Nauka w domu – ciekawe linki

Sytuacja na świecie wszystkich nas zaskoczyła. Choć epidemie, a nawet pandemie cyklicznie obiegają świat, nasz system edukacji nie był przygotowany na obecny obraz świata. Czy my, jako rodzice, jesteśmy gotowi na edukację domową, czy nie, jakoś będziemy musieli sobie poradzić.

Stąd publikacja tego wpisu. Od jakiegoś już czasu korzystamy z dodatkowych materiałów podczas nauki. Przygotowuję je sama, bądź pobieram z ogólnodostępnych miejsc. W dobie poszukiwania fajnie opracowanych materiałów, postaram się przekazać Wam te miejsca, z których sami korzystamy, bądź wiemy, że zawierają warte uwagi ćwiczenia.

Muszę jednak napisać, że większość z tych źródeł zawiera materiały do druku. Rzadko korzystamy z nauki online, ze względu na niezbyt korzystny wpływ ekranów na zdrowie dzieci. Mimo wszystko, mamy dwa takie miejsca, z których korzystamy regularnie.

Squla – nauka online

Jest to jedyne miejsce w sieci, z jakiego regularnie nasze dzieci korzystają online. Drugim wspomnianym miejscem są nasze testy z angielskiego, lecz na dzień dzisiejszy nie są one opublikowane.

W Squli dzieci mogą znaleźć wiele ciekawych ćwiczeń z różnorodnych dziedzin nauki. Od matematyki, przez język polski i angielski, po przyrodę, technikę, czy informatykę. Testy są przyjazne dzieciom, ale nie musicie się trzymać poziomu, na jakim akurat znajduje się dziecko. Klasę można zmieniać. A nawet warto, ponieważ nie zawsze poziom w Squli odpowiada temu szkolnemu.

Olimpusek i Olimpus

Tak. Olimpiady szkolne. Olimpusek jest przeznaczony dla klas 1-3, natomiast Olimpus dla dzieci starszych. Nasze dzieci obecnie korzystają z archiwum testów. Ponieważ są to olimpiady, a zatem zadania wykraczające nieco poza poziom nauczania w szkole, testy można wykonywać nie tylko na poziomie dziecka, ale i niejako „do tyłu”. Uczniowie klas 3 mogą utrwalać swoją wiedzę na zadaniach dla klas 2, bądź korzystać z materiałów dla klas 3 przygotowanych do sesji jesiennej, która odbyła się kilka miesięcy temu.

Kangur Matematyczny

Kangur jest olimpiadą międzynarodową. Zadania są na prawdę fajnie przygotowane. Dodatkowo, zostały podzielone na kilka poziomów trudności. Dla klas 2 przeznaczona jest seria testów Żaczek, natomiast dla klas 3 i 4 – Maluch. W obrębie każdej serii zadania zostały dodatkowo podzielone na 3 stopnie trudności. Ten najtrudniejszy, na prawdę wymaga chwili zastanowienia.

Archiwum testów znajdziecie na oficjalnej stronie Kangura Matematycznego. Ograniczają się one jednak jedynie do lat 2016, 2017, 2018. Pozostałe testy dostępne są w księgarniach.

Więcej testów do wydrukowania znajdziecie na stronie Małopolskiego Stowarzyszenia Matematycznego Kangur. Tam Żaczek jest dostępny od 2012 roku, Maluch zaś od 2009.

SuperKid

Jest to strona z ogromną bazą materiałów do druku. Jednak dostęp do niej jest płatny. W domu nie korzystamy, jednak syn przynosi (przynosił) czasami karty pracy z tego źródła ze szkoły. Mając wgląd w te wybrane materiały, mogę je jednak Wam z czystym sumieniem polecić. SuperKid

Leave a Comment