Kategoria: Flora
-
Wielkanocne jajko z rzeżuchy
Z czym Wam kojarzy się Wielkanoc? Mi z wieloma rzeczami, ale jedną z nich jest na pewno rzeżucha!
W tym roku próbujemy czegoś nowego i posadziliśmy rzeżuchę w nieco innej formie (choć i wcześniejsze nasze pomysły także już rosną). Co powiecie na jajko?
Dzieciom w każdym bądź razie taki pomysł przypadł do gustu. Tym bardziej, że można się było pociapać w wodzie i pomoczyć. Z chęcią przysiadły do siania nasionek.
-
Spacer po łąkach i nieużytkach
Co powiecie na popołudniowy spacer? Piękno przyrody wcale nie musi być w wielkiej formie wypielęgnowanego ogrodu, by je docenić.
Tym razem wybraliśmy się rodzinnie na zwykły spacer w okolicach domu. Żadnych parków, czy potrzeby wyjazdu poza miasto. Zwykłe wyjście po przedszkolu, po pracy.
-
Tanie odpoczywanie – weekend z dzieckiem
Za niecałe dwa tygodnie czeka nas 3-dniowy weekend. Już teraz zastanawiam się, jak zorganizować ten czas, aby wypocząć i zapewnić dzieciom możliwość dobrej zabawy. Do tego przy niewygórowanych kosztach.
Zapewne nie tylko mnie zajmuje ten problem i nie jedna osoba planuje już pewnie majowy weekend pod chmurką. Grill, ogródek lub działeczka, stolik i znajomi. Żeby nie szukać daleko, my również rozważamy możliwość spędzenia w ten sposób jednego z wolnych dni, tyle, że z rodziną.
-
Wiosną w Parku Grabiszyńskim – kwiecień
Park Grabiszyński jest najbliższym nam parkiem o wypracowanym charakterze i przestrzeni przyjaznej tak dorosłym, jak i dzieciom. Stąd nasze częste odwiedziny w tym właśnie parku. Place zabaw, rowery, piłka i sporo zieleni wokół. Co znajdziemy na wiosnę?
-
Wiosenny wysiew kwiatów balkonowych, ziół i pnączy
Kwiecień, plecień. Wciąż przeplata. Trochę zimy, trochę lata.
W tym roku mamy wyjątkowy kwiecień. Kilka dni temu padał śnieg, przez co nawet na takiej wysokości nie możemy sobie pozwolić na wysiewanie nasion wprost do 'gruntu’. Nic straconego. Nasze roślinki wykiełkują w domu.
-
Przesilenie wiosenne w Parku Grabiszyńskim
Gdzie można przyjrzeć się bliżej rojom krokusów? W Parku Grabiszyńskim. Pomiędzy alejkami, w pobliżu skrzyżowania ulic Grabiszyńskiej i Hallera, wczesną wiosną pojawiają się roje tych kwiatów. Idealne miejsce, by nabrać ochoty do życia po smutno-szarej zimie.
-
Rzeżucha w skorupce jajka
Jajka są nieodzownym symbolem Świąt Wielkiej Nocy. Podobnie jak rzeżucha. Z połączenia tych dwóch elementów powstają całkiem sympatyczne rzeżuchowe stworki.
-
Edukacja ekologiczna – kompostownik i pożyteczne dżdżownice
Edukację ekologiczną wprowadzamy u dzieci od najmłodszych lat. Normalne jest segregowanie odpadów i odkładanie materiałów wtórnych do osobnego pojemnika, bądź domowy recykling papieru i plastiku. W tym roku postanowiliśmy jednak wprowadzić jeszcze jeden element eko: kompostowanie resztek organicznych.
-
Jesienny dzień w ogrodzie
Dzieci uwielbiają wyjazdy do Babci i Dziadka. Przyczyn jest wiele, ale jedną z nich jest ogród uprawiany przez Babcię. Jednak mimo, iż jesień wkroczyła już do otaczającej nas przyrody, nadal można znaleźć perełki, które z dziećmi można obejrzeć.
Sami zobaczcie.
-
Jak przekonać dziecko do zieleniny? – miejskie ogrody wertykalne
Autor: Anna KubczakNie ulega wątpliwości, że najskuteczniejszym sposobem na nauczenie dziecka jedzenia różnych potraw, także bogatych w warzywa i zieleninę, jest dobry przykład. Nie ma nic lepszego niż serwowanie dziecku takiego jedzenia naturalnie, nie tylko od święta, oraz oczywiście wspólne jedzenie. „Dlaczego Mamo ja mam jeść, a ty nie musisz?”
Każda dodatkowa zachęta, w postaci pięknie podanego posiłku, wspólnego przygotowania potrawy, czy samodzielnego hodowania roślin, może być świetnym argumentem za. Tu właśnie napiszę coś o hodowaniu ziół, warzyw i owoców na balkonach.
-
Zielnik i jego znaczenie w edukacji dziecka
Zielnik, inaczej herbarium (z łacińskiego herba = ziele)
Czasy są teraz takie, że wiele dzieci mieszkających w miastach nie wie jak wyglądają pędy ogórka, a co dopiero ogórecznika. A szczerze powiedziawszy, to i dorośli, niezależnie od miejsca zamieszkania, mogą nie rozpoznać tej wielozadaniowej rośliny (ogórecznik jest rośliną leczniczą, miododajną, używany jest w kosmetyce i kuchni). […]
-
Jak zrobić zielnik – przygoda dla całej rodziny cz. 2
Jeśli dodatkowo chcielibyście stworzyć gablotkę, np. z kwiatami, można suszyć je zasypane w drobnych ziarnach kaszy, w pojemniku z ażurowym wieczkiem. Powinny wtedy zachować swój kształt.
8. Tworzenie zielnika
Jest to przedostatni etap. Na przygotowanych arkuszach z etykietami należy uzupełnić pola. Proponuję pomóc w tym młodszym dzieciom, żeby nie było później problemu z odcyfrowaniem nazwy. Następnie przyklejacie, za pomocą pasków papieru, fragmenty rośliny. […]
-
Jak zrobić zielnik – przygoda dla całej rodziny cz. 1
Przygotowanie zielnika dla dziecka to nie tylko nauka, ale też świetna zabawa na świeżym powietrzu. W poszukiwaniu ciekawych okazów można zapuścić się na łąki, pola i do lasów.
Najciekawszą dla dziecka metodą tworzenia zielnika będzie metoda tradycyjna, czyli fizyczne zebranie roślin. Pędów, liści, kwiatów i owoców większych roślin, lub wykopanie mniejszych okazów w całości. Jednak aby zastosować tą metodę, należy sprawdzić, czy rośliny które planujecie zbierać nie są przypadkiem pod ochroną. […]