Magiczne kwadraty – dodawanie do 20 [2]

Kwadraty magiczne są ciekawym sposobem na ćwiczenia z dodawania i odejmowania dla dzieci. Są nie tylko zbiorem działań matematycznych do wykonania, ale i zagadką do rozwiązania. Dlatego dziś publikuję kolejny zestaw kwadratów magicznych, z którymi dzieci mogą ćwiczyć dodawanie i odejmowanie do 20.

Aby rozwiązać kwadrat magiczny trzeba wiedzieć, czym on tak na prawdę jest. Jest to tablica, w których polach rozmieszczone są liczby w taki sposób, aby ich suma w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdej przekątnej była taka sama. Suma ta nazywana jest sumą magiczną.

W trzech kwadratach podałam wartość sumy magicznej w gwiazdce. W ostatnim kwadracie sumę tą dzieci muszą jednak obliczyć, dodając do siebie liczby zapisane w pierwszym wierszu.

Magiczne kwadraty

Dzisiejsza karta pracy przeznaczona jest ponownie dla młodszych dzieci. To do ich możliwości dostosowałam zakres materiału, jak i wielkość czcionki. Zastosowałam tu również linie pomocnicze ułatwiające pisanie.

W pliku pdf znajdziecie rozwiązanie magicznych kwadratów.

Zapraszamy do wspólnej pracy.

Jakiś czas temu zdecydowałam się przygotować angielską wersję naszej strony z pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Pod tym adresem znajdziecie karty pracy z matematyki z opisem w języku angielskim.

Some time ago I decided to prepare an English version of our website with teaching aids for kids. At this address you will find printable math worksheets for kids with descriptions in English.

Leave a Comment