Bogactwo otaczającej nas natury jest wielkie. Nie przesadzam. Natura daje nam pożywienie, leki, czyste powietrze… wszystko. Właśnie dlatego co roku staramy się poszerzać wiedzę o naszym najbliższym otoczeniu. Tym razem będą to jesienne owoce drzew z wrocławskich lasów, parków, ulic i nieużytków. Poszukiwaniom nie poświęcaliśmy zbyt wiele uwagi, a i tak sporo się tego dobra nazbierało.
Skąd pomysł na makietę? Przyszedł z czasem. Gdy zaczynaliśmy zbierać owoce z okolicznych drzew nie wiedziałam, że będzie ich tak wiele. Początkowo mieliśmy nawet zbierać także inne owoce, jak choćby owoce róży, lecz ze względu na ilość zebranych okazów ograniczyliśmy makietę tematycznie tylko do drzew.
Owoce zbieraliśmy do różnych miseczek i pudełek, lecz zrobiło się ich tak wiele, że trudno było je gdzieś poukładać, i nawet dzisiaj zajmują nam jeszcze część salonu. Trudno. Edukacja dzieci na tym zyska.
Zgromadzenie wszystkich okazów przyrodniczych w formie edukacyjnej tablicy dla dzieci ułatwiło przyswajanie wiedzy, i umożliwiło wprowadzenie kilku fajnych zabaw.
Edukacyjna tablica dla dzieci
Materiały potrzebne do wykonania makiety botanicznej:
- tektura falista 5-cio warstwowa,
- sztywna tektura na nóżki,
- nóż modelarski lub nóż z łamanym ostrzem (do wykładzin, czy tapet),
- klej do papieru i drzewa (np. klej PVA),
- fragmenty gazet,
- taśma klejąca,
- nożyczki,
- farby akrylowe,
- pędzle i pojemniki na farby,
- igły i nici.
Edukacyjna makieta powstała na bazie dużego arkusza 5-cio warstwowej tektury falistej. Akurat mieliśmy możliwość skorzystania z takiego o wymiarach 100 x 80 cm, ale mogą to być także mniejsze, posklejane kawałki tektury, czy nawet tablica korkowa.
Dla usztywnienia tablicy boki zostały wzmocnione kształtownikami o przekroju kwadratu. Dwa pionowe powstały przez zagięcie brzegów arkusza tektury, natomiast górny został przygotowany z innych fragmentów i przyklejony. Wykorzystałam tu zarówno taśmę klejącą, jak i klej PVA.
Z estetycznego punktu widzenia połączenia kartonów oraz taśma klejąca nie wyglądały zachęcająco, więc pokryłam je pojedynczą warstwą skrawków gazet. Do taśmy klejącej gazety najłatwiej przyklejać niemal nierozcieńczonym klejem, ale już do kartonu można wykorzystać klej zmieszany z wodą w stosunku 1:1.
Początkowo makieta miała być wisząca. Później miała dostać stojak podobny do tych, jakie mają ramki do zdjęć. Zajmowałby jednak zbyt dużo miejsca i mógłby się złożyć w nieodpowiednim momencie. Koniec końców, powstały dwie solidne nóżki z kartonu po sokach. Jest to tektura falista, 3-warstwowa, jednostronnie foliowana. Całkiem mocna.
Aby zapewnić nóżkom sztywność całe foliowanie znalazło się na zewnętrznej stronie.
Podstawa nóżki to kwadrat 17 x 17 cm. Pionowe fragmenty tektury mają 15 cm wysokości (+ grubość tekturek). Po przygotowaniu w pierwszej kolejności makiety odrysowałam kształty pionowych wzmocnień na podstawach nóżek. Wycięłam niepotrzebny element z 1 mm zapasu z każdej strony. Po posklejaniu wszystkich elementów ten zapas nieco się zmniejszył.
Tak przygotowane nóżki można swobodnie zdejmować, jeśli makieta ma zostać akurat powieszona. Nóżki są stabilne, i nie zajmują wiele miejsca.
Do pomalowania takiej powierzchni potrzeba sporo farby. Wykorzystaliśmy więc resztki farb do ścian. Przymierzyliśmy wszystkie zebrane owoce, by dobrać do nich kolory, po czym dzieci przystąpiły do malowania swojej tablicy edukacyjnej.
Edukacyjna tablica botaniczna
Wszystkie owoce i gałązki (poza dekoracjami) zostały przyszyte do tektury. Potrzebna jest igła, nici i sporo cierpliwości. W przypadku owoców tj. żołędzie, czy kasztany, przyda się również wiertarka i cienkie wiertło (maksymalnie nr 3).
