Złota księga bajek początkowo przyciągnęła naszą uwagę przepiękną szatą graficzną wprost spod ręki Liliane Crismer. Na tym się jednak nie skończyło. Zaraz po przejrzeniu spisu treści zafrapowała nas przygoda, magia i czasem straszne doświadczenia bohaterów, czyli klasyka baśni dla dzieci w wydaniu dla przedszkolaka. Możliwe do przeczytania w czasie, w którym nasze dzieci są skłonne skupić swą uwagę na lekturze. Czyli nie za długie, ale jednocześnie całkiem przyjemnie napisane.
Baśnie kochamy za dreszczyk emocji, za nutkę strachu, której nie znajdziecie w każdej książce dla dzieci. Bo czymże byłoby nasze życie bez lekkiego dreszczyku? Bez strachu, który potrzebny jest nam do życia? Bo bez strachu nie byłoby odwagi, tylko głupia ignorancja.
Baśnie zebrane w Złotej księdze bajek różnią się nieco od oryginału. Poza skróceniem treści do objętości, którą spokojnie wysłuchają przedszkolaki od początku do końca przy jednym posiedzeniu, zostały także nieco złagodzone. Oryginalnych treści baśni braci Grimm, czy Andersena, musicie poszukać w innych publikacjach. W te konkretne bajki dla dzieci możecie zagłębić się z trzyletnią córeczką, choć pewnie nie obędzie się bez trudnych pytań. Ale to jednak o nie przecież tu chodzi 😉
Mimo skrócenia, baśnie nie straciły na wymowie. Trzeba przyznać, że opracowanie jest dostosowane do wieku przedszkolnego, co oznacza malowniczy, ale jednak prosty język. Nie ma nic gorszego, jak czytanie książeczek dla dzieci, których te po prostu nie rozumieją, bo na każdym kroku pojawiają się trudne i nieznane dla dzieci słowa. Tu tak nie ma, i warto to docenić.
Jeśli chodzi o ilustracje w książkach nie tylko dla dzieci, jestem bardziej wybredna niż nasi młodzi czytelnicy. Pod tym względem, choć nieco przesłodzona, Złota księga bajek na prawdę mi się spodobała. To nie są proste obrazki na miarę wielu bajek animowanych, lecz dopracowane rysunki z fakturą tkaniny, kosmkami włosów i wyrazem twarzy (czasem pyszczka).
Lista bajek dla dzieci w Złotej księdze bajek
- Piękna i Bestia (na podstawie tekstu Charles’a Perraulta)
- Paluszek (na podstawie tekstu Charles’a Perraulta)
- Kopciuszek (na podstawie tekstu Charles’a Perraulta)
- Czerwony Kapturek (na podstawie tekstu Charles’a Perraulta)
- Kot w butach (na podstawie tekstu Charles’a Perraulta)
- Mała syrenka (wg na podstawie tekstu Hansa Christiana Andersena)
- Trzy świnki (na podstawie tekstu braci Wilhelma i Jacoba Grimm)
- Śpiąca królewna (na podstawie tekstu Charles’a Perraulta)
- Jaś i Małgosia (na podstawie tekstu braci Wilhelma i Jacoba Grimm)
- O Jasiu i łodydze fasoli (baśń angielska)
- O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach (na podstawie tekstu braci Wilhelma i Jacoba Grimm)
- Złotowłoska i trzy niedźwiadki (baśń angielska)
- O muzykantach z Bremy (na podstawie tekstu braci Wilhelma i Jacoba Grimm)
- Pani Zima (na podstawie tekstu braci Wilhelma i Jacoba Grimm)
- Brzydkie kaczątko (na podstawie tekstu Hansa Christiana Andersena)
- Calineczka (na podstawie tekstu Hansa Christiana Andersena)
- O wilku i siedmiu koźlętach (na podstawie tekstu braci Wilhelma i Jacoba Grimm)
Recenzja książki dla dzieci Złota księga bajek
W mojej ocenie książka całkowicie zasłużyła na 5 gwiazdek na 5 możliwych. Warto po nią sięgnąć by pokazać dzieciom ten magiczny świat.
opracowanie: Michałowska Aleksandra na podstawie tekstów Hansa Christiana Andersena, Charles’a Perraulta, braci Wilhelma i Jacoba Grimm, oraz anonimowych baśni angielskich autor
Crismer Liliane ilustracje
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 272
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Siedmioróg
Wymiary: 17 x 24 cm
ISBN: 978-83-7791-394-9