Pojemnik na długopisy z rolek papierowych – DIY – domowy recykling papieru

W domu małych dzieci przydają się najróżniejsze rzeczy. Począwszy od suchego makaronu, przez guziki i różnokolorowe włóczki, po papier w każdej chyba postaci.

Bardzo przydatne okazują się rolki papierowe. Nie ważne, czy to po papierze toaletowym, ręcznikach, taśmie klejącej, czy malarskiej.

Jakiś czas temu zajęcia plastyczne dla dzieci poświęciliśmy wykonaniu pojemników na długopisy, czy też każde inne artykuły piśmiennicze. Ich szkielet został wykonany właśnie z rolek po papierze toaletowym, co oznacza, że uprawialiśmy tzw. domowy recykling papieru.

Zrób to sam dla dzieci – DIY

Materiały

Zajęcia plastyczne dla dzieci z domowego recyklingu papieru
Pojemniki papierowe
 • 7 rolek po papierze toaletowym
 • arkusz tekturki, np. bok tekturowego pudełka
 • skrawki gazet
 • klej stolarski (klej do drewna, np. wikol)
 • woda
 • pędzelek
 • pojemnik na wodę i klej
 • nożyczki
 • taśma malarska
 • ołówek

Materiały wykończeniowe dowolne, dopasowane do umiejętności motorycznych dzieci. Mogą to być farby dla młodszych dzieci, a dla starszych tkaniny, tapety lub papierowe serwetki.

Wykonanie

Zajęcia plastyczne dla dzieci z domowego recyklingu papieru
Pojemniki papierowe

Papierowe rolki układamy w kształt kwiatka i łączymy taśmą malarską. Teraz trzeba zadbać o solidne połączenie rolek, aby pojemnik nie rozsypał się po tygodniu użytkowania. Wykorzystujemy do tego celu stare gazety. Najlepsza jest prasa czarno-biała.
Tu dzieci miały okazję poszaleć, ponieważ gazety trzeba było podrzeć lub pociąć na mniejsze fragmenty.
Efekt wzmocnienia osiągamy oklejając całość kilkoma warstwami gazet. Łatwiej i bardziej efektywnie pracuje się wykorzystując klej zmieszany z wodą w proporcji 1:1. Bardzo wygodnie nanosi się go w tej postaci pędzelkiem.
Smarujemy oklejaną powierzchnię, przyklejamy fragment gazety i dokładnie usuwamy spod niego pęcherzyki powietrza. Najwygodniej jest użyć do tego celu palców, co bardzo podobało się naszym dzieciakom. Po czym smarujemy mieszanką klejową także z zewnątrz.
Ważne, by dokładnie wzmocnić połączenia rolek. I to z obu stron.

Czas na dno. Połączone już rolki przykładamy do tektury i odrysowujemy ich kształt. Dno przyklejamy paskami gazet i także odpowiednio wzmacniamy.

Na tym etapie nasz recykling papieru potrzebuje jeszcze dekoracji.
Po wyschnięciu kleju przyszedł czas na ozdabianie. Do tego celu można wykorzystać farby, kolorowy papier, guziki, materiał, papierowe serwetki… tak na prawdę co tylko chcecie, aby tylko dzieci dobrze sobie radziły z wybranym materiałem.

Ponieważ pojemniki robiły dzieci w wieku 3 i 4 lata, wybraliśmy najprostszy materiał, czyli farby plakatowe. Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli takie pojemniki papierowe z recyklingu mają być później w praktyce wykorzystywane, trzeba je zabezpieczyć. Najprościej warstwą mieszanki klejowej, ale i tak będą wrażliwe na wodę. Tylko nieco mniej niż przy pozostawieniu farby jako warstwy wierzchniej. Bardziej praktyczne będzie polakierowanie dzieła, ale jest to zadanie dla dorosłych.

To by było na tyle, jeśli chodzi o wykonanie. Rolki możecie ustawiać w najróżniejszych konfiguracjach, aby wykona ć swoje własne pojemniki na długopisy.

Do dzieła 😉

3 Thoughts to “Pojemnik na długopisy z rolek papierowych – DIY – domowy recykling papieru”

 1. GOŚĆ

  Pojemniki bardzo pomysłowe,mogą służyć jako wazon na suche kwiaty lub liście ,można też przyozdobić je liśćmi.

 2. Kasia

  Świetne! zrobię je z moją młodszą siostrą. ale wykorzystamy to bardziej jako pojemnik na nasze zakładki do książki, figurki i zwierzątka z patyczków do lodów.

  1. Anna Kubczak

   Również świetne zastosowanie 😉 Jak najbardziej popieram.

Leave a Comment