Znaczenie teatru w życiu dziecka

Wydawałoby się, że teatr jest już zapomnianą rozrywką, zwłaszcza wśród takich odbiorców, jakimi są dzieci – rzadko można spotkać rodziców, którzy wybierają się ze swoimi pociechami do teatru zamiast do kina. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kontakt z różnymi przejawami kultury jest dla malucha bardzo ważnym elementem w rozwoju zarówno tym emocjonalnym, jak i społecznym.

Żywy kontakt z kulturą

Kultura zarówno może służyć jako rozrywka, która rozśmiesza i relaksuje, jak i również może być wsparciem w wewnętrznym rozwoju – rozwija myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, kreatywność, pobudza umysł do myślenia, również u najmłodszych kształtuje mowę i poszerza zakres słownictwa, ponadto uczy prawidłowych postaw.

Uczestnictwo w spektaklach teatralnych również przełamuje u dzieci lęki, zwłaszcza w kontaktach z innymi osobami, w tym z rówieśnikami, pozwala na kształtowanie własnej osobowości, poznawanie tego, co jest dobre, a co złe, rozwija otwartość na innych i uczy tolerancji.

Dla starszych dzieci może być to z kolei najlepszy sposób na uzupełnienie wiedzy na temat lektur szkolnych – na pewno zostaną one zapamiętane bardziej żywo niż sama książka.

Nie tylko teatr

Nie tylko warto chodzić rodzinnie na różnego rodzaju spektakle dla dzieci, ale również poleca się korzystanie z innych rozrywek związanych z teatrem. Bardzo dobrym pomysłem będą warsztaty teatralne dla dzieci – Warszawa to wiele miejsc, gdzie można z nich skorzystać.

W trakcie warsztatów dziecko może zdać sobie sprawę z tego, że każdy z nas w pewnym sensie jest aktorem, wchodząc w różnego rodzaju role. Również warto wskazać, że to bardzo dobry pomysł dla dzieci, które mają problemy z wystąpieniami publicznymi, które boją się mówić w większym gronie – wówczas możliwe jest przełamanie się w kontakcie z innymi.

Jeżeli interesują cię zarówno warsztaty, jak i spektakle dla dla najmłodszych, teatry dla dzieci w Warszawie mogą okazać się najlepszym wyborem. To właśnie tutaj działa Teatr Małego Widza, który specjalizuje się w spektaklach przeznaczonych dla najmłodszych dzieci – już od pierwszego roku życia. Również prowadzi on warsztaty dla maluchów. Z jego aktualnym repertuarem można zapoznać się na stronie internetowej – również istnieje możliwość dokonania rezerwacji online.

Teatr dla dzieci
Teatr dla dzieci

Leave a Comment