Jak przespać noc – przeciwdziałanie moczeniu nocnemu

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że bez zmoczenia prześpią noc jedynie dzieci, które do tego dojrzały. Potrafią powstrzymać oddawanie moczu podczas snu, bądź wybudzają się, aby pójść do toalety.

Dzieciom można próbować pomóc w osiągnięciu tego etapu stosując różne terapie, oparte o wizualizację, alarmy wybudzeniowe, czy farmakologię.

Czytaj część pierwszą: Nocne moczenie – kiedy pozbędziemy się pieluch? – typy i przyczyny moczenia się dziecka

Wizualizacja

Wizualizacja przespanej bez oddawania moczu nocy należy do najbardziej dostępnych terapii. Zasada jest prosta, jednak czasochłonna. Wystarczy dziecku pomóc zrozumieć na czym polega spanie bez pieluszki. Ważne jednak, aby nastawiać dziecko pozytywnie do nadchodzącej nocy. Wzbudzać w nim wiarę w sukces, a w razie wpadki, nie narażać na śmieszność i nie urządzać mu scen. Porównywanie do rodzeństwa i rówieśników wywoła jedynie u dziecka wstyd, strach i dodatkowy, całkiem niepotrzebny stres, który pogłębi trudności dziecka.

Elementem wizualizacji może być stworzenie postaci pomagającej dziecku w utrzymaniu kontroli nad zwieraczami, tym kontrolowanym świadomie, jak i nieświadomie. Wspaniałym przykładem jest seria bajek Było sobie życie, w której różnego rodzaju komórki ciała uosabiane są przez animowane postacie. Taka postać może odpowiadać również za kontrolowanie zwieracza zakręcając odpowiedni zawór. Może również wybudzać dziecko ze snu, podobnie jak budzik. Wybór działania jest zależny od preferencji dziecka.

Dodatkową pomocą może być niewielkie ograniczenie spożywanych przed snem płynów, oraz zapewnienie możliwości samodzielnego sprzątnięcia po sobie mokrej pościeli, jeśli dziecko budzi się po zmoczeniu. Tę możliwość można zapewnić przez podwójne ścielenie łóżka: ceratka / prześcieradło / ceratka / prześcieradło. Po zmoczeniu górnej warstwy dziecko ściąga ją, kładąc się na dolnej. Problemem może okazać się częstsze sikanie w ciągu jednej nocy, co może doprowadzić do sytuacji, gdy dziecko w końcu zmoczy się na materac pozbawiony ochrony.

Farmakologia

Leczenie farmakologiczne najczęściej jest leczeniem doraźnym, umożliwiającym dziecku spokojne przespanie nocy jedynie w czasie przyjmowania leków. Z drugiej strony, jeśli moczenie nocne jest wynikiem strachu przed zmoczeniem, możliwość suchego przespania pewnego okresu czasu może pomóc dziecku nabrać pewności siebie.

Wśród leków na nocne moczenie stosunkowo często wykorzystywana jest desmopresyna. Zawiera ona syntetyczny analog hormonu, jakim jest wazopresyna. Desmopresyna działa antydiuretycznie, czyli zmniejsza ilość produkowanego moczu, przy czym działanie to jest silniejsze, niż w przypadku naturalnego hormonu.

Alarm wybudzeniowy –
czujniki wykrywające obecność moczu

Współczesna technika może ułatwić dziecku wybudzenie się ze snu przed zmoczeniem łóżka. Alarmy wybudzeniowe mogą działać na dwa sposoby, poprzez sygnał dźwiękowy, bądź wibracyjny. Za wybór odpowiedniego czasu pobudki odpowiada czujnik wilgoci, który umieszcza się na bieliźnie dziecka. Wysyła on sygnał do odbiornika, który może znajdować się pod postacią poręcznego zegarka.

Według danych przedstawianych przez producentów, alarmy wybudzeniowe są skuteczne w przypadku około 70 % przypadków.

Nie każde jednak dziecko reaguje na próby wybudzenia ze snu, a takie przykłady znam z własnego doświadczenia. Nawet zmiana pościeli i całkowite przebranie dziecka nie zawsze jest wystarczającym czynnikiem, aby obudzić zmoczone już dziecko. Problemem może być również kabelek, który w niektórych urządzeniach łączy czujnik z odbiornikiem.

Alarmy wybudzeniowe można zakupić w cenie od około 200 zł.

Kiedy zacząć leczenie dziecka

Leczenie moczenia nocnego przed wiekiem, kiedy większość dzieci samodzielnie dojrzewa do utrzymywania kontroli nad własnym ciałem nie jest konieczne, choć może nieco ograniczać możliwość nocowania dziecka poza domem. Jednak gdy dziecko osiąga wiek 5, czy 6 lat, warto skierować się do specjalisty, który podpowie najlepsze rozwiązanie. Jest to najodpowiedniejszy wiek do rozpoczęcia leczenia ze względu na największą skuteczność podjętej w tym okresie terapii.

Dzieci przedszkolne i szkolne narażone na wstyd związany ze zmoczeniem się w obecności kolegów i koleżanek mają większe trudności z uzyskaniem sukcesu. Powodem jest ogromny wstyd dziecka, oraz złośliwości innych dzieci, których często nie da się uniknąć.

Leave a Comment