Praca przestrzenna przygotowana z darów jesieni to chyba najczęściej spotykany temat różnego rodzaju szkolnych konkursów i zajęć plastycznych dla dzieci. W tym roku po raz pierwszy braliśmy udział w takim właśnie tematycznym konkursie, tworząc pajęczą sieć pełną kolorowych owadów.
Przy konkursie plastycznym dla dzieci dziwnie pisać, że braliśmy w nim udział, bo sugeruje to moją pracę własną. Małe dzieci nie potrafią jednak szukać inspiracji, i w tym zakresie wymagają od nas pomocy. Tak też było i tym razem. Kwestia wymyślenia projektu, który samodzielnie będzie mógł zostać wykonany przez dziecko w pierwszej klasie, była moim zadaniem.
Po przemyśleniach postanowiliśmy postawić na to, co już częściowo znamy z wcześniejszych zabaw, czyli malowanie owadów. Do tego pajączek z szyszki i trochę włóczki, by nasze robaczki miały gdzie siedzieć. Choć na pewno część z wielkim przerażeniem…
Do zabawy wykorzystaliśmy:
- transportowe pudełko zbiorcze po wędlinach ze sklepu,
- dary natury: szyszka sosny, żołędzie, kasztany, skrzydlaki różnych klonów, strąki akacji i glediczji, patyczki, jarzębina, owoce drzewa Bożodrzew, suszone liście,
- sznurki: dratwa i kolorowe włóczki,
- zapałki,
- farby akrylowe,
- brokat,
- ruchome oczka,
- druciki kreatywne w kolorze czarnym,
- plastelina,
- klej PVA (klej do drzewa i papieru),
- taśma klejąca dwustronna,
- nóż modelarski,
- nożyczki,
- pędzle, woda i pojemniki,
- skrawki gazet lub kartek,
- igła i nici,
- pianka zabezpieczająca przedmioty w transporcie.
Praca przestrzenna powstała wewnątrz pudełka z recyklingu, wyciągniętego ze sklepu po rozpakowaniu przez pracowników towaru. Zewnętrzna strona pudełka była pokryta folią lub lakierem, jak to lubią robić, by pudełko ładniej wyglądało, i gorzej nadawało się do recyklingu, stąd potrzeba oklejenia go warstwą gazet lub kawałków kartek. Tak przygotowane pudełko można było pomalować na wybrany kolor.
W głębi pudełka miało stanąć drzewko. Powstało z fragmentu jedynie owocostanu Bożodrzewa. W rogu pudełka został wklejony fragment pianki / gąbki zabezpieczającej towary w trakcie transportu. Dla jednolitego wyglądu został on pokryty warstwą papieru (przy pomocy kleju PVA). W piance wykonano otwór przy pomocy patyczka do szaszłyków, a po wyschnięci farby i kleju wsunięto do niego gałązkę.
Sieć powstała z włóczki, także pochodzącej z recyklingu (zniszczony sweter). Supły na końcach skrzyżowanych nitek, wystające poza obręb pudełka, utrzymują sieć na miejscu. W spokojnych warunkach dzieci w wieku sześciu, czy siedmiu lat, powinny dać sobie radę z obsługą dużej igły. Bardziej pracochłonne jest wiązanie samej sieci. Tu każdy splot to supełek, który musiał zostać zawiązany w odpowiednim miejscu przez dziecko. Na szczęście się udało… 😉
We wcześniejszych wpisach znajdziecie sposoby na przygotowanie kolorowych robaków z darów natury.
Większość z tych robaczków została przyklejona do pracy plastycznej za pomocą taśmy klejącej dwustronnej, a dokładniej taśmy montażowej. Pianka, które jest pomiędzy warstwami klejącymi niweluje naturalne nierówności darów jesieni. Jednak kilka elementów sama umocowałam w wybranych przez syna miejscach: pająka, ślimaka, ważkę i dużego robala z glediczji. Ponieważ praca miała powędrować do szkoły, a tam poruszać się po różnych korytarzach i szkolnej wystawie, lepiej było je zabezpieczyć przed wypadnięciem z pudełka. Zostały lekko przyszyte do pudełka zwykłą nitką.
Zewnętrzne boki pudełka zostały dodatkowo ozdobione pomalowanymi suszonymi liśćmi.
To by było na tyle. Ile czasu potrzebowaliśmy na przygotowanie pracy? Kilka godzin, choć nie jednorazowo. Co tu dużo jednak pisać. Każda zabawa to ćwiczenie z doskonalenia swych umiejętności 😉