Szlaczki dla przedszkolaków do wydruku

Rysowanie szlaczków stanowi świetny wstęp do nauki pisania. Dlatego im wcześniej zaczniecie z dziećmi ćwiczenia, tym łatwiej będzie im przejść do właściwego etapu nauki pisania.

Szlaczki do wydruku


Ćwiczenia, jakimi są szlaczki, przynoszą wiele korzyści dzieciom, które przygotowują się do nauki pisania. Kształtują zdolności manualne potrzebne do pisania literek. Jest to między innymi koordynacja ręka-oko, czy umiejętność prawidłowego trzymania pióra lub flamastra. Ale uczą również cierpliwości i koncentracji, tak potrzebnych, by szlaczek nie odjeżdżał zanadto od wyznaczonej linii.

Szlaczki krok po kroku

Zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach, czy w książeczkach, które można kupić, znajdziecie najróżniejsze szlaczki. Proste i duże, skomplikowane i małe, a nawet tematyczne. Ważnym etapem nauki pisania jest ten wykonywany przez rodzica lub opiekuna. Szlaczki trzeba dostosować do umiejętności dziecka. Im jest ono na wcześniejszym etapie, tym prostsze i większe powinny być wzory.

Kolejnym elementem związanym z nauką pisania jest prawidłowy chwyt pióra. Choć w przypadku młodszych dzieci zdecydowanie polecam kolorowe flamastry. Nam najbardziej odpowiadały takie grube, trójkątne. Łatwiej na nich ułożyć palce dziecka w prawidłowy sposób. Które? Kciuk, palec wskazujący i środkowy. Ważne, aby dziecko nie ściskało pisaka zbyt mocno. Wykształcenie umiejętności lekkiego, ale stabilnego uchwytu zaprocentuje brakiem bólu podczas dłuższego pisania. Natomiast delikatny docisk flamastra do kartki uratuje niejeden pisak i niejedną stalówkę. Oj, wiem coś o tym.

Szlaczki dla dorosłych

Muszę tu wspomnieć o jeszcze jednym zastosowaniu szlaczków. Podobnie jak kolorowanki, mogą one być wykorzystywane także przez dorosłych. Niekoniecznie w celu odstresowania, lecz tak jak w przypadku dzieci, do ćwiczeń motoryki ręki. Z różnych przyczyn tracimy pewność uchwytu, czy sprawność w posługiwaniu się narzędziami. Zazwyczaj problemy takie związane są z chorobami, bądź podeszłym wiekiem. Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy jednak opóźnić niepożądane efekty. A czasem nawet je cofnąć.

Mała podpowiedź. Informację otrzymałam od osoby, która współpracuje właśnie z osobami dorosłymi podczas rehabilitacji, między innymi ćwicząc ich motorykę. Nie wszyscy byli zachwyceni naszym podpisem na dole karty pracy. Niektórzy wręcz wzbraniali się przed wykonywaniem ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci.

Spodobały Ci się materiały? Podziel się z innymi...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

... i koniecznie zostaw komentarz.
Będzie to dla mnie wiadomość, że warto pisać dalej.

Anna Kubczak - Bystre Dziecko


Anna Kubczak
Mama pracująca w domu. Wrocławianka szukająca odpowiedniej drogi dla siebie i swoich bliskich.

Dyskusja

komentarzy 19 »
 1. Waleria pisze:

  Serdecznie dziękuję za te pięknie przygotowane szlaczki! Czy można się spytać, jaki program Pani użyła do przygotowywania tych kartek? Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Anna Kubczak pisze:

   Witam. Używam tylko darmowego Inkscape. To jest program do grafiki wektorowej, który po przygotowaniu właściwego pliku daje możliwość zapisania pliku pdf.
   Pozdrawiam 😉

 2. Kasia pisze:

  Witam! Gratuluję pomysłu i przejrzystości strony, moi zerówkowicze uczą się na Pani wzorach 🙂 Czcionka jest duża, czytelna, odstępy idealne- to bardzo ułatwia początkową naukę. Gorąco polecam i chylę czoła, za trud i zaangażowanie 🙂

  • Anna Kubczak pisze:

   Dziękuję za miłą opinię. Dodaję materiały gdy tylko mogę, i mam nadzieję, że już niedługo znajdzie tu Pani kolejne pomoce 😉

 3. Anna pisze:

  Witam, Bardzo dziękuję za zamieszczone materiały – właśnie tego teraz potrzebowałam dla mojego 5 letniego synka;-)

  • Anna Kubczak pisze:

   Cieszę się, że materiały się przydają. Nasze dzieciaki także nadal korzystają, by wprawiać się przed szkołą 😉

 4. Kasia pisze:

  Witam.. Dziś mój przedszkolak przyniósł do domu kartę pracy wydrukowana właśnie z pani strony, z ciekawości zajrzałam i zainspirowałam się od razu drukarka w ruch a mały zachwycony!! bardzo swietna strona dużo kolorowanek i szlaczki z dużą czcionką ja zachwycony a mały jeszcze bardziej… BARDZO DZIĘKUJE

  • Anna Kubczak pisze:

   Cieszę się, gdy karty trafiają nie tylko do domów, ale i do placówek edukacyjnych. Nie raz już słyszałam o tym. Rysujcie na zdrowie 😉

 5. Angelika pisze:

  Świetne materiały. Wykorzystuję bardzo wiele z nich w pracy w przedszkolu. Bardzo dziękuję za wspaniałe pomysły!!! 🙂 I pozdrawiam

 6. Beata pisze:

  Wspaniała strona. Bardzo mi pomogła w przypomnieniu sobie prawidłowej pisowni:) a teraz ćwiczę z córcią pisanie literek i cyferek.

 7. Agnieszka pisze:

  Dziekuje za szlaczki, bardzo mi pomogly!

 8. Malwa pisze:

  Dzień dobry, Pani Anno, przesłałam link do Pani strony prywatnej grupie rodziców dzieci z mojego przedszkola, aby mogli korzystać z Pani materiałów podczas pracy w domu.

  BARDZO DZIĘKUJEMY ZA MATERIAŁY

  • Anna Kubczak pisze:

   Ja się cieszę, że nie tylko nasze dzieci korzystają z tych materiałów 😉

 9. Alina pisze:

  Super strona. Mamy teraz szkraba 3 tygodnie w domu i bardzo mi się podobają szlaczki do ćwiczenia ręki. Alina

  • Anna Kubczak pisze:

   Wszyscy jakoś musimy sobie radzić z dziećmi. Trochę nauki, trochę zabawy, i wytrzymamy 😉

 10. magdalena pisze:

  Czy mozna te szlaczki skas sciagnac ? Z tej strony mi to nie wychodzi a sa super a na fb wogole mi strona nie dziala

  • Anna Kubczak pisze:

   Wszystko jest na stronie dostępne. W tym miejscu są zebrane grupy szlaczków. Proszę kliknąć w obrazek lub opis, aby dojść do strony z wybranymi szlaczkami. Tam jest ich większy wybór. Proszę wybrać odpowiedni wzór, kliknąć go, co zaprowadzi Panią do podstrony z wzorem, a tam już jest plik pdf do pobrania.

 11. Paweł pisze:

  Dziękujemy za szlaczki. Dzieci chore i z przyjemnością się za nie zabrały.

 12. Nina pisze:

  Dzień dobry,
  mam ogromną prośbę o przygotowanie imienia Ernest, jako karty pracy do nauki pisania imienia dziecka.

Zostaw odpowiedź