Rowerek biegowy – czym to się je?

Jazda na rowerku biegowym to zabawa dla najmłodszych dzieci. I to niezła zabawa! A przy okazji nauka jazdy na rowerze tradycyjnym, z pedałami, tylko znacznie przyjemniejsza, z mniejszą liczbą siniaków i zadrapań, upadków i płaczów.

Nad zakupem rowerka biegowego długo się nie zastanawialiśmy. Nie pamiętam, gdzie takie cudo po raz pierwszy zobaczyliśmy, ale idea od razu przypadła nam do gustu, dzięki czemu dwójka naszych latorośli mogła szaleć do bólu na tym sprzęcie.

Rowerek biegowy Puky dla dzieci - zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu

Rowerek biegowy Puky – córeczka w wieku niespełna 2 lat
Rowerek biegowy Puky dla dzieci - zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu

Rowerek biegowy Puky – pierwszy dzień – synek 2 lata i 3 m-ce

Idea jest prosta. Rama, dwa koła i siodełko. Dzieci skupiają się jedynie na wyborze trasy i lekkim balansowaniu ciałem. Nie trzeba pamiętać o pedałowaniu, hamulcach i upadkach. Przecież mając niemal stale przynajmniej jeden punkt podparcia, czyli jedną stopę na ziemi, znacznie rzadziej dochodzi do wypadków. Nie mówię, że w ogóle, ale na pewno znacznie rzadziej niż siadając od razu na rower z pedałami.

W naszym przypadku rowerek biegowy miał jeszcze jedną ważną zaletę. W momencie gdy syn przesiadł się na rowerek z pedałami, córka śmiało jeździła za nim na rowerku biegowym. Inaczej nie byłoby takiej możliwości, abyśmy mogli wyjść w trójkę. Córka za nic w świecie nie nadążyłaby na piechotę nawet za uczącym się dopiero pedałowania bratem.

Rowerki biegowe dla dzieci

Rowerki biegowe przeznaczone są dla dzieci w wieku od 1,5 do około 5 lat. Wtedy stają się chyba już stanowczo za małe, choć moim zdaniem dzieje się to znacznie szybciej. W naszym przypadku rowerek pojawił się w domu, gdy synek miał 2 lata i 3 miesiące. Może zaczęlibyśmy wcześniej, ale akurat była zima. W związku z wiekiem zdecydowaliśmy się od razu na rowerek na kołach 12″. Dokładniej rowerek biegowy PUKY z metalową ramą i pompowanymi kółkami.

Rowerek biegowy Puky dla dzieci - zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu

Synek zapoznaje z rowerkiem biegowym swoją młodszą siostrzyczkę

Danielek wiedział, że rowerek przywiezie kurier. Nie mógł się go doczekać, a gdy tylko dzwonił domofon, od razu biegł do drzwi. Gdy w końcu paczka do nas dotarła i Daniel pozwolił mi na odpakowanie paczki, mogliśmy zapoznać się z zakupem. Od razu na niego wsiadł i wypróbował. Nie było wyboru, trzeba było pakować Łucję do wózka i iść na spacer. Nie wyobrażam sobie innego rozwiązania przy uśmiechniętej od ucha do ucha buzi.

Wsiadając na rowerek początkowo Daniel wcale na nim nie siedział. Szedł i prowadził rowerek pomiędzy nogami. Jednak już tego samego dnia na rowerku Daniel jeździł. Na razie wolno, ale jednak. Wiem, że u dzieci bywa różnie z nauką jazdy na rowerku biegowym. Niektóre dzieci uczą się szybko, inne potrzebują na to kilku dni, a jeszcze inne nawet kilku tygodni, podchodząc z rezerwą do nowej aktywności fizycznej. Kwestia indywidualna i nie przejmujcie się, jeśli Wasze dziecko potrzebuje więcej czasu. I tak, koniec końców, może się okazać, że dziecko zostanie z zamiłowania cyklistą.

Rowerek biegowy Puky dla dzieci - zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu

Rowerek biegowy Puky – zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu

Na swoim rowerku biegowym Daniel pojeździł jeden sezon. Kolejnej wiosny córka przejęła kierownicę, a syn przesiadł się na rowerek z pedałami. Na początek z kółkami bocznymi, ale sądzę, że tak na prawdę etap ten był do pominięcia, gdyby nie miał młodszej siostry. Jednocześnie dwójki dzieci opanowujących nowe umiejętności trudno upilnować na chodniku. A wystarczy chwila, by dziecko znalazło się na ulicy, tuż przed maską samochodu.

Czy uważam rowerek biegowy jako zabawkę na jeden sezon? Poniekąd. Dzieci szybko się przesiadały na rowerki z pedałami, co nie oznacza, że nie wracały chętnie do rowerka biegowego. W końcu na tym ostatnim jeździ się szybciej niż na tradycyjnym, jeśli oba mają ten sam rozmiar opon. Dlatego w drugim roku jazdy na rowerze to Łucja przodowała. Dopiero po pewnym czasie, gdy Daniel nieźle już opanował jazdę na swoim rowerze, mogli jeździć obok siebie.

