Po co dzieciom plac zabaw?

Dzieci, które często przebywają na placu zabaw czerpią z tego nie tylko przyjemność, ale … są zdrowsze. I nie wyłącznie fizycznie, ale także korzysta na tym ich psychika, a maluchy nabywają umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach, także społecznych. Zapewnienie im kilku bezpiecznych sprzętów oraz kontrola dorosłych, umożliwią beztroską, codzienną zabawę niezależnie od panującej aury.

Zalety placu zabaw

Place zabaw mają wiele zalet:

  • znajdują się na świeżym powietrzu, często w ogrodach, parkach i w miejscach, gdzie jest zieleń,
  • zajmują dzieciom twórczo czas i dostarczają wiele radości,
  • zachęcają do wspinania się, biegania, wyginania, bujania, ogólnie rozwijają sprawność całego ciała, co przekłada się także na ich kości, układ nerwowy, rozwój mózgu…
  • dzieci bawiące się w grupie uczą się funkcjonowania wśród rówieśników i dzieci starszych oraz młodszych, przyzwyczajają się do współzawodnictwa, które jest naturalne, ale też do współpracy. Dzieci, które dużo czasu spędzają na placu zabaw są też bardziej kreatywne od tych, które głównie bawią się elektroniką…
  • dzieci, które wybiegają się i wybawią, lepiej jedzą i śpią, są spokojniejsze w domu i lepiej potrafią się skupić.

Osobiście doceniam każdą z tych zalet. I choć czasem po prostu nie chce mi się spędzić kolejnych kilku godzin na pilnowaniu dzieci bawiących się na placu zabaw (w końcu dla nas, rodziców, nie zawsze jest to taka frajda jak dla naszych podopiecznych) wiem, że nie są to zmarnowane godziny.

Bywały tygodnie, w trakcie których dzieci niemal nie wychodziły z domu (choroba, remont). Ich nadpobudliwość niemal rozsadzała dom i nasze nerwy. Schemat się powtarza, zatem trzeba znaleźć sobie dobrą książkę i iść, spełnić swój rodzicielski obowiązek… 🙂

Jakie urządzenia kupić?

Producent placów zabaw oferuje zarówno pojedyncze urządzenia, jak i całe moduły, z których możemy stworzyć fantastyczny plac zabaw. Można je obejrzeć na stronie http://www.avisplacezabaw.pl/produkty/drewniane-place-zabaw-dla-dzieci

Jednak do najpopularniejszych urządzeń, bez których nie może obejść się żaden plac zabaw należą:

  • Piaskownica, która nie ma ograniczeń wiekowych, a doskonali precyzję i koordynację ruchów.
  • Huśtawka – bujanie ćwiczy utrzymywanie równowagi, koordynację ruchów, a także siłę mięśni całego ciała.
  • Drabinki – sprzyjają pracy obu półkul mózgowych, ćwiczą równowagę i koordynację ruchów oraz siłę rąk.
  • Karuzela – trening utrzymywania równowagi.
  • Zjeżdżalnia – uczy balansowania ciałem.

Bezpieczeństwo na placu zabaw

O bezpieczeństwie na placu zabaw nie decyduje tylko nadzór osób dorosłych i rozwaga samych dzieci, ale także odpowiednie jego wyposażenie. Place zabaw produkują specjalistyczne firmy, które dbają o jakość wykonania poszczególnych elementów, ich zakonserwowanie, a nawet za montaż w wyznaczonym miejscu.

Ze względu na nasze pociechy, które uwielbiają wręcz wszelką aktywność fizyczną (choćby bieganie przez ostatnie tygodnie), widziałam już nie jeden plac zabaw. Niektóre omijamy szerokim łukiem właśnie ze względu na problemy z zapewnieniem dzieciom bezpieczeństwa. Dziury, rampy bez zabezpieczeń, z których mogą spaść dzieci, wystające śruby, czy przegniłe elementy. Warto się tego wszystkiego wystrzegać, gdy chodzi o zdrowie dziecka. Te najmniejsze z nich (nasza córka chodziła po siatkach rozciągniętych pomiędzy domkami w wieku 1,5 roku) nie są w stanie przewidzieć zagrożenia i go ominąć.

Zabezpieczenia śrub, odpowiednie impregnaty i farby, izolacja drewna od podłoża – warto na to zwrócić uwagę, udając się na publiczny plac zabaw, bądź wybierając sprzęt do własnego projektu. Ciekawa kolorystyka to kolejny atut.

Place zabaw dla dzieci - kochamy zabawę na świeżym powietrzu

Plac zabaw dla dzieci

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Leave a Comment