Angielskie słówka i zwroty dla klas 1 – 3 – nauczanie wczesnoszkolne

Długo się zastanawiałam, czy tworzyć tego rodzaju wpis. Znajomość języka angielskiego wśród dzisiejszych dzieci jest ogromna. W wielu klasach spotykamy dzieci dwujęzyczne, świetnie posługujące się tym językiem. Budują całkiem ciekawe wypowiedzi, a ich jedynym problemem jest 'obkucie’ pisowni.

Nie wszystkim jednak idzie nauka języka obcego tak łatwo. Te same problemy, które utrudniają naszym dzieciom naukę naszego rodzimego języka polskiego, stają na przeszkodzie w zdobyciu umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Wszelkie dysleksje, czy problemy takie jak zaburzenia przetwarzania słuchowego, stają się jeszcze bardziej widoczne i kłopotliwe. W końcu, nauka języka obcego opiera się o mówienie, czytanie i pisanie. A jeśli nasz zmysł słuchu z nami nie współpracuje, a literki jakoś tak nie układają się w odpowiedniej kolejności?

Angielski / English Polski / Polish Angielska wymowa
Family Rodzina (femili)
Home Dom (houm)
School Szkoła (skul)

Ja już wiem, że takie problemy nie zawsze da się rozwiązać poprzez 'zakucie’. Podobnie jak przy nauce czytania, do której wykorzystaliśmy metodę symultaniczno-sekwencyjną, tak i tu, musimy wypracować jakieś skuteczne rozwiązanie szybkiego opanowania materiału. Od razu napiszę, że nadal jesteśmy na etapie poszukiwania, więc jeśli znacie jakiś skuteczny sposób nauki języka angielskiego w takiej sytuacji, to piszcie, proszę. Będę na prawdę wdzięczna.

Po pierwszym półroczu 2 klasy mogę jednak śmiało napisać, że najbardziej skuteczne okazały się dla nas fiszki. Niestety, nie takie dostępne od ręki, choć jest ich sporo, a niektóre z propozycji są na prawdę fajnie opracowane i świetnie sprawdzą się u dzieci bez zaburzeń. Fiszki musimy przygotowywać sami, ilustrując cały materiał szkolny. Dla dyslektyków istotne są nie tylko obrazki pojawiające się na fiszkach, lecz także rodzaj i wielkość czcionki, którymi te ilustracje podpisujemy. Jest to męczące, ale efektywne. Do przygotowania fiszek potrzebna jest jednak baza słówek i zwrotów, które powinno opanować dziecko na danym etapie nauki.

Poniższe wpisy są odpowiedzią na tą właśnie potrzebę. Zbiorem angielskich słówek, zwrotów i fraz, które poznają nasze dzieci w klasach 1-3. Zestawienie przygotowuję na podstawie szkolnych podręczników i ćwiczeń naszych dzieci. Obecnie jest to seria Bugs Team.

Lista angielskich słówek i zwrotów w klasach 1 – 3

Leave a Comment