Wyklejanki z konfetti – domowy recykling papieru

Dziś zaproponuję Wam kolejną zabawę plastyczną dla dzieci. Łączy ona ze sobą kreatywność, jaką mogą wykazać się dzieci, z świetnym ćwiczeniem napięcia mięśniowego dziecięcych rączek. Piszę tu o samodzielnie wykonanemu konfetti i tworzeniu z jego pomocą kolorowych ilustracji.

Wyklejanki należą do zabaw czasochłonnych. Na wykonanie ciekawego projektu trzeba zarezerwować sobie znacznie więcej czasu niż na rysowanie kredkami. Nie każdemu dziecku spodoba się pomysł spędzenia większej ilości czasu na jednej zabawie, trzeba się zatem zastanowić, czy Wasze dziecko jest gotowe na taką właśnie aktywność.

Wyklejanka konfetti ze starych gazet - zajęcia plastyczne dla dzieci z domowego recyklingu papieru

Wyklejanka z konfetti wykonanego ze starych gazetek reklamowych na podstawie jednego z naszych ćwiczeń grafomotorycznych

Nasze dzieciaki, w wieku lat 3 oraz 4,5, lubią zabawy związane z klejem, jednak wyklejanie konkretnych figur, czy obrazków, jest dla nich jeszcze zbyt czasochłonne i precyzyjne. Tworzą własne kompozycje, ale powoli zaczynamy wprowadzać pomiędzy ich pomysły proste elementy geometryczne.

Dla urozmaicenia formy wyklejanek od czasu do czasu stosujemy zabawę z konfetti, które także samodzielnie wykonujemy stosując domowy recykling papieru, a dokładniej gazetek reklamowych z pobliskich sieci handlowych.

Do dyspozycji mamy na dzień dzisiejszy dwa dziurkacze. Jeden biurowy, który dzieci muszą obsługiwać naciskając dźwignię całą dłonią, a w przypadku córeczki, nawet całym ciężarem ciała. Drugi przygotowany typowo do prac plastycznych, którym dzieci swobodnie operują paluszkami, rozwijając koordynację ruchową ręki i wzmacniając mięśnie dłoni.

Aby zabawa nie okazała się dla dzieci zbyt nudna, czasem oddzielamy jej poszczególne elementy w czasie, nawet na dwa dni. Wycinanie konfetti jednego dnia, wyklejanie kolejnego.

W ramach podpowiedzi, jeśli wyklejana praca ma zostać później zaprezentowana szerszej publiczności, bądź wywieszona na jakiejś wystawie, warto projekt wykonać na brystolu lub kartce papieru z bloku technicznego. Na zwykłym papierze rysunkowym, a tym bardziej papierze ksero, klej powoduje brzydkie marszczenie, co widać na załączonych skanach.

Jeśli chodzi o wybór kleju, szkolny dobrze się sprawdza. Jeszcze lepiej nam się pracuje na kleju do drzewa nakładanym pędzelkiem (klej do drzewa rozrobiony z wodą w proporcji 1:1, ewentualnie 2 porcje kleju do 1 porcji wody). Pędzelek w tym przypadku służy zarówno do smarowania małych fragmentów kartki, jak i przenoszenia wybranych konfetti. Palcami nawet zwinnym palcom dorosłych ciężko jest precyzyjnie umieścić konfetti na wybranym miejscu.

Wyklejanka konfetti ze starych gazet - zajęcia plastyczne dla dzieci z domowego recyklingu papieru

Wyklejanka z konfetti wykonanego ze starych gazetek reklamowych na podstawie jednej z naszych kolorowanek dla dzieci

Jeśli nasz pomysł zainspirował Was do tworzenia własnych wyklejanek z konfetti, najlepiej z wykorzystaniem papieru z recyklingu, pochwalcie się Waszymi projektami.

Leave a Comment