Oto kolejny pomysł na domowy recykling papieru, a dokładniej wytłaczanki do jaj. Dzieci lubią jajka i wszelkie przetwory z nich pieczone, przez co wytłaczanki do jajek stały się u nas w domu niewyczerpanym źródłem materiałów plastycznych.
Tym razem powstała z nich spora trójwymiarowa Walentynka.
Materiały potrzebne do wykonania walentynkowej kartki:
- wytłaczanki do jaj,
- arkusz tektury lub bloku technicznego (tutaj A3),
- nóż i deska do krojenia,
- klej PVA (do drzewa i papieru),
- pędzelek,
- farby plakatowe, np. czerwona i zielona,
- rolka papieru toaletowego na pieczątkę,
- czerwona bibuła,
- pojemnik na wodę oraz pojemnik na klej z wodą,
- grubsza tektura na ramkę,
- linijka,
- nóż modelarski lub tapicerski.
Zaczynamy od przygotowania fragmentów wytłaczanek do jaj, które posłużą nam do stworzenia obrazka. Kwadratowe foremki łatwo odcina się zwykłym nożem kuchennym, ale jest to zadanie dla dorosłego lub młodego człowieka, który opanował już sztukę krojenia.
Serce z foremek można ułożyć na kilka sposobów. Nasze jest spore i wymaga aż 16 foremek, czyli dwóch standardowych wytłaczanek na jajka.
Do tej konkretnej pracy plastycznej dla dzieci wybraliśmy wykończenie farbami plakatowymi oraz bibułą karbowaną. Nie jest tu ważne, od której techniki zaczniemy. Można najpierw pomalować wytłaczanki, albo najpierw przykleić bibułę. Wydaje mi się jednak, że lepiej zacząć od bibuły. Przyklejamy ją rozwodnionym (1:1) klejem PVA, przez co w niektórych miejscach bibuła może się nieco odbarwić. Podczas malowania foremek od wytłaczanki do jaj łatwo można uzupełnić te pojawiające się niedoskonałości.
Po wyschnięciu kleju PVA pojawiły się bielsze plamy w bibule. Zazwyczaj klej PVA dobrze się sprawdza, ponieważ jest przeźroczysty, jednak w parze z bibułą nie pierwszy raz pojawiło się odbarwienie. Może jednak lepiej zamienić go z klejem szkolnym do papieru?
Ramka do naszego dzieła powstała z pięciowarstwowej tektury. Paski o szerokości 3 cm zostały wycięte ostrym nożem tapicerskim (tzw. nóż do tapet).
Miała zostać pomalowana na soczysty zielony kolor, ale na tekturze trudno osiągnąć taki efekt. Powinniśmy najpierw ramkę okleić paskami białych kartek, tak jak to zostało pokazane we wpisie: Jak zrobić ramki do obrazów dla dzieci z tektury. Nasz końcowy kolor, po wyschnięciu farby, jest raczej przydymiony. Można powiedzieć: wojskowy.
Obrazek został ozdobiony stemplami w kształcie serca. Do ich wykonania wykorzystać można rolki po papierze toaletowym. Podobnie jak w przypadku malowania tektury, jasne farby nie pozwolą na uzyskanie zaplanowanego koloru. Barwnik z bibuły łączy się z farbą plakatową dając zupełnie inny kolor niż planowany: czerwona bibuła + żółta farba = pomarańczowy stempel, czerwona bibuła + jasnozielona farba = bury stempel, czerwona bibuła + jasnoniebieska farba = fioletowy stempel, itd. Jasne stemple można spróbować uzyskać korzystając z farb akrylowych.