Kolejka drewniana IKEA – dodatkowe elementy z tunelem i mostem z serii Lillabo

Kolejka drewniana pojawiła się w naszym domu za sprawą Mikołaja i gromadki Elfów. Na dobry początek zebrało się kilka zestawów różnego rodzaju elementów, wśród których podstawę stworzyła kolejka IKEA.

Cały zestaw, jaki udało nam się na dzień dzisiejszy stworzyć, możecie zobaczyć w osobnym wpisie:
Kolejka drewniana – sposób na długie, zimowe wieczory

Kolejka drewniana Ikea - zestaw podjazdów i zjazdów w formie wysokiego mostu
Kolejka drewniana Ikea – Lillabo
fot. IKEA

Zestaw, który tu opisuję, składa się z:

  • lokomotywy
  • jednego wagonika z drewnianą belką
  • dwóch elementów mostu
  • dwóch długich, prostych elementów torów
  • czterech wsporników
  • jednego tunelu

W sumie jest to 11 elementów, które na dzień dzisiejszy kosztują prawie 36 zł. 12 elementów, jeśli weźmie się pod uwagę belkę jako osobny element.

Kolejka Ikea
Kolejka drewniana Ikea (Lillabo) – most na wspornikach

Tory drewniane z IKEA

Tory drewniane wykonane są z litego drzewa bukowego, są zatem dość odporne na różnego rodzaju urazy mechaniczne. Zostały wykonane starannie i bezpiecznie, bez ostrych krawędzi. Pomiędzy poszczególnymi elementami jest nieco luzu, co może i daje wrażenie braku staranności, lecz przy połączeniu kilku zestawów kolejowych w większą konstrukcję okazuje się zaletą. Przy większych odległościach trudno jest dokładnie dobrać ilość potrzebnych elementów, aby dokładnie do siebie pasowały. Dzięki luźniejszemu połączeniu dostajemy nieco większe pole manewru.

Kolejka drewniana Tesco i kolejka Ikea

Solidne wsporniki kolejki drewnianej IKEA – Lillabo

Elementy mostu wykonane są bardzo solidnie, podobnie jak wsporniki, dzięki czemu konstrukcja jest stabilna. Na powyższym zdjęciu widoczny jest sposób obejmowania szyny przez wspornik. Jednak przy tworzeniu większej konstrukcji staje się ona nieco niestabilna, choć trzeba przyznać, że przede wszystkim za sprawą córeczki, która ma dopiero 2,5 roku. Na dzień dzisiejszy elementy połączone zostały masą mocującą, taką jaką mocuje się plakaty i zdjęcia do ścian i mebli, dzięki czemu problem został rozwiązany.

Kolejka drewniana Ikea - zestaw podjazdów i zjazdów w formie wysokiego mostu
Kolejka drewniana IKEA – Lillabo
Kolejka drewniana Tesco i kolejka Ikea

Skład wagonowy z Tesco w tunelu z kolejki IKEA
Kolejka drewniana IKEA – Lillabo

Kolejka IKEA a inni producenci

Pociągi drewniane oferowane przez sieć IKEA można łączyć w zestawy z innymi zestawami. Dotyczy to przede wszystkim torowiska, a dokładniej rozstawu torów i sposobu ich łączenia. Same zaczepy mogą wyglądać nieco inaczej, ale efekt jest świetny – można korzystać z najróżniejszych elementów należących do różnych producentów, w tym Carousel (Tesco), BigJigs, Brio, ELC, Little Steps, Eichhorn, Woodyland.

To co dotyczy torów, nie zawsze ma jednak zastosowanie w stosunku do składu. Poszczególni producenci stworzyli różne modele pociągów. Pociągi drewniane z IKEI są stosunkowo małe, stąd i niskie są wszelkie podwyższenia, mosty i tunele.

Skład wagonowy dzieci zawiera również kilka elementów wyprodukowanych przez Carousel (kolejka drewniana Tesco). Niestety, oryginalnie nie mieszczą się one pod mostami z IKEI, co jednak łatwo rozwiązać podklejając w odpowiednim miejscu podkładki, takie jak przykleja się pod meblami. W tunelach składy z Tesco mieszczą się na styk.

Kolejka drewniana Ikea - podniesione mosty

Kolejka drewniana Ikea - podniesione mosty
Pociągi drewniane z Tesco nie mieściły się pod mostami, trzeba więc było je podnieść nieco wyżej na podkładkach
Kolejka drewniana Ikea – Lillabo


Zobacz więcej. Warto zobaczyć bliżej jak wyglądają poszczególne zestawy w dziale kolejki drewniane.

Kolejka Ikea
Kolejka drewniana Ikea (Lillabo) – most na wspornikach z łukiem

Leave a Comment