Jak Wielkanoc, to tylko z pisankami. Nie wszystkie muszą jednak leżeć sobie spokojnie w koszyczkach, czy chodzić na szczudłach z patyczków. Świetnie prezentują się pisanki w formie wiszącej niczym bombki, bądź jako łańcuchy. Tu pokażemy Wam kilka sposobów na powieszenie pisanek wielkanocnych. Zacznijmy od pierwszego.
Metoda pierwsza wieszania pisanek
Pierwsza metoda wieszania pisanek polega na zawieszeniu wydmuszki na wsporniku: patyczku lub druciku. Wybór materiału zależy od wielkości otworu wykonanego w wydmuszce. Jeśli jest większy, nożna wykorzystać fragment zapałki, wykałaczki lub patyczka do szaszłyków. W naszych pisankach otwory mają zazwyczaj około 3 mm średnicy, czyli tyle ile patyczek od szaszłyków, zatem jego wykorzystanie odpada. Nie zmieści się razem z nitką lub papierowym sznurkiem.
My korzystamy z kawałka metalowego spinacza do papieru. Wystarczy fragment do pierwszego zakrętu drucika. Zawiązujemy na nim supełek, po czym drucik wkładamy przez otwór w skorupce jajka do wnętrza wydmuszki. Warto zrobić to delikatnie, aby supełek nie zsunął się z drucika.
Gotowe.
Metoda druga wieszania pisanek
Tym razem wieszamy pisanki na wstążkach, korzystając z dwóch otworów wykonanych w wydmuszce. Oprócz wstążki potrzebne nam będą jeszcze cienki drucik i taśma klejąca.
Drucik posłuży nam do przełożenia wstążki przez wydmuszkę, jest zatem wielokrotnego użytku. Zaczynamy od złożenia razem końców wstążki oraz ich zagięcia wzdłuż osi. W zagięcie to wsuwamy drucik i zaklejamy niewielkim kawałkiem taśmy klejącej. Wystarczy kawałek o wymiarach 1 cm na 1 cm.
Drucik wsuwamy w pisankę od góry i przesuwamy przez pisankę.
Wstążkę lub tasiemkę przeciągamy przez pisankę tak, by na górze pozostała niewielka pętelka. Dzięki temu z drugiej strony możliwe będzie zawiązanie supełków. Trzy do czterech, aby się nie rozsupłały. Pętelkę podciągamy, aby pisanka oparła się na supełku, po czym możemy ozdobić wstążkę, np. robiąc z wstążki sprężynki.
Gotowe.