Walentynka rodzinna to wiele pomysłów do wspólnego działania, bądź do wykonania jednego prezentu dla kilku najbliższych osób. Jedna kartka – wiele serc do podarowania.
Mamy dwa pomysły na wykonanie rodzinnej kartki walentynkowej. W pierwszej wersji całość wykonuje jedna osoba, taka plastyczna zabawa dla dziecka, które podaruje jedną walentynkę jednocześnie mamie, tacie i siostrze, nie zapominając o sobie samym. Druga wersja rodzinnej kartki walentynkowej wykonywana jest przez przez kilka osób jednocześnie. Każdy ma swoje pole do pomalowania i ozdobienia, dzięki czemu walentynka staje się jeszcze bardziej wyjątkowa.
Do wykonania kartek walentynkowych będzie potrzebne kilka rzeczy:
- kartka papieru z bloku technicznego lub inna sztywna kartka,
- ołówek, flamaster i linijka,
- farby plakatowe,
- pędzle i pojemniki na wodę,
- patyczek do szaszłyków do zrobienia kropek,
- kawałek tektury dwuwarstwowej lub trójwarstwowej,
- nóż modelarski,
- kawałki materiałów,
- nożyczki,
- klej PVA – popularnie klej do drzewa i papieru.
Przygotowania zaczniemy od tektury, która naszej kartce walentynkowej ma nadać faktury. W naszym przypadku jest to kawałek jakiegoś pudełka z tektury trójwarstwowej (dwie proste warstwy i jedna falista). Przy pomocy pędzelka zdejmujemy jedną warstwę płaską odsłaniając tekturę falistą. Z tak spreparowanej tektury wycinamy wybrany kształt nożem modelarskim. To oczywiście zajęcie dla starszych.
Można oczywiście skorzystać z gotowej tektury dwuwarstwowej, pomijając etap dłubania w kartonie. Z drugiej strony dzieci uczą się dzięki niemu kolejnej rzeczy na temat recyklingu… i zazwyczaj dobrze bawią przy wydzieraniu.
Wycinanie kształtów z materiałów jest dość trudne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Nasze maluchy uczą się jeszcze tej sztuki poznając fakturę i sztywność tkanin o różnych splotach. Jeśli szukacie motywatora, czyli sukcesu dziecka, warto podać mu sztywny materiał tj. filc, czy jeans, z którego łatwo się wycina. Delikatniejsze tkaniny potrzebują nieco więcej wprawy. U nas wygląda to tak, że dzieciaki ćwiczą wycinanie na prostych figurach geometrycznych, a ja wycinam im serca do walentynek.
Kartkę walentynkową przygotowujemy dzieląc ją na kilka pól. U nas są to 4 pola. Przedszkolakom warto pola oddzielić mocniejszą linią korzystając z flamastrów. Ołówek może się zgubić w czasie malowania.
Ponieważ w tej pracy plastycznej dzieci korzystają również z pozostałości po wycięciu walentynkowego serca, takie same prostokąty szkicuję na wszystkich polach. Powstaną z nich oddzielne obrazki w ramkach.
Po naszkicowaniu projektu przymierzamy powycinane serca do naszej walentynki. Ustalony tu układ pozwoli na odpowiednie dobranie farb. Podczas malowania warto szukać takich kolorów, aby tło nie zlewało się później z wyciętymi elementami, które czekają na przyklejanie.
Teraz czas na malowanie farbami.
Po wyschnięciu farb można przykleić wszystkie ozdoby do walentynki. Używamy kleju PVA, tym razem nie dodając do niego wody.
Tu kończy się nasza praca plastyczna dla dzieci. Pozostaje jeszcze postawienie walentynki w honorowym miejscu lub jej oprawienie w ramkę 😉