Rowerek biegowy Puky dla dzieci - zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu

Rowerek biegowy Puky – zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu

Jak wybrać rowerek biegowy

Każdy rowerek biegowy trzeba dostosować do wzrostu dziecka. Jeśli zaczynacie w wieku 18 miesięcy, musi to być najmniejszy rowerek. Jeśli dziecko jest starsze, lepiej wybrać większy model. Nie szukajcie jednak roweru na zapas. Szkoda, by takie cudo czekało kilka miesięcy na dziecko stojąc w jego pokoju, a znam takie przypadki.

Jak dobrać rozmiar? Każdy model ma podaną minimalną wysokość siodełka. Wysokość nóżki dziecięcej mierzymy po wewnętrznej stronie. Najłatwiej jest skorzystać z pomocy książki – wkładamy ją między nogi dziecka i mierzymy odległość od ziemi do grzbieto książki. W butach oczywiście 😉

Jeśli siodełko będzie zbyt wysoko, próba podjęcia nauki jazdy skończy się na częstych wypadkach i chodzie kaczki. Kiwanie się na boki nie jest dla nas naturalnym chodem i może powodować rozwój wad postawy u dziecka. Podobnie jest zresztą z za małym rowerkiem, gdy dziecko nienaturalnie musi układać nogi podczas odpychania się. Rowerek biegowy ma w końcu pomóc w aktywizacji dziecka, a nie pogorszeniu jego stanu zdrowia.

Dodam, że lepiej nie sugerować się wiekiem dziecka przy wyborze rowerka. Dzieci potrafią znacznie różnić się wzrostem. Nasze latorośle należą do tych niższych cyklistów, a syn przyjaciółki, który jest od Łucji starszy o 7 miesięcy, jest od niej o głowę wyższy. Jest nawet wyższy od naszego syna, choć to on z kolei jest starszy o 7 miesięcy.

Regulowane siodełko i kierownica także się przydają. To pierwsze regulowane jest we wszystkich chyba modelach, choć w różny sposób: płynnie (rurka), bądź skokowo. Możliwość regulacji wysokości kierownicy także jest jednak istotna. Dziecko rośnie, podnosimy mu siodełko, a do kierownicy musi się pochylać? I problemy z kręgosłupem gotowe.

Pozostałe wybory to kwestia indywidualna. Rowerki biegowe produkowane są w wersji metalowej i drewnianej. Metalowe są nieco cięższe, ale za to są trwalsze. Kupując używany rowerek z nieznanego źródła lepiej wybrać właśnie taki, bo sklejka przetrzymywana w nieodpowiednich warunkach może jedynie wyglądać na solidną.

Dobrze traktowany rowerek drewniany jest tak samo solidny jak ten metalowy.

Hamulec był całkowicie nieprzydatny, to jednak także cecha indywidualna dzieci. Nasze nawet teraz, na rowerkach 16″, nie palą się do używania tego wynalazku, stosując go w ostateczności.

W rowerkach możemy spotkać koła piankowe i pompowane. Te ostatnie mogą zostać przebite, jednak opona to opona. Jeśli dziecko jeździ szybko, zachowuje lepszą przyczepność. Można również regulować ciśnienie w oponie. Mniej napompowana będzie stabilniejsza dla uczącego się jeździć dziecka, ale i wolniejsza (większa płaszczyzna kontaktu z podłożem i większe tarcie). Mocniej napompowana to mniejsze opory, większa szybkość, ale i konieczność sprawniejszego utrzymywania równowagi.

Niektóre rowerki wyposażone są w ogranicznik skrętu kierownicy. Ani nasz, ani nikogo ze znajomych dzieci, nie miał takiego gadżetu, nie mogę zatem z doświadczenie napisać, jak się on sprawuje. Bywało, że dzieci się przewracały, a kierownica odwracała im się tyłem. Wątpię jednak, by ogranicznik ochronił ich przed upadkiem, a ruchoma kierownica ma szansę dostosować się do upadku dziecka. Zdania są podzielone, tak jak i produkowane rowerki.

Rowerki biegowe a wady postawy

Jak już wcześniej wspomniałam, nieprawidłowo dobrany rowerek biegowy może doprowadzić do rozwinięcia, bądź pogłębienia istniejących wad rozwojowych. To jednak nie wszystko. Nieprawidłowe korzystanie z tego urządzenia, szczególnie jeśli jest częste, może przynieść taki sam skutek. Dlatego baczcie na swoje pociechy, gdy zaczynają jeździć na rowerku. Wszelkie odchyły od prawidłowej postawy lepiej wychwycić na początku, niż później walczyć z ich skutkami.

A jaka jest prawidłowa postawa? Dziecko powinno jeździć na rowerku biegowym w sposób podobny do tradycyjnych rowerków, unosząc naprzemiennie kolana, by się odepchnąć. Wyginanie nóg w innych pozycjach, to jednak ich wyginanie.

One Thought to “Rowerek biegowy – czym to się je?”

  1. Gość

    Dziękuję za wyczerpujący artykuł.Rzeczywiście czasem taki zakup na hura może zniechęcić dziecko do jeżdżenia.

Leave a Comment