Święta Bożego Narodzenia w naszej tradycji łączą się z prezentami. Marzenia o najróżniejszych przedmiotach, wycieczkach i doświadczeniach podsycane są zewsząd reklamami. Dzieci również mają swoje pragnienia. W tym wszystkim nie zapomniały jednak o swoich najbliższych, których także chcieliby obdarować. Choinki z włóczki stały się naszym rozwiązaniem i wyzwaniem na tegoroczny sezon.
- Materiały do wykonania dekoracyjnej choinki z włóczki
- włóczka lub sznurek;
- klej PVA (do drzewa i papieru) zmieszany z wodą w proporcjach 1:1;
- tektura lub styropianowy stożek;
- folia, np. spożywcza;
- taśma klejąca.
Świąteczne drzewka z włóczki są popularne w sieci. Całkiem ciekawie wyglądają, a ich wykonanie nie jest skomplikowane. Wystarczy trochę tektury, folii, włóczki i kleju, by stworzyć elegancki rożek. Do tego odrobina ozdób, choćby koralików, perełek, nasion, czy wstążek – tak na prawdę, co się tylko nawinie pod rękę.
Dekoracje świąteczne zrób to sam
Zanim dzieci przystąpią do zabawy plastycznej trzeba przygotować parę rzeczy. Jeśli macie do dyspozycji jakiś stożek, na którym moglibyście stworzyć choinkę, pierwszy etap jest do pominięcia. My jednak nie mieliśmy nic takiego – ani odpowiedniej butelki, ani stożka ze styropianu. Przygotowaliśmy zatem stożki z tektury.
Wybrałam tekturę z pudełek po różnych produktach spożywczych. Jest wystarczająco mocna jak na prace plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wybór ten ma jednak swoje minusy. W miejscu nakładania się dwóch warstw tektury tworzy się uskok, który na choinkach może zostać odwzorowany. Dla nas nie jest to jednak istotne. Jeśli dla Was jest, wybierzcie blok techniczny lub brystol, albo tekturę porządnie zafoliujcie.
Tak. Kolejny etap to foliowanie stożka. Dwa pokryłam folią z kalendarzy adwentowych dla dzieci, a dwa folią spożywczą. W obu przypadkach przypięłam ją u dołu zszywkami, aby nie zsuwała się dzieciom.
Do przygotowania choinek z włóczki użyliśmy włóczki z recyklingu, czyli ze starego swetra.
Jeśli chodzi o klej, mieliśmy do wyboru klej do tapet lub klej do drzewa (PVA). Ten pierwszy świetnie nadaje się do wykonania lampionu lub abażuru, ale nie do choinek. Sprawdziliśmy. Choineczka była zbyt miękka. Zachowuje kształt, ale ugina się pod dotykiem, co przy planach ozdabiania ich przez dzieci nie najlepiej wygląda.
Zatem, klej PVA (do drzewa i papieru) zmieszany z wodą w proporcjach 1:1.
Od tego momentu pracę plastyczną zaczynają dzieci. Taplanie sznurka w kleju jest przecież takie przyjemne 😉 Ponieważ zaplanowane zostało wykonanie kilku choinek, do kleju wędruje cały kłębek włóczki. Jakieś 6,5 cm średnicy. Wystarczyło na 9 choinek o wysokości około 20 cm.
Pierwsze okrążenie sznurkiem stożka robiłam sama, aby przymocować sznurek do stożka. Nie trzeba go przywiązywać. Nasączony klejem całkiem dobrze się trzyma folii.
Nawijanie włóczki na choinki może wiele dzieci nauczyć. Choćby planowania. Choinka musi zostać owinięta na całej wysokości tak, by nie pozostały zbyt duże otwory. Daniel szybko zrozumiał jak przesuwać w poziomie stożek, by sznurek nawijał się w tym miejscu, w którym on tego chce. Planował swoje działanie i je realizował, choć dla nas, dorosłych, wydaje się ono tak proste.
Łucja miała natomiast problem ze zrozumieniem tej zależności. Trudno było jej wytłumaczyć, że przesunięcie stożka w prawo spowoduje nawijanie się włóczki na szerszy koniec stożka, a w lewo, na wierzchołek. U 3,5 letniej dziewczynki umiejętność planowania nie jest jeszcze tak wykształcona. Jednak przy pomocy rodziców lub opiekunów wiele można zrobić.
Tak u synka, jak i córeczki, ja kończyłam choineczki, aby wzmocnić odpowiednio dolną część, na której będą później stały.
Nawijając włóczkę na stożki trzeba uważać, aby nie pozostawało na niej zbyt wiele kleju. Metod jest tu kilka i każdy powinien wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Włóczka może przechodzić przez pędzel, na którym będzie pozostawiała nadmiar kleju, pomiędzy palcami, bądź przez otwór w pojemniku z klejem. Najlepiej zapoznać się ze zdjęciami.
Proces dekorowania choinek z włóczki możecie zobaczyć w kolejnym wpisie. Tu tylko drobna próbka.
My takie robimy z klejem z mąki i wody pół na pół. Dzieciaki same robią, tylko uwaga – taplania jest przy tym po pachy. 😉
Witaj Agato wśród czytelników. My na początku też robiliśmy na kleju z mąki, ale były mniej stabilne. Ciężar ozdób oraz niezgrabne rączki dzieci skłoniły mnie do wybrania kleju do drzewa. W końcu, gdy powstawały choineczki córeczka miała ledwie 3 latka.
Wracając do kleju z mąki, takie choinki zostały w domu, wraz z kloszem do lampy i innymi ozdobami zrobionymi tą techniką. Fajna sprawa dla dzieci i nie tylko 😉