Kolorowanki dla dzieci

Całkiem spora grupa dzieci, jak i niejeden dorosły, lubi bawić się kolorami. Nie każdy ma taki talent, aby piękne rysunki stworzyć od zera, dlatego często korzystamy z kolorowanek. Młodsze dzieci uwielbiają proste kolorowanki, często z motywami zwierząt, czy też pojazdów. Starsze dzieci i młodzież szukają nieco bardziej skomplikowanych rysunków, z którymi będą mogły pobawić się nieco dłużej. ... read more

Skocz do: NOWE kolorowanki dla dzieci

Kolorowanki tematyczne

Kolorowanki geometryczne

Kolorowanki - Święta i zwyczaje

Osobną kategorię stanowią kolorowanki dla dorosłych, często pełne szczegółów i nierzadko abstrakcyjne.

Bombka kolorowanka wyklejana kaszą, ryżem, soczewicą i makaronem
Nasze wyklejane bombki kolorowanki

Sama czynność kolorowania potrafi być bardzo odprężająca. Potrafi wyciszyć i zmniejszyć stres związany z dzisiejszym tempem życia. Pozytywnie wpływa na dorosłych, ale te same efekty odczuwają również dzieci. Co więcej, właśnie w przypadku dzieci, korzyści wynikające z kolorowania są znacznie szersze.

Kolorowanki wspomagają rozwój dzieci. Szczególnie od strony grafomotorycznej. Usprawniają czynności manualne, tj. odpowiednie trzymanie kredki, czy trzymanie się wyznaczonego obszaru, który należy pokolorować. A co za tym idzie, rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. Jest to znakomity wstęp do ćwiczeń związanych z nauką pisania, czyli choćby do szlaczków. W tym samym czasie budowana jest również umiejętność koncentracji na wykonywanym zadaniu. W końcu, kolorowanki najfajniej wyglądają wtedy, gdy nie wyjeżdża się za linie, a kolory poszczególnych pół są w miarę czyste. Nawet wtedy, gdy są cieniowane. Inaczej sprawa wygląda w przypadku obrazów, ale na nich rzadko widujemy czyste kontury.

Wyklejanka konfetti ze starych gazet - zajęcia plastyczne dla dzieci
Wyklejanka z konfetti wykonanego ze starych gazetek reklamowych na podstawie jednej z naszych kolorowanek dla dzieci

Kolorowanie obrazków pobudza również kreatywność dzieci. Mając ogrom barw do dyspozycji, same muszą dokonać wyboru. Za każdym razem przedstawiają nam swoją wizję rzeczywistości. Swój własny świat. Wyobraźnia każdego dziecka jest inna. Dlatego te same kolorowanki, już po przelaniu na papier dziecięcej fantazji, mogą w ogromnym stopniu różnić się od siebie. Raz zobaczymy obrazek w kolorach tęczy, innym razem z naciskiem na kolor zielony, a jeszcze innym – w odcieniach brązu i szarości. I każdy może być piękny! Każdy powodować dumę z własnej pracy. Każdy może kształtować w dziecku jego poczucie własnej wartości.

Sama się przekonałam, że kolorowanie może sprawiać przyjemność nawet dzieciom, które na pierwszy rzut oka tego nie lubią robić. Albo przynajmniej tak właśnie deklarują. I nie potrzebne są tu nagrody rzeczowe, a jedynie czas poświęcony dziecku, na wspólną zabawę, wspólne rysowanie, czy malowanie. Ewentualnie pochwała od nauczyciela plastyki ;) Ta również jest mobilizująca!

Dekoracyjna bombka z papier mache - DIY - domowy recykling papieru
Dekoracyjne bombki z papier mache - kolorowanka dla dzieci naszkicowana na bombce

Kolorowanki inaczej

Kolorowanki dla dzieci możemy wykorzystywać na różne sposoby. Jako dorośli, najczęściej wypełniamy jest korzystając z kredek, flamastrów lub cienkopisów. Jednak, jak już pisała, kolorowanki dla dorosłych są zazwyczaj bardzo szczegółowe. Dzieci mogą pozwolić sobie na nieco więcej szaleństwa. Świetnie sprawdzają się tu farby, u nas najchętniej wybierane są do tego celu farby akrylowe, na których później można jeszcze dorysować drobniejsze szczegóły kredkami lub flamastrami. Jednak gdy dzieci były młodsze, korzystały z plakatówek.

Bombka kolorowanka wyklejana plasteliną
Bombka kolorowanka wyklejana plasteliną
Wydzieranki dla dzieci z papieru kolorowego - zajęcia plastyczne dla dzieci
Wydzieranka z papieru kolorowego stworzona na podstawie jednej z naszych kolorowanek

Innym medium, które może posłużyć do wypełniania kolorowanek, może być plastelina. Ewentualnie ciastolina w różnych kolorach. Taki sposób popularny jest przede wszystkim na etapie przedszkolnym. To właśnie wtedy wiele dzieci rozwija ogrom swoich zdolności manualnych. Samą zabawę można wykonać palcami, bądź pracę urozmaicić dodając różne narzędzia. Mogą to być drewniane szpatułki, patyczki po lodach, czy choćby dziecięce noże obiadowe.

Kolejnym sposobem na pracę z kolorowankami jest potraktowanie jej jak wyklejanki. A wyklejać można na prawdę wszystkim: bibułą, watą, skrawkami kolorowego papieru, konfetti, nasionami, skrawkami materiałów, liśćmi, patykami i piórami. Wybór materiałów jest ogromny. Gdy już pokażecie dzieciom kilka możliwości, zapewniam, że same znajdą kolejne ciekawe sposoby na wypełnienie kolorowanki.

Ośnieżony dom - kolorowanka zima wyklejana watą
Ośnieżony dom - kolorowanka zima wyklejana watą

Najnowsze kolorowanki