Dziś mamy dla Was nietypowy pomysł na pisankę wielkanocną. Z barwionej wydmuszki i odrobiny papieru powstał piękny motyl, który świetnie udekoruje każdy wielkanocny stół.
Wykorzystane materiały:
- wydmuszki,
- farby plakatowe, akrylowe lub emulsyjne,
- patyczek do szaszłyków,
- szablon skrzydeł motylich,
- fragment gazety lub kolorowego brystolu,
- klej PVA (do drzewa i papieru,
- marker,
- pędzelek,
- nożyczki.
Pisanki wielkanocne mogą stać się bardzo oryginalnymi dziełami sztuki, jeśli tylko dzieciom pokaże się możliwość ich przemiany z gąsieniczki w latające piękno. Bądź też innego owada, płaza, gada…. wybór jest ogromny.
Nasze motyle są dość proste w wykonaniu. Poradzą sobie z nimi dzieci w różnym wieku, także całkiem małe. Zatem zaczynamy: kredki w dłoń!
Sposób wykonania motyla z wydmuszki
1. Pierwszym krokiem jest pomalowanie wydmuszki (ewentualnie jajka styropianowego) na wybrany kolor. Motylek może być jednobarwny, bądź kolorowy. Jeśli wybieracie wariant drugi, zadbajcie o jednokolorową buzię motylka na szerszym końcu jajka.
Nasza wydmuszka to tak na prawdę nie jest wydmuszka. Posiada tylko jeden otwór, którym wyssano zawartość przy pomocy strzykawki. Więcej dowiecie się we wpisie jak zrobić wydmuszkę.
2. Drugim krokiem jest przygotowanie barwnych motylich skrzydeł. Możecie sami dzieciom naszkicować skrzydełka, bądź skorzystać z naszego szablonu motylich skrzydeł do wydrukowania. Skrzydła można pokolorować kredkami, farbami lub mazakami. Wszystko zależy od Was. Pamiętajcie jednak o pokolorowaniu skrzydełek z obu stron.
3. Gdy tylko farby wyschną, można przystąpić do połączenia tych elementów. Wydmuszkę układamy tak, by jej szerszy koniec znalazł się z przodu motyla. Skrzydełka przyklejamy przy pomocy kleju PVA (popularnie zwanym klejem do drzewa). Młodszym dzieciom, takim w okolicach 4 lat lub mniej, warto pomóc w odpowiednim rozmieszczeniu skrzydełek, aby się później nie okazało, że jedno skrzydło wyrosło na czole, a drugie na odwłoku motyla.
3. Czas na czułki. Można wykonać je różną techniką. Najprościej wykorzystując kolorowy brystol, ale można również skorzystać z kawałka skręconej gazety. Pięknie na pewno prezentować się będą również czułki z włochatego drucika kreatywnego. Tu możecie zobaczyć metodę wykorzystującą kawałek gazety. Została posmarowana rozwodnionym nieco klejem i skręcona. Pasek pokazany na zdjęciu swobodnie wystarczy do tego celu. Po skręceniu przecinamy go na pół i spłaszczamy grubsze końce, aby łatwo było je przykleić później do pisanki. Zanim klej jeszcze wyschnie można uformować zakręcone czułki. Po wyschnięciu są bardzo stabilne.
Wysuszone czułki można najpierw pomalować, a później przykleić do wydmuszki.
5. Ozdabiamy pisankę wzorkami. Na grzbiecie motyla można dodać jakiś deseń, kropki lub kółeczka. To jest również czas na domalowanie lub doklejenie buźki. U nas oczka motyla są narysowane markerem i wypełnione białą farbą akrylową, ale można skorzystać także z oczek naklejanych. dzieci mogą również wyciąć oczka z papieru i je dokleić.
Motylek bajeczny ,byłam ,widziałam,i teraz robię dla siebie.Ta zabawa jest też dobra dla dorosłych,zwłaszcza że ja nie lubię gotowych dekoracji.