Wrocław miejscem spotkań. Wrocław bez barier. Place zabaw we Wrocławiu

Te i wiele innych to slogany mające na celu przyciągnięcie do Wrocławia jak największej liczby turystów i być może nowych mieszkańców. Wiele imprez i festiwali takich jak Brave, dobre szkoły średnie i uczelnie, kilka ciekawych atrakcji turystycznych takich jak ZOO czy Panorama Racławicka, skutecznie pomagają ten cel osiągnąć. W tym wszystkim Wrocław serwuje również atrakcje dla dzieci.

Place zabaw poza Wrocławiem

Atrakcje dla dzieci Wrocław (2014.09.29)

Wiele osób przebywających we Wrocławiu tymczasowo, postanawia związać się z tym miastem na dłużej. Założyć tu rodzinę, znaleźć pracę i swoje miejsce.

Tak właśnie było i z nami.

Od kiedy syn zaczął chodzić samodzielnie, my zaczęliśmy szukać dla niego odpowiednich miejsc do zabawy: parki, place zabaw dla dzieci, sale zabaw, oraz inne atrakcje dla dzieci, które mógł zaproponować nam Wrocław.

Do niedawna nasza dzielnica nie należała do tych przyjaznych dzieciom, co choć trochę w tym roku się zmieniło wraz z wygranym w zeszłym roku Wrocławskim Budżetem Obywatelskim (2013 r.), dzięki któremu na ulicy Stanisławowskiej pojawił się nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Nie należy on do największych, jednak to świetny początek.

Plac zabaw Muchobór Mały we Wrocławiu, ul. Szkocka
Plac zabaw Muchobór Mały we Wrocławiu, ul. Szkocka

Wraz z naszymi licznymi podróżami w poszukiwaniu terenów rekreacyjnych postanowiliśmy stworzyć mapę atrakcji dla dzieci we Wrocławiu i w okolicach, aby ułatwić zadanie innym rodzicom. Poszukiwanie wśród asfaltowych ulic i betonowo-ceglanych budynków miejsca wytchnienia dla rodziców i dzieci w końcu nie zawsze jest proste. Szczególnie w tak dużym mieście jak Wrocław. Parki można dość łatwo zlokalizować, choć i to nie jest tak oczywiste, gdy się rozmawia z mieszkańcami Muchoboru Wielkiego nie znającymi Parku Tysiąclecia. Natomiast skwery i place zabaw dla dzieci często są ukryte wśród budynków, z dala od głównych arterii, a nawet większych drug. Co zresztą nie dziwi.

Atrakcje dla dzieci

Wrocław i okolice w swej ofercie proponują dzieciom i ich opiekunom wiele atrakcji w zależności od potrzeb i upodobań. Są to parki, place zabaw dla dzieci, sale zabaw i klubiki, biblioteki z kącikami dla dzieci, baseny, kina, wystawy, oraz różnego rodzaju zajęcia dla dzieci.

Część z tych atrakcji jest darmowa, część natomiast płatna, jak wycieczka do ZOO, czy zajęcia aikido.

Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się stworzyć ciekawy dział opisujący różne miejsca.

Na początek, zbierzmy listę wrocławskich parków i największych placów zabaw dla dzieci.


Już nieco mniej aktualne… (30.08.2012 r.)

Wiele osób przebywających we Wrocławiu tymczasowo, postanawia związać się z tym miastem na dłużej. Założyć tu rodzinę, znaleźć pracę i swoje miejsce.

Ja poruszę tu temat młodej rodziny, która ze względu na atrakcyjne ceny, wybiera mieszkanie na obrzeżach miasta, w nowej, rozwijające się dopiero dzielnicy.

Od kiedy nasz syn zaczął chodzić i spędzać aktywnie czas na dworze, okazało się, że miasto nie znalazło w planach zagospodarowania terenu miejsca na ‘rodzinne popołudnia’. Deweloperzy co prawda obiecują stworzenie w sprzedawanej infrastrukturze placów zabaw, szybko się jednak okazuje, że albo nie spełniają one oczekiwań ani maluchów, ani ich rodziców, albo nie powstają wcale.

Place zabaw Muchobór Wielki

Taka sytuacja zaistniała w dzielnicy Muchobór Wielki. Przykre, aczkolwiek prawdziwe. Całe rodziny spędzają czas na chodnikach między blokami i w niewielkich skwerkach mających imitować place zabaw.
Przykre wrażenie narasta wraz z zagłębieniem się w problem. Dzielnica jest ‘młoda’. Oczywiście jest część budynków sprzed ostatniej i trwającej nadal rozbudowy, ale większość nowych budynków zamieszkują młode rodziny. Posiadające już małe dzieci, lub dopiero planujące potomków. Dzieci są w różnym wieku. W najnowszej części dzielnicy jest niewielkie grono młodzieży, pewna liczba dzieci w wieku szkolnym i ogromna rzesza dzieci od noworodka do wieku przedszkolnego.
O ilości może świadczyć choćby liczba dzieci do trzech lat w naszej tylko klatce. Na jedenaście mieszkań jest czwórka takich maluchów, trójka pojawi się na świecie w najbliższym czasie, a nie wspominam o dzieciach starszych.

Dla tych wszystkich maluchów, ich rodzin i opiekunek bądź opiekunów, postaram się stworzyć mapę miejsc, w które można pójść z dzieckiem, nie mając zbyt wiele czasu na podróż do odległego parku.


I tu prośba do Was, drodzy czytelnicy. Jeśli znacie jakieś ciekawe miejsca, w które można udać się z maluchami, przesyłajcie namiary, komentujcie, podzielcie się uwagami na temat opisywanych bądź polecanych przez Was miejsc.

Leave a Comment