Strojenie choinki to przyjemność. Jeszcze fajniej, gdy choćby część ozdób choinkowych jest ręcznie robionych przez bliskich. Z tego właśnie powodu co roku przygotowujemy w domu coś własnego: ozdoby na okna, choineczki, gwiazdki, łańcuchy choinkowe i oczywiście ozdoby choinkowe.
Tu znajdziecie pomysł na wykonanie smakowitych bombek choinkowych z papier mache i kuchennych różności, choćby kaszy, czy kminku.
Materiały potrzebne do zabawy plastycznej dla dzieci
Do zabawy z dziećmi potrzebujemy kilku rzeczy, które można znaleźć w każdym prawie domu. Podstawę stanowią tutaj kulki wykonane ze starych gazet w postaci papier mache. Możecie skorzystać z któregoś ze stosowanych przez nas przepisów na papier mache. Technika jest prosta – kulki wykonuje się ściskając masę.
Bardziej popularna alternatywa dla naszych kulek to kule styropianowe, które można znaleźć w wielu sklepach w różnych rozmiarach.
Wstążki i sznurki do zawieszenia bombki.
Klej winylowy (PVA) do przyklejania ozdób i mocowania. My korzystamy z kleju do drzewa i papieru.
Ozdoby do wykończenia powierzchni bombek: kasza gryczana, kasza jaglana, ryż, gorczyca, kolendra, kminek, ziele angielskie, owoce jałowca, soczewica, nasiona pozostałe z wiosennych nasadzeń, choćby ogórka i pietruszki, albo coś innego, co tylko znajdziecie w kuchni.
Bombki można również pomalować, jeśli nie chcecie, aby spod ziaren przebijał się kolor papier mache. W takim przypadku przydadzą się również farby do prac plastycznych dla dzieci – najprościej wybrać plakatowe. My jednak rezygnujemy tym razem z malowania stawiając na naturalność.
I oczywiście brokat. Również dla chętnych.
Wykonanie bombek z papier mache i kuchennych skarbów
Sznurki i wstążki przyklejamy przed przyklejaniem ziaren. W przypadku wybrania kul styropianowych można zawieszki mocować na końcu, ale kulki z papier mache są dość twarde i trzeba by było wykorzystać drucik, by wbić się w masę. Np. drucik florystyczny. Ten etap warto by wykonali rodzice lub opiekunowie.
Aby przykleić do kulek z papier mache grubszy sznurek lub ziarna trzeba wykorzystać grubszą warstwę kleju. Nie ma co żałować, bo nic tak nie psuje radości jak obsypująca się wyjątkowo udana bombka choinkowa.
Jeśli tasiemka lub sznurek wybrudziły się klejem, czekamy aż wyschnie zanim przykleimy ziarna. Chyba, że sznurek nie ma być widoczny.
Kolejne etapy są już przeznaczone dla dzieci i dorosłych. Smarujemy wybraną powierzchnię klejem PVA dość grubą warstwą, wykorzystując najlepiej do tego pędzelek. Przyklejające się ziarna do wysmarowanych paluszków dziecięcych bardzo utrudniają zabawę.
Oklejać można smarując klejem każde pole osobno, bądź wszystkie, jakie mają zostać wypełnione wybranym materiałem, w jednym czasie. Nam ładniej wychodzi ta pierwsza opcja, choć pomiędzy przyklejaniem kolejnej porcji ziarenek trzeba poczekać, aż wyschnie klej dla poprzedniej porcji.
Ta sama zasada dotyczy wykorzystania różnych materiałów na jednej bombce choinkowej.