Zegar ścienny dla dzieci DIY ze starego zegara

Dzieci od jakiegoś czasu organizują już sobie czas według zegarka… a przynajmniej próbują negocjować przesuwanie w dalszą przyszłość sprzątania, czy spania. Stąd pojawił się problem zegara, który powinien pojawić się w ich pokoju – różnice poglądów miały tu swój duży wpływ na pomysł, by taki zegar wykreować samodzielnie. Koniec końców, z niewykorzystanego reklamowego gadżetu, czyli niezbyt pięknego zegara ściennego, powstał kolorowy zegar dla dzieci wykorzystujący technikę papier mache.

Domowy recykling papieru, czyli ścienne zegary dla dzieci z papier mache
Zegar z papier mache

Materiały potrzebne do wykonania zegara ściennego z papier mache

  • zegar ścienny – niezbyt piękny lub po prostu nie wykorzystany,
  • stare gazety,
  • klej do papieru i drzewa, np. biały klej PVA,
  • pędzelek i pojemnik na rozcieńczony klej,
  • tarcza zegara do wydruku lub własny pomysł na zegar,
  • linijka,
  • cyrkiel (opcjonalnie),
  • farby akrylowe.

Myślę, że gdybyśmy wcześniej nie dostali od wujka Geronimo tak ciekawego zegara ściennego (reklama dźwignią handlu 😉 ), nie powstałby dzisiejszy projekt DIY. Tak się jednak stało, że mieliśmy do wykorzystania taki niezbyt atrakcyjny, plastikowy, biały zegar ścienny z tekturową reklamą pod wskazówkami. Po co wyrzucać, jeśli można poddać recyklingowi? Zanim dzieci znajdą zegar odpowiadający im obojgu, w pokoju może powisieć zegar w kleksy.

Pierwszy etap metamorfozy zegara dla dzieci niestety nie został uwieczniony. Aby można było dowolnie pomalować tarczę zegara, jego powierzchnia musi być do tego przystosowana, a tworzywa sztuczne jakoś tego nie ułatwiają. Po to właśnie cała tarcza została pokryta papier mache, w tym przypadku skrawkami starych, czarno-białych gazet. Skrawki te zostały przyklejone do tarczy zegara klejem PVA (popularny biały klej do drewna i papieru) – pierwsza warstwa klejem nie rozcieńczonym (w końcu kleimy do plastiku), a druga, zaklejająca wszystkie dziurki, rozcieńczonym wodą w stosunku 1:1.

Po przygotowaniu powierzchni zegara do malowania czas na naszkicowanie wzoru tarczy. Może to być pomysł własny, bądź tarcza zegara do wydruku. W naszych materiałach edukacyjnych znajdziecie kilka takich przykładów.

Ważne, by wydrukowaną tarczę dobrze przykleić. Ułatwiłam sobie to zadanie rysując na gazetach dwie, prostopadłe osie zegara, pokrywające się z wydrukowaną tarczą.

Do klejenia tarczy nie demontowałam wskazówek zegara. Wystarczyło wyciąć otwór na środku tarczy, w którym znajdzie się słupek łączący wskazówki, oraz pół wydrukowanej tarczy – od brzegu tarczy do centralnego otworu. U nas cięcie biegnie do godziny trzeciej.

Tarczy czegoś jeszcze brakowało, przedłużyłam więc linie minut i dodałam koła dla godzin. Najłatwiej jest to zrobić cyrklem, bo na pewno uzyska się równomierne rozmieszczenie okręgów, ale równie dobrze można wykorzystać do tego kieliszek lun nakrętkę od butelki. Drukowane cyfry trudno zamalować na jaśniejszy kolor, dlatego w tym projekcie Do It Yourself zostały naszkicowane od ręki.

Teraz czas na malowanie. Poszczególne pola wypełniamy kolorem, po czym nanosimy kontury i motyw przewodni – w naszym przypadku kleksy!

Może być?

Domowy recykling papieru, czyli ścienne zegary dla dzieci z papier mache
Zegar z papier mache

Leave a Comment