Zaszyfrowana wiadomość – mnożenie w zakresie 50

Szukacie zabawy związanej z 1 kwietnia? Nie ma to jak matematyczna szyfrowanka prima aprilisowa!

Kryptologia to słowo klucz, aby dzieci rzuciły się na przygotowane przeze mnie zadanie. Szkoda, że nie rzucają się tak na dyktanda. Dzieciaki uwielbiają rozwiązywać zagadki i rebusy, choć największym uznaniem w naszym domu cieszą się właśnie wszelkiego rodzaju zagadki matematyczne. Znając to zamiłowanie, nie mogłam takiego zapotrzebowania pozostawić samemu sobie, wypadało zabawić się matematyczną kryptografią.

Na czym będzie polegać zadanie dzieci? Będzie to przeprowadzenie kryptoanalizy, czyli odkodowanie zapisanej przeze mnie wiadomości.

Mnożenie do 50
szyfrowanka do wydrukowania

Nasza prima aprilisowa wiadomość została zakodowana poprzez działania matematyczne. Proponuję tu mnożenie w zakresie do 50. W szyfrowance każda litera została zastąpiona liczbą. Każda zaś liczba jest wynikiem mnożenia dwóch cyfr. Aby rozpocząć rozwiązywanie zagadki, cyfry te należy odczytać z tabelki szyfrującej. Zapis 2A·3C oznacza działanie 4·6.

Po odczytaniu cyfr z tabelki, zadaniem dziecka jest wykonanie mnożenia. Każdą uzyskaną liczbę należy zamienić na odpowiadającą jej literę, odczytaną z tablicy kodowej.

W pliku znajdziecie również rozwiązanie łamigłówki dla dzieci.

Leave a Comment