Porównywanie ułamków zwykłych – graficzne schematy [1]

Przygotowujemy się do pracy z porównywaniem ułamków zwykłych. Najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie różnego rodzaju schematów graficznych. Dzięki wizualizacji dzieciom łatwiej pojąć podział całości na części.

W dzisiejszym zadaniu porównywać będziemy ułamki zwykłe o tym samym mianowniku, lecz różnym liczniku. Jest to podstawowa wersja porównywania ułamków.

W przypadku tego samego mianownika (liczba pod kreską ułamkową), większy będzie ten ułamek, który ma większy licznik. 23 tortu jest większe niż 13.

Nieco inaczej jest w przypadku tego samego licznika (liczba nad kreską ułamkową). W tym przypadku większy jest ten ułamek, który ma mniejszy mianownik. 13 tortu, gdy dzielimy go tylko na 3 części, jest większa niż 15, gdy tort musi zostać podzielony aż na 5 równych części.

Porównywanie ułamków zwykłych

Porównywanie ułamków zwykłych, schematy graficzne, karty pracy dla dzieci do druku
Graficzne porównywanie ułamków

W pliku pdf znajdziecie rozwiązanie zadania, które możecie wydrukować dziecku, bądź wyświetlić na ekranie lub tablicy.

Wśród prac dotyczących porównywania ułamków zwykłych publikowane będą także zadania dotyczące odczytywania ułamków ze schematów graficznych, oraz porównywania ułamków z różnymi licznikami i mianownikami.

Zapraszamy do kolorowania i porównywania ułamków zwykłych.

Jakiś czas temu zdecydowałam się przygotować angielską wersję naszej strony z pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Pod tym adresem znajdziecie karty pracy z matematyki z opisem w języku angielskim.

Some time ago I decided to prepare an English version of our website with teaching aids for kids. At this address you will find printable math worksheets for kids with descriptions in English.

Leave a Comment