Kategoria: Książki dla dzieci
-
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – Tajemnica szkoły – Martin Widmark – domowa recenzja
Autor: Anna KubczakObserwując jak dzieci krok po kroku rozszyfrowują tajemnicę, poznajemy je z nieco innej strony niż zwykle. Choć często uczestniczą w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych pomagając komisarzowi policji, to na co dzień przecież nadal są uczniami szkoły w Valleby. A co dziwniejsze, tym razem wydaje się, że przestępca korzysta z szkolnego sprzętu podczas produkcji fałszywek – nowo zakupionej szkolnej kopiarki. Podejrzanymi stają się pracownicy szkoły, a każdemu z nich przydałaby się dodatkowa gotówka.
-
Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke – domowa recenzja
Autor: Anna KubczakZnacie jakiś słynnych detektywów? Dla mnie, ikoną był Sherlock Holmes, a nawet Porucznik Columbo. Dla moich dzieci takim symbolem będą jednak Lasse i Maja, czy też właśnie Detektyw Pozytywka.
-
Złota księga bajek – opracowanie Michałowska Aleksandra
Autor: Anna KubczakZłota księga bajek początkowo przyciągnęła naszą uwagę przepiękną szatą graficzną wprost spod ręki Liliane Crismer. Na tym się jednak nie skończyło. Zaraz po przejrzeniu spisu treści zafrapowała nas przygoda, magia i czasem straszne doświadczenia bohaterów, czyli klasyka baśni dla dzieci w wydaniu dla przedszkolaka. Możliwe do przeczytania w czasie, w którym nasze dzieci są skłonne skupić swą uwagę na lekturze. Czyli nie za długie, ale jednocześnie całkiem przyjemnie napisane.
-
Co się kryje w sercu na dnie? Kto przeczyta, ten odgadnie – Marcin Brykczyński
Autor: Anna KubczakEmocje towarzyszą nam każdego dnia. Może to frazes, ale taka jest rzeczywistość. Radość i smutek, satysfakcja i zazdrość, strach i bezmyślna czasem odwaga, … a czasem ta prawdziwa.
Budzimy się rano w skowronkach, czy też pełni obaw podążamy na wyznaczone spotkanie. Z narastającymi w nas emocjami musimy sobie jakoś radzić. Inaczej terapeuta potrzebny od zaraz.
Czy nasze pociechy są wolne od takich rozterek? Na pewno nie. Swoje doświadczenia przeżywają intensywnie, może nawet silniej niż my. W końcu mają niewielkie porównanie i wiele uczuć jest nowych, nieznanych, czasem z szczerym uśmiechem od ucha do ucha, a czasem jakże frustrujących.
-
Dinozaurologia – w poszukiwaniu Zaginionego Świata
Autor: Anna KubczakZaginiony Świat, tajemniczy płaskowyż, Atlantyda, czy olbrzymy stawiające Stonehenge. Rzeczne potwory, czy pogoń za Czupakabrą. Znacie ten smak odkrywania nieznanego?
To co nieznane niezmiennie pociąga człowieka. Mniejsza o motywację, bo ta może być tak odmienna, że zabrakłoby kartek w sporym tomiszczu do jej wypunktowania. Na sam początek, może instynkt przetrwania gatunku…?
Pewnie z tego właśnie powodu tak nam przypadła do gustu Dinozaurologia.
-
Mama Mu sprząta – Wieslander Jujja i Tomas
Autor: Anna KubczakSprzątanie!
W naszym domu nikt go nie kocha, choć wszyscy lubimy, gdy jest czysto. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Odpowiedzią na to pytanie może być przygoda Mamy Mu.
-
Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie – Bergström Gunilla
Autor: Anna KubczakZnacie takie chwile, gdy po prostu potrzebujecie chwili dla siebie? Odpoczynku od ciągłych pytań, kolejnych zabaw i kłótni dzieci? Nawet jeśli na co dzień przebywanie z dziećmi nie jest dla Was obowiązkiem, lecz przyjemnością, czasem na półce czeka nieprzeczytana książka, w telewizji wyświetlają ciekawy program, a Wy macie ochotę na pyszną herbatę (ewentualnie kawę). Co wtedy robią Wasze dzieci?
’Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie’ to właśnie ten temat. Tu motywem przewodnim jest relacja taty z synkiem – gazeta, piwko, wiadomości i skrzynka z narzędziami, dzięki której można chwilę odpocząć od ciągłej aktywności.
-
Dinozaury. Encyklopedia popularna – Brett-Surman Michael K.
W miarę rozwoju fascynacji prehistorycznymi stworzeniami w domu pojawiały się coraz bardziej zaawansowane książki dla dzieci na ten temat. Porządna encyklopedia to podstawa, a taka właśnie jest Encyklopedia popularna Dinozaury.
-
Jak żyły dinozaury – Steve Parker
Autor: Anna KubczakJakimś dziwnym zbiegiem okoliczności trafiła nam się przelotem kolejna książka o tematyce dinozaurów. Tym razem nieco już 'wiekowa’. Pierwsze wydanie to w końcu rok 1988. Możecie się zatem domyślać, że informacje w niej zawarte w świetle rozwoju nauk przyrodniczych przez te 27 lat dość mocno ewoluowały.
-
Pinokio w wydaniu dla najmłodszych – Carlo Collodi
Autor: Anna KubczakMałą marionetkę, walczącą o swoje marzenia raz z lepszym, raz z nieco gorszym skutkiem, zdecydowana większość z nas bez problemu potrafi wskazać wskazać z imienia.
Z Pinokiem, bo to o niego tu chodzi, warto zapoznać także i nasze dzieci. Choć każdy z nas z tej szkolnej lektury mógł wynieść nieco inne wnioski, wiele wartości ma wymiar uniwersalny, a i zabawa jest przecież przednia 😉
-
Dinozaury. Wiedza na medal – Hoffmann Brigitte
Dinozaury z serii Wiedza na medal to kolejna książeczka trafiająca na półkę poświęconą prehistorycznym bestiom.
-
Dinozaury Twarzą w Twarz – Head Honor
Od kiedy dzieci zafascynował świat dinozaurów, co jakiś czas w domu pojawiają się książki związane z tą tematyką. Jedną z pierwszych pozycji była książka Twarzą w Twarz Dinozaury (edycja Honor Head).
-
Dinozaury. Niezwykłe spotkania w zaginionym świecie dinozaurów – Archie Blackwell
Ta pozycja z zakresu książek o dinozaurach warta jest uwagi przede wszystkim ze względu na realistyczne ilustracje, jakie zostały w niej opublikowane.
To, co nas urzekło w tej książce poświęconej prehistorycznym bestiom to ilustracje i zdjęcia, jakie pojawiły się na jej kartach, oraz pomysł na stylistykę wydania.
-
Kraina wierszy – opracowanie zbiorowe
Poezja, choć nie należy do moich ulubionych gatunków literackich, pojawia się od czasu do czasu w naszych wieczorkach. 'Kraina wierszy’ natomiast, jest przeglądem klasyki gatunku.