Od tego momentu można pójść różnymi drogami. Pozostawić tablicę botaniczną czystą, do zgadywania, bądź ją opisać. Ponieważ nasza makieta została przygotowana o edukacji wczesnoszkolnej, opisy owoców, a dokładniej tylko nazwy drzew, z jakich one pochodzą, zostały wydrukowane czcionką w rozmiarze 32.
Małe dzieci uwielbiają dekoracje. Powstała więc cała masa dekoracji, które przygotowywaliśmy wspólnie. We wcześniejszych latach już wykonywaliśmy podobne jesienne ozdoby. Wystarczyło więc sięgnąć po te wcześniejsze pomysły, farby, pędzle i brokat, by makieta zaroiła się od różnokolorowych robaków:
- Skrzydlaki klonu zaczarowane w tęczowe owady
- Czarno-białe muchy na Halloween
- Barwne gąsienice ze strąków ‚akacji’
- Niesamowite owady z zakręconych strąków glediczji
Większe dekoracje zostały przyszyte, jednak te mniejsze, jak skrzydlaki klonów, zostały przyklejone dwustronną taśmą klejącą (taką grubszą, na gąbce, która niweluje naturalne nierówności owoców).
Jak Wam się podoba pomysł na poszerzanie wiedzy?
Lista naszych drzew:
- Ambrowiec balsamiczny
- Bożodrzew
- Buk
- Daglezja
- Dąb
- Glediczja
- Głóg
- Jarząb pospolity
- Jarząb szwedzki
- Jesion
- Jodła
- Kasztan jadalny
- Kasztanowiec
- Katalpa
- Klon jawor
- Klon jesionolistny
- Klon pospolity
- Leszczyna
- Lipa
- Modrzew
- Olsza
- Orzech włoski
- Orzesznik
- Platan
- Robinia akacjowa
- Sosna
- Świerk
Trzeba przyznać, że w tym roku powstały dwie takie tablice dydaktyczne. Jedna powędrowała do szkoły, do klasy syna, a druga do przedszkola. Początkowo miała być tylko jedna. Dzieci zapoznawały się z nią w domu, po czym powędrowała do szkoły. Tego dnia akurat córka była jeszcze na chorobowym, i widząc reakcję dzieci w klasie koniecznie chciała dostać drugą makietę do przedszkola. Wcześniej nie byłam pewna, czy dzieci w przedszkolu będą w stanie 'docenić / w pełni wykorzystać’ taką tablicę, miałyśmy więc zamiar zanieść tam zbiory owoców do oglądania, w pojemnikach i pudełkach.
No, ale… W końcu powstała też kopia do przedszkola.
Pomysły na wykorzystanie tablicy edukacyjnej
1. Wskaż owoce, które znasz, i nazwij drzewa, z których pochodzą – to chyba pierwszy i podstawowy pomysł na wykorzystanie tablicy edukacyjnej. Jest tu kilka takich owoców, które dzieci bez trudu nazwą i przyporządkują do odpowiedniego drzewa. Zapewne będą to kasztany z kasztanowca, żołędzie z dębu, czy orzech włoski (drzewo i owoc). Rozpoznana może zostać jarzębina i orzech laskowy, ale jeśli chodzi o ich pochodzenie z konkretnego drzewa… Będzie trudniej. Im dalej w las, tym jeszcze gorzej. Ja też wielu nazw nie znałam. Zapewne Ty też nie wszystkie znasz. Może w komentarzach wpiszesz, co jest dla Ciebie zaskoczeniem?
2. Czytamy nazwy – zabawa dla bardziej zainteresowanych.
3. Zgadywanka – zabawa w parach lub wężykiem – jedno z dzieci wymienia nazwę drzewa, z pamięci, bądź czyta ją z karteczek, a drugie musi je znaleźć na makiecie.
Czekam na kolejne pomysły od Was 😉
Jak dorosły może wykorzystać tablicę edukacyjną ? Przy okazji nauki dzieci , możemy poszerzyć swoją wiedzę fitoterapeutyczną . Sprawdzając , które z owoców na tablicy są lecznicze , które jadalne , a które może są roślinnymi sterydami . Panowie idziemy z dziećmi na spacer i zbieramy anaboliki z drzew .
A tablica edukacyjna ” Dary jesieni ” , bardzo udana . Podobało mi się rozwiązanie stojaków do tablicy .