Szlaczki dla dzieci

Rysowanie szlaczków stanowi świetny wstęp do nauki pisania. Dlatego im wcześniej zaczniecie z dziećmi ćwiczenia, tym łatwiej będzie im przejść do właściwego etapu nauki pisania.

Szlaczki do wydruku

Ćwiczenia, jakimi są szlaczki, przynoszą wiele korzyści dzieciom, które przygotowują się do nauki pisania. Kształtują zdolności manualne potrzebne do pisania literek. Jest to między innymi koordynacja ręka-oko, czy umiejętność prawidłowego trzymania pióra lub flamastra. Ale uczą również cierpliwości i koncentracji, tak potrzebnych, by szlaczek nie odjeżdżał zanadto od wyznaczonej linii.

Szlaczki krok po kroku

Zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach, czy w książeczkach, które można kupić, znajdziecie najróżniejsze szlaczki. Proste i duże, skomplikowane i małe, a nawet tematyczne. Ważnym etapem nauki pisania jest ten wykonywany przez rodzica lub opiekuna. Szlaczki trzeba dostosować do umiejętności dziecka. Im jest ono na wcześniejszym etapie, tym prostsze i większe powinny być wzory.

Kolejnym elementem związanym z nauką pisania jest prawidłowy chwyt pióra. Choć w przypadku młodszych dzieci zdecydowanie polecam kolorowe flamastry. Nam najbardziej odpowiadały takie grube, trójkątne. Łatwiej na nich ułożyć palce dziecka w prawidłowy sposób. Które? Kciuk, palec wskazujący i środkowy. Ważne, aby dziecko nie ściskało pisaka zbyt mocno. Wykształcenie umiejętności lekkiego, ale stabilnego uchwytu zaprocentuje brakiem bólu podczas dłuższego pisania.
Natomiast delikatny docisk flamastra do kartki uratuje niejeden pisak i niejedną stalówkę. Oj, wiem coś o tym.

Szlaczki dla dorosłych

Muszę tu wspomnieć o jeszcze jednym zastosowaniu szlaczków. Podobnie jak kolorowanki, mogą one być wykorzystywane także przez dorosłych. Niekoniecznie w celu odstresowania, lecz tak jak w przypadku dzieci, do ćwiczeń motoryki ręki. Z różnych przyczyn tracimy pewność uchwytu, czy sprawność w posługiwaniu się narzędziami. Zazwyczaj problemy takie związane są z chorobami, bądź podeszłym wiekiem. Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy jednak opóźnić niepożądane efekty. A czasem nawet je cofnąć.

Mała podpowiedź. Informację otrzymałam od osoby, która współpracuje właśnie z osobami dorosłymi podczas rehabilitacji, między innymi ćwicząc ich motorykę. Nie wszyscy byli zachwyceni naszym podpisem na dole karty pracy. Niektórzy wręcz wzbraniali się przed wykonywaniem ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci.

21 Thoughts to “Szlaczki dla dzieci”

 1. Waleria

  Serdecznie dziękuję za te pięknie przygotowane szlaczki! Czy można się spytać, jaki program Pani użyła do przygotowywania tych kartek? Z góry dziękuję za odpowiedź!

  1. Anna Kubczak

   Witam. Używam tylko darmowego Inkscape. To jest program do grafiki wektorowej, który po przygotowaniu właściwego pliku daje możliwość zapisania pliku pdf.
   Pozdrawiam 😉

 2. Kasia

  Witam! Gratuluję pomysłu i przejrzystości strony, moi zerówkowicze uczą się na Pani wzorach 🙂 Czcionka jest duża, czytelna, odstępy idealne- to bardzo ułatwia początkową naukę. Gorąco polecam i chylę czoła, za trud i zaangażowanie 🙂

  1. Anna Kubczak

   Dziękuję za miłą opinię. Dodaję materiały gdy tylko mogę, i mam nadzieję, że już niedługo znajdzie tu Pani kolejne pomoce 😉

 3. Anna

  Witam, Bardzo dziękuję za zamieszczone materiały – właśnie tego teraz potrzebowałam dla mojego 5 letniego synka;-)

  1. Anna Kubczak

   Cieszę się, że materiały się przydają. Nasze dzieciaki także nadal korzystają, by wprawiać się przed szkołą 😉

 4. Kasia

  Witam.. Dziś mój przedszkolak przyniósł do domu kartę pracy wydrukowana właśnie z pani strony, z ciekawości zajrzałam i zainspirowałam się od razu drukarka w ruch a mały zachwycony!! bardzo swietna strona dużo kolorowanek i szlaczki z dużą czcionką ja zachwycony a mały jeszcze bardziej… BARDZO DZIĘKUJE

  1. Anna Kubczak

   Cieszę się, gdy karty trafiają nie tylko do domów, ale i do placówek edukacyjnych. Nie raz już słyszałam o tym. Rysujcie na zdrowie 😉

 5. Angelika

  Świetne materiały. Wykorzystuję bardzo wiele z nich w pracy w przedszkolu. Bardzo dziękuję za wspaniałe pomysły!!! 🙂 I pozdrawiam

 6. Beata

  Wspaniała strona. Bardzo mi pomogła w przypomnieniu sobie prawidłowej pisowni:) a teraz ćwiczę z córcią pisanie literek i cyferek.

 7. Agnieszka

  Dziekuje za szlaczki, bardzo mi pomogly!

 8. Malwa

  Dzień dobry, Pani Anno, przesłałam link do Pani strony prywatnej grupie rodziców dzieci z mojego przedszkola, aby mogli korzystać z Pani materiałów podczas pracy w domu.

  BARDZO DZIĘKUJEMY ZA MATERIAŁY

  1. Anna Kubczak

   Ja się cieszę, że nie tylko nasze dzieci korzystają z tych materiałów 😉

 9. Alina

  Super strona. Mamy teraz szkraba 3 tygodnie w domu i bardzo mi się podobają szlaczki do ćwiczenia ręki. Alina

  1. Anna Kubczak

   Wszyscy jakoś musimy sobie radzić z dziećmi. Trochę nauki, trochę zabawy, i wytrzymamy 😉

 10. magdalena

  Czy mozna te szlaczki skas sciagnac ? Z tej strony mi to nie wychodzi a sa super a na fb wogole mi strona nie dziala

  1. Anna Kubczak

   Wszystko jest na stronie dostępne. W tym miejscu są zebrane grupy szlaczków. Proszę kliknąć w obrazek lub opis, aby dojść do strony z wybranymi szlaczkami. Tam jest ich większy wybór. Proszę wybrać odpowiedni wzór, kliknąć go, co zaprowadzi Panią do podstrony z wzorem, a tam już jest plik pdf do pobrania.

 11. Paweł

  Dziękujemy za szlaczki. Dzieci chore i z przyjemnością się za nie zabrały.

 12. Nina

  Dzień dobry,
  mam ogromną prośbę o przygotowanie imienia Ernest, jako karty pracy do nauki pisania imienia dziecka.

 13. Bogusława

  Dzień dobry,
  mam ogromną prośbę o przygotowanie imienia Wanda, jako karty pracy do nauki pisania imienia dziecka.

 14. W życiu bym nie pomyślał, że tak fajne rzeczy można robić darmowymi narzędziami. Ale w sumie, niektórzy twierdzą wręcz, że wszystkie najlepsze rzeczy w życiu są za darmo. I chyba coś w tym jest;)

Leave a Comment