Szukacie ciekawych ćwiczeń dla dzieci, które z jednej strony mają bawić, a z drugiej rozwijać umiejętności dziecka? W takim razie dobrze się składa. Jedną z wielu takich zabaw są labirynty dla dzieci, stawiające przed nimi wyzwanie, jakim jest odnalezienie właściwej ścieżki wiodącej przez labirynt, w plątaninie mniej lub bardziej zagmatwanych ścieżek.

Skocz do: NOWE karty pracy z Labiryntami

Na tej stronie znajdziecie różne propozycje labiryntów dla dzieci, idealne dla przedszkolaków i dzieci uczących się w szkole podstawowej, a także dla nieco starszych. Czyste labirynty, jak i arkusze ozdobione dekoracyjnymi elementami. Te całkiem proste, jak i wymagające uwagi i spostrzegawczości. Sami najlepiej wiecie, jaki poziom trudności tych ćwiczeń będzie najbardziej odpowiedni dla Waszych dzieci. ... read more

Labirynty w rozwoju dziecka

Labirynty jako ćwiczenia dla dzieci, mają sporo zalet. Pobudzają ciekawość, stawiając przed dziećmi wyzwania. Wzmacniają spostrzegawczość i pamięć, poprzez analizowanie możliwych rozwiązań i poszukiwania wyjścia z ślepych zaułków. Ćwiczą koncentrację i wytrwałość, tak potrzebne do ukończenia wyzwania.

Nie można zapomnieć o wpływie labiryntów na zdolności manualne dzieci i dorosłych. W szczególności motoryki małej. Możemy je z powodzeniem stosować jako ćwiczenia grafomotoryczne, niczym szlaczki dla dzieci. Rysowanie ścieżki poprzez zagmatwane ścieżki labiryntu wymaga precyzji, aby nie przecinać linii ścianek labiryntu. Zatem w czasie tej zabawy dzieci ćwiczą prawidłowy chwyt pisaka, kontrolę nad własną dłonią, oraz koordynację ręka-oko.

Proste labirynty o zabawnych formach mogą być serwowane już maluchom, które będą wodzić po nich palcem. W okresie przedszkolnym, gdy na dobre rozpoczyna się przygotowywanie do nauki pisania, labirynty dla dzieci mogą być ciekawą alternatywą dla szlaczków, na które dzieci nie zawsze mają ochotę. Z czasem niektóre dzieci zaczynają doceniać labirynty jako fajne łamigłówki, będące miłą rozrywką. Dającą satysfakcję w momencie ukończenia wyzwania.

Labirynty dla dorosłych i nastolatków

Choć mogłoby się wydawać, że tego typu zabawy przeznaczone są dla najmłodszych, tak naprawdę rozwiązywać labirynty lubią także dorośli, jak i nastolatkowie. Są one niczym niezobowiązujące małe co nieco dla umysłu bawiącego się swoją spostrzegawczością i analizowaniem możliwości.

A jeśli potrzebujecie chwili zapomnienia, mogą również pełnić rolę labiryntów antystresowych.

W miarę możliwości, postaram się publikować tu nie tylko zabawy dla dzieci, ale i nieco trudniejsze labirynty dla dorosłych, które okażą się wciągające także dla starszych czytelników i użytkowników naszej strony.

Labirynty dla dzieci - najnowsze karty pracy