Po stronie natury – mobilna strefa z nastawieniem na upcycling

Zabawy z surowcami wtórnymi na stałe zagościły już w naszym domu. W wielu wcześniejszych wpisach znajdziecie przykłady na to jak z śmieci można stworzyć coś pożytecznego, bądź zabawnego. Tym razem jednak nie o naszej twórczości mowa, lecz o corocznej akcji Po stronie natury, na którą natknęliśmy się całkiem przypadkiem w ten weekend.

Upcycling jako plastyczne atrakcje dla dzieci - program 'Po stronie natury' we Wrocławiu - recykling tworzyw sztucznych

Lokomotywa wykonana z butelek i nakrętek, Autor lokomotywy – Marian Wyrzykowski

W ramach spacerów z dziećmi ostatnią niedzielę spędziliśmy w okolicach wrocławskiego rynku. Ileż można ciągle odwiedzać place zabaw i parki… Tym bardziej, że wiosną i latem miasto jest pełne atrakcji dla młodszych i starszych, jak choćby Jarmark Świętojański, który gości na rynku i ulicy Świdnickiej do 26 czerwca.

Całkiem przypadkiem na Placu Solnym natknęliśmy się na intrygującą instalację, zbudowaną głównie z palet, otoczoną sadzonkami iglaków. Już samo to zachęciło nas do skręcenia w stronę instalacji. Z bliska okazało się, że warto było. Całość została podzielona na kilka sekcji tj. video budka, eko quiz, dietetycy edukujący o roli zdrowego nawodnienia, czy punkt wymiany zużytych butelek na sadzonki drzew. Jednak ze względu na brak czasu zwróciliśmy szczególną uwagę jedynie na jedną z tych stref – strefę upcyklingu na zdjęciu poniżej.

Upcycling jako plastyczne atrakcje dla dzieci - program 'Po stronie natury' we Wrocławiu - recykling tworzyw sztucznych

Po stronie natury – mobilna strefa programu prowadzonego przez Żywiec Zdrój

W ramach programu każdy chętny mógł przyłączyć się do zabawy i zrobić coś fajnego 'z niczego’. Jak wiadomo z niczego się nie da, ale z naszych codziennych śmieci – surowców wtórnych – jak najbardziej. Do dyspozycji były butelki po wodzie, nakrętki w różnych kolorach, druciki, markery, klej na gorąco, brokaty i świecidełka, i wiele innych. Do wyboru, do koloru.

Do zabawy mogli dołączyć zarówno młodsi jak i starsi, choć ci pierwsi pod opieką rodziców lub opiekunów (klej na gorąco, ostre noże). Byliśmy tam tylko chwilę, ale gdy tylko jakieś miejsce się zwalniało, natychmiast pojawiali się kolejni chętni do zabawy.

Zdjęcia w tym artykule prezentują prace wykonane właśnie podczas tych warsztatów. Nie wiem niestety przez kogo – niektórzy zostawiali swoje stworki-potworki na wystawie. Świetnie inspirowały kolejnych zapaleńców do zabawy.

Jeśli do wpisu dotrze ktoś z organizatorów, to proszę o parę słów komentarza w tym kierunku 🙂

Aktualizacja

Dziękuję za odzew Kasi Barc i Marianowi. Dzięki kontakcie z ich strony wiem już, że butelkowe prace wyszły spod rąk instruktora upcyklingu Mariana Wyrzykowskieg, ale pozdrawiam całą Drużynę Warsztatową „Oddam Odpady”, realizującą zlecenie organizatorów kamapanii Po Stronie Natury Żywiec Zdrój.

Najbardziej aktualną listę przyszłych wydarzeń z udziałem tych samych ludzi znajdziecie na facebooku www.facebook.com/OddamOdpady/. Prowadzą również platformę wymiany informacji OddamOdpady.pl, na której możecie poczytać nieco więcej o idei upcyklingu.

Upcycling jako plastyczne atrakcje dla dzieci - program 'Po stronie natury' we Wrocławiu - recykling tworzyw sztucznych

Ważka wykonana z butelek i nakrętek, Autor ważki – Marian Wyrzykowski
Upcycling jako plastyczne atrakcje dla dzieci - program 'Po stronie natury' we Wrocławiu - recykling tworzyw sztucznych

Pojazdy kosmiczne rodem z Gwiezdnych Wojen wykonane z butelek i nakrętek, Autor statków – Marian Wyrzykowski

To nie jest ostatni występ programu Po stronie natury w 2016 roku. Pozostały jeszcze Katowice (4-5.06.2016), Sopot (11-12.06.2016), Kraków (18-19.06.2016). Dokładne informacje znajdziecie na stronie postronienatury.pl. Jeśli macie okazję wybrać się na twórcze warsztaty, to polecam. Szczególnie z dziećmi.

2 Thoughts to “Po stronie natury – mobilna strefa z nastawieniem na upcycling”

 1. Marian

  Dzień dobry
  Bardzo dziękuję za miły opis. Prace prezentowane przez Panią, zostały wykonane przez animatorów strefy upcyklingowej PO STRONIE NATURY. Zostały specjalne opracowane dla tego wydarzenia. Zachecam do zabawy i tworzenia rzeczy z odzysku:) oraz do uczestnictwa w warsztatach:)
  Pozdrawiam serdecznie
  Marian

  1. Anna Kubczak

   Dzięki za komentarz. Trzeba przyznać, że animatorzy przygotowali się solidnie do warsztatów. Warto było to zobaczyć, choćby po to, by zaczerpnąć od Was kolejną dozę inspiracji!
   Pozdrawiam 😉

Leave a Comment