Jak ustalić obowiązki niani – niania czy pomoc domowa

Niania pojawia się w domu nie bez przyczyny – obydwoje rodzice pracują i nie ma kto zająć się dzieckiem. Można domniemywać, że domem także nie ma się kto zająć. Ale czy faktycznie niania może być jednocześnie pomocą domową?

Wizja niani, która jednocześnie jest w stanie zająć się dzieckiem w sposób bardziej aktywny, niż wręczając mu pilota od telewizora, oraz ugotować obiad z dwóch dań, posprzątać mieszkanie, wstawić i rozwiesić pranie, ewentualnie poprasować to, co już wyschło, jest tak samo kusząca, jak i nierealna. Powiedzmy sobie szczerze, niania, nawet ta najbardziej profesjonalna (czyli znaleziona na www.niania.pl), nie jest w stanie w ciągu swojego ośmiogodzinnego dnia pracy (tyle pracuje przeciętna niania) zrobić tego wszystkiego, co jest do zrobienia w domu. Czy to znaczy, że niania nie może robić nic więcej poza opiekowaniem się dzieckiem?

W życiu trzeba umieć iść na kompromis. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko, którym opiekuje się nasza niania. Niemowlak dużo śpi w dzień, można ustalić, że w tym czasie niania ugotuje obiad lub posprząta. Jednak nie ma co oczekiwać odkurzonych dywanów, trudno o włączenie odkurzacza przy śpiącym dziecku. I to nawet nie dlatego, że dziecko się obudzi (małe dzieci mają niezwykle twardy sen), ale dlatego, że hałas pracującego silnika może skutecznie zagłuszyć płacz dziecka. Natomiast jeśli pod opieką niani jest dziecko, które w dzień nie sypia, dodatkowe obowiązki powinny być maksymalnie ograniczone. Niania jest w domu przede wszystkim dla dziecka, to ono sto i na pierwszym miejscu.

Kwestia zrobienia zakupów jest już dużo bardziej dyskusyjna. Nie do pomyślenia jest, by niania czas przeznaczony na spacer z dzieckiem spędziła na odwiedzaniu sklepów i uzupełnianiu zapasów. Nawet jeśli opiekunka do dziecka w Warszawie idąc z maluchem na spacer, mija co najmniej jeden sklep to i tak nie powinna do niego wchodzić. Jednak jeśli praca niani polega na odwiezieniu dziecka do przedszkola po to, by po kilku godzinach odebrać je z powrotem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w tak zwanym międzyczasie niania weszła do kilku sklepów.

Trzeba pamiętać, że dodatkowe usługi kosztują. Jeśli niania oprócz opiekowania się dzieckiem będzie miała inne obowiązki, ma prawo za dodatkową pracę oczekiwać zapłaty. Jednak gdy obie strony dojdą do porozumienia, nie trzeba się w takiej podwójnej roli dopatrywać niczego złego. Natomiast absolutnie niedopuszczalne jest zlecanie niani różnych prac domowych niejako „przy okazji”, po czym zapominanie o tym, gdy przyjdzie pora wypłaty comiesięcznej pensji opiekunki.

Jak ustalić obowiązki niani - niania czy pomoc domowa

 

We współpracy z portalem niania.pl.

Leave a Comment