Sposobów kilka na wieszanie pisanek

Jak Wielkanoc, to tylko z pisankami. Nie wszystkie muszą jednak leżeć sobie spokojnie w koszyczkach, czy chodzić na szczudłach z patyczków. Świetnie prezentują się pisanki w formie wiszącej niczym bombki, bądź jako łańcuchy. Tu pokażemy Wam kilka sposobów na powieszenie pisanek wielkanocnych. Zacznijmy od pierwszego.

Pisanki wielkanocne z wydmuszek wyklejane bibułą marszczoną

Wiszące pisanki wielkanocne

Metoda pierwsza wieszania pisanek

Pierwsza metoda wieszania pisanek polega na zawieszeniu wydmuszki na wsporniku: patyczku lub druciku. Wybór materiału zależy od wielkości otworu wykonanego w wydmuszce. Jeśli jest większy, nożna wykorzystać fragment zapałki, wykałaczki lub patyczka do szaszłyków. W naszych pisankach otwory mają zazwyczaj około 3 mm średnicy, czyli tyle ile patyczek od szaszłyków, zatem jego wykorzystanie odpada. Nie zmieści się razem z nitką lub papierowym sznurkiem.

My korzystamy z kawałka metalowego spinacza do papieru. Wystarczy fragment do pierwszego zakrętu drucika. Zawiązujemy na nim supełek, po czym drucik wkładamy przez otwór w skorupce jajka do wnętrza wydmuszki. Warto zrobić to delikatnie, aby supełek nie zsunął się z drucika.

Gotowe.

Wiszące pisanki wielkanocne - ozdoby wielkanocne

Wiszące pisanki wielkanocne

Metoda druga wieszania pisanek

Wiszące pisanki wielkanocne - ozdoby wielkanocne

Wieszanie pisanek wielkanocnych wykonanych przez dzieci z wydmuszek

Tym razem wieszamy pisanki na wstążkach, korzystając z dwóch otworów wykonanych w wydmuszce. Oprócz wstążki potrzebne nam będą jeszcze cienki drucik i taśma klejąca.

Drucik posłuży nam do przełożenia wstążki przez wydmuszkę, jest zatem wielokrotnego użytku. Zaczynamy od złożenia razem końców wstążki oraz ich zagięcia wzdłuż osi. W zagięcie to wsuwamy drucik i zaklejamy niewielkim kawałkiem taśmy klejącej. Wystarczy kawałek o wymiarach 1 cm na 1 cm.

Drucik wsuwamy w pisankę od góry i przesuwamy przez pisankę.

Wstążkę lub tasiemkę przeciągamy przez pisankę tak, by na górze pozostała niewielka pętelka. Dzięki temu z drugiej strony możliwe będzie zawiązanie supełków. Trzy do czterech, aby się nie rozsupłały. Pętelkę podciągamy, aby pisanka oparła się na supełku, po czym możemy ozdobić wstążkę, np. robiąc z wstążki sprężynki.

Gotowe.

Wiszące pisanki wielkanocne - ozdoby wielkanocne

Wiszące pisanki wielkanocne

Leave a Comment