DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Jeśli szukacie tu dokładnej instrukcji jak krok po kroku wykonać samodzielnie domek z kartonu dla dzieci, to nieco Was zawiodę. Pewnie, pokażę jak zrobiliśmy nasz domek, ale myślę, że była to sprawa bardzo indywidualna ze względu na użyte materiały - w naszym wypadku głównie karton po materacu.

Ważna jest idea. Czasem wystarczy nieco się rozejrzeć wokół siebie, by znaleźć wspaniałe materiały do wspólnej zabawy z dziećmi! 😉

DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Domek z kartonu dla dzieci wykonany z materiału, w którym dostarczono materac.

Domek z kartonu, choć nie należy do trwałych zabawek (choć śmiało może aspirować do miana wyposażenia pokoju dziecka), ma pewną przewagę nad wszelkiego rodzaju namiotami dla dzieci. A jest nią właśnie ta nietrwałość, dzięki której nie będzie nam szkoda pozostawić go swemu własnemu losowi i całej gamie kredek, farb i klejów w dziecięcych rączkach.

Jeśli tylko dziecko ma ochotę, na prawdę może wykazać się plastycznie. Ten patent może spodobać się nawet dzieciom, które na co dzień stronią od pędzli i kredek. W końcu można malować po ścianach(!) tworząc swoje niepowtarzalne dzieło.

Nie wyrzucaj! Wykorzystaj! - można by powtórzyć za majsterkującym pieskiem o imieniu Rocky, bohaterem Psiego Patrolu.

Materiały konstrukcyjne

Do wykonania domku wykorzystaliśmy głównie karton z paczki. Sporych rozmiarów, bo służył za opakowanie dla materaca 180 x 200 cm. Pozostały nam jednak ziejące pustką otwory w ściankach bocznych domku. W końcu nasz domek z kartonu ma całkiem niezły rozmiar i mierzy w podstawie 1 x 1,6 m.

DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Domek z kartonu dla dzieci - ekologiczne zabawki z recyklingu

Dla wzmocnienia domku, ścianki przednią i tylną połączyłam za pomocą tekturowej belki. Zwykła tektura poskładana w kwadrat. Do tej belki przykleiłam również boczne ścianki.

Kolejnym wzmocnieniem stały się tekturowe narożniki (także z paczki). Początkowo były przyklejone jedynie w pionie, lecz w momencie, gdy domek miał powędrować do przedszkola, podkleiłam w ten sposób także spód przedniej ścianki.

Wszystko zostało posklejane zwykłym klejem PVA (biały klej do drzewa i papieru), w czym pomogły klamry.

Tylna ścianka została podziurawiona dla lepszego komfortu użytkowania. Okazało się, że trzeba było zadbać o lepszą wentylację w domku, jeśli dzieci miałyby spędzić w domku nockę.

DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Otwory w tylnej ściance domku z kartonu dla poprawienia wentylacji

Zabawa w dom

Co można zrobić z takim domkiem? Wszystko!

Dzieci zaczęły od kredek. Wymalowały całe wnętrze domku, pomijając jedną ściankę, o którą ja poprosiłam. Kredkami wymalowały również front domku, ale przed transportem do przedszkola dostał on nowe życie, aby dzieciaki zyskały więcej przestrzeni dla twórczości własnej. Wystarczy wałek i resztka farby do ścian, by nasza zabawka z kartonu stała się zieloną łąką dla kwiatów z wytłaczanek do jaj i papieru toaletowego. Jeden kwiat został wykonany z bibuły, ten żółty, lecz sposób jego wykonania, moim zdaniem, jest nieco za trudny dla większości przedszkolaków.

DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Świat dinozaurów w domku z kartonu [na zdjęciu domek jest przecięty do transportu]

DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Morska toń w domku z kartonu [na zdjęciu domek jest przecięty do transportu]

Wiszące w otworach rybki to nic innego jak kolejne wydanie wytłaczanek do jaj, które już wcześniej tu prezentowaliśmy: kolorowe rybki z wytłaczanki do jaj.

W czasie pobytu w domu, ten ekologiczny domek dla dzieci wyposażony został w osobiste oświetlenie. Sznur zielonych lampek choinkowych dodał dziełu klimatu.

Spodobały Ci się materiały? Podziel się z innymi...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

... i koniecznie zostaw komentarz.
Będzie to dla mnie wiadomość, że warto pisać dalej.

Anna Kubczak - Bystre Dziecko


Anna Kubczak
Mama pracująca w domu. Wrocławianka szukająca odpowiedniej drogi dla siebie i swoich bliskich.

Dyskusja

1 komentarz »
  1. Mariola pisze:

    Domek dla dzieci, właśnie dlatego ja się nie zmieściłam. Wejście było takie malutkie. Dzięki tej króliczej norce, wszystkie Alicje mogą mieć swój piękny świat.

Zostaw odpowiedź