Strój ekologiczny dla dziewczynki – ara modra

Moda ekologiczna to obecnie spory ruch, którego celem jest uświadamianie dzieci (i ich rodziców) w kwestii wpływu naszego stylu życia na otaczającą nas przyrodę. Może nieco górnolotnie napisane, lecz góry odpadów rosnące na wysypiskach śmieci potrafią przytłoczyć. Gdyby się postarać, wiele z tych odpadów można by było powtórnie wykorzystać.

Nie oszukujmy się. W strojach z gazet, plastikowych butelek, czy torebek, nikt nie będzie chodził na co dzień. Jak jednak pokazać dziecku, że śmieci można ponownie wykorzystać? Można się postarać i znaleźć jakieś produkty wykonane z poddanych recyklingowi odpadów. Jest ich trochę na rynku, choćby papier toaletowy z makulatury. Jednak w przypadku stroju ekologicznego jest nieco inaczej. Tu poznajemy całą ścieżkę, od wypicia wody butelkowanej, czy przeczytania gazety, przez projekt, wykonanie i produkt końcowy. Po prezentację na gali, lub sali przedszkolnej – nie ważne gdzie. Ważne, że pokaz będzie.

Myślę, że każde dziecko, które weźmie udział w takim projekcie lub będzie go obserwowało, dogłębnie sobie uświadomi rolę recyklingu w obecnym i przyszłym obrazie świata.

Strój ekologiczny wykonany z odpadów  w ramach recyklingu - aktywizacja dzieci na rzecz ochrony przyrody - Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci 2016

Strój ekologiczny dla dziewczynki – papuga Ara Modra

Nasz pomysł na strój ekologiczny to ara modra, piękna papuga, która przez swe piękno niemal wyginęła, i trudno dziś spotkać ją w jej naturalnym środowisku. Od lat przedstawiciele tego gatunku spotykani są jedynie w niewoli, w ogrodach zoologicznych, czy u prywatnych hodowców. Mimo to, jednej z nich udało się trafić na galę finałową XI edycji projektu Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci.

    Materiały i przybory:

  • nakrętki od butelek,
  • butelki po napojach 0,5 l (kwiatki),
  • butelki po napojach 1,5 l (sprężynki),
  • gazety,
  • tektura lita (np. z opakowania po pizzy),
  • tektura warstwowa,
  • kartki ksero,
  • stary podkoszulek,
  • dratwa,
  • tasiemki,
  • niebieska włóczka,
  • zestaw do wypalania otworów w butelkach,
  • balon,
  • taśma klejąca,
  • klej PVA (do drzewa i papieru),
  • nożyczki.

Na wykonanie stroju nie mieliśmy zbyt wiele czasu. Późno dowiedzieliśmy się o gali, przez co nie mieliśmy czasu na zebranie materiałów i ich przerobienie. Coś jednak udało się slecić.

Sukienka z recyklingu

Sukienka z recyklingu wykonana została głównie z nakrętek po wodzie butelkowanej. Na całość jednak nie starczyło, więc tylna część została wykończona tekturą i wachlarzykami z gazet. Ozdobiona została błękitnymi kwiatuszkami i sprężynkami, także wykonanymi z butelek.

Strój ekologiczny wykonany z odpadów  w ramach recyklingu - aktywizacja dzieci na rzecz ochrony przyrody

Strój ekologiczny dla dziewczynki – papuga Ara Modra
Strój ekologiczny wykonany z odpadów  w ramach recyklingu - aktywizacja dzieci na rzecz ochrony przyrody

Skrzydła kostiumu

Skrzydełka z recyklingu

Skrzydełka powstały z kawałka kartonu oklejonego papierem zadrukowanym z jednej strony. Ramiączka natomiast to kawałki za małego już podkoszulka dziecięcego.

Szablon skrzydeł powstał metodą prób i błędów, poprzez przykładanie papierowego wzoru do manekina naszej dziewczynki. Gdy kształt został już ustalony, szablon został wycięty z tektury warstwowej.

