Prostym sposobem na wykonanie pisanek wielkanocnych przez dzieci jest wyklejanie wydmuszek kolorową bibułą. Dzieci uwielbiają jej żywe barwy, jak i możliwość klejenia. Zapraszamy zatem do wypróbowania w domu.
Wykorzystane materiały:
- wydmuszki,
- kolorowa bibuła,
- klej PVA (do drzewa i papieru,
- pędzelek,
- nożyczki.
Tworzenie pisanek wielkanocnych przy pomocy bibuły nie jest skomplikowane. Poradzą sobie z tym nawet całkiem małe dzieci, jeśli wykorzystacie odpowiednio trwałe podłoże, np. jajka styropianowe.
W naszym przypadku wykorzystujemy wydmuszki z jajek kurzych. Dzieciom nie przeszkadzają uzyskane końcowe kolory, więc tak na prawdę każde jajko się do tej pracy plastycznej nadaje. Jeśli zależy Wam na uzyskaniu żywych kolorów, szczególne tych jasnych, jak żółty widoczny na drugim jajku z prawej, lepiej wybrać białe jajka lub te ciemniejsze wcześniej pomalować białą farbą podkładową.
Pierwsza pisanka powstała w formie wydzieranki. Sprawdzałam, czy dzieci poradzą sobie z wyklejaniem wydmuszek. Wykorzystałam do tego wydmuszkę pokrytą białą farbą podkładową do wnętrz. Uzyskałam bardzo fajny efekt żywych barw.
Warto wiedzieć, że przyklejane warstwowo kawałki bibuły w różnych kolorach dają efekt zmieszanego koloru. Zatem jeśli chcecie uzyskać jasne barwy pisanki, nie nakładajcie na siebie bibuły zielonej i czerwonej. Lepiej łączyć je kawałkiem żółtej bibułki jako warstwy wierzchniej.
Wraz z dziećmi wykorzystaliśmy nieco inną metodę. Przygotowaliśmy kwadraciki z bibuły o wymiarach ok. 1 cm na 1 cm. Przynajmniej w założeniu. Część wyszła mniejsza, ale dzieci poćwiczyły cięcie małych elementów.
Nakładanie bibuły zaczynamy od posmarowania wydmuszki klejem zmieszanym z wodą. Mokrym jeszcze pędzelkiem podnosimy kwadracik i przykładamy go do wydmuszki. Kwadracik trzeba jeszcze pogłaskać pędzelkiem, aby na całej powierzchni dolegał do wydmuszki.
Widzę że dziewczynka przeżywa artystyczną rozterkę:czerwony kwadracik czy żółty? Ale efekt jest świetny.
Dziękuję za dobry pomysł na pracę z dziećmi niepełnosprawnymi.