Strój ekologiczny wykonany z odpadów  w ramach recyklingu - aktywizacja dzieci na rzecz ochrony przyrody

Skrzydełka kostiumu Ary Modrej

Kolejnym etapem było zagięcie tektury w taki sposób, by skrzydełka odchylały się nieco do tyłu. Ułatwia to poruszanie się dziecku noszącemu skrzydełka. Zagięcie podklejone zostały taśmą klejącą, a później papier mache, by wszystko było stabilne. W tym przypadku papier mache to warstwa gazet przyklejana do tektury za pomocą rozcieńczonego kleju PVA (1:1 woda do kleju).

Strój ekologiczny wykonany z odpadów  w ramach recyklingu - aktywizacja dzieci na rzecz ochrony przyrody

Skrzydełka kostiumu Ary Modrej

Przed przyklejeniem piórek skrzydełka zostały wyposażone w ramionka. Ułatwiło to oklejanie skrzydełek z obu stron na raz. Podkoszulek rozmiar 98 w kolorze błękitnym (kiedyś 😉 ) został pocięty na paski. Przód i tył łącznie. Dzięki temu są całkiem długie. Po trzy paski na każde ramiączko. Dwa paski z jednej strony skrzydełka, jedno z drugiej, związujemy razem i zaplatamy miękki warkoczyk. Wiązania możemy regulować, a pasek jest na tyle miękki i przyjemny, że nie ma problemu nawet z dłuższym jego noszeniem.

Strój ekologiczny wykonany z odpadów  w ramach recyklingu - aktywizacja dzieci na rzecz ochrony przyrody

Skrzydełka kostiumu Ary Modrej

Czapeczka to głównie papier. Podstawa to kapelusz wykonany z tekturki po pizzy posklejanej na głowie córki, by pasowała na jej główkę. Główka i dziób papugi to już papier mache ze starych gazet, wyklejane na balonie. Słyszałam opinie, że wygląda jak smerf w tej czapeczce, ale całość powstała w ciągu jednej nocy. Rano dziób miał być gotowy do założenia. Warto by było nieco poszerzyć główkę i zrobić bardziej wypukłe oczka. Ale jak już pisałam… wszystko rozbiło się o czas…

8 Thoughts to “Strój ekologiczny dla dziewczynki – ara modra”

  1. MARIOLA

    Jak na tak krótki czas wykonania stroju Ary, to szacun. Detale są piękne.

  2. Babcia

    Wyróżnienie na Gali to już nie mały sukces. To znaczy, że nie tylko mnie podobał się ten wyjątkowo piękny papuzi strój.

  3. alexis

    W jaki sposób połączyła Pani ze sobą nakrętki? Klejem? Dziękuję

    1. Anna Kubczak

      Niestety. Nie udało się tak prosto. Strój musiał być mobilny, a ta mała dziewczynka musiała w nim trochę pochodzić, więc wszystko jest związane dratwą. Nakrętki najpierw przewierciłam małym wiertłem (chyba to była 3), a później 'zszyłam’.

  4. paulina

    W jaki sposób kolorowała Pani skrzydła na niebiesko? Wyglądają bardzo ładnie

    1. Anna Kubczak

      Kupiliśmy niebieską farbę w sprayu. Bardzo rzadko, albo wręcz sporadycznie kupujemy coś takiego, ale tym razem taka farba znacznie ułatwiła sprawę. Tym bardziej, że tą farbą malowaliśmy również kwiatki z butelek, aby były lepiej widoczne z daleka. W końcu był to strój sceniczny 😉

  5. Agnieszka

    Czy ma jeszcze Pani tą czapeczkę z papieru i czy chciałaby / mogła Pani ją odsprzedać?
    Z góry dziękuję Agnieszka

    1. Anna Kubczak

      Nie. Dawno już jej nie mamy. Mogę tylko życzyć dobrej zabawy przy tworzeniu 😉

Leave a Comment