Dyktanda graficzne – zadania polegające na wypełnieniu kratkowanej planszy według określonego schematu, np. według współrzędnych, czy też wyników działań matematycznych.

Skocz do: NOWE Dyktanda graficzne – piksele

Możliwości jest wiele i każde z rozwiązań ma swoje zalety. Pomagają one rozwijać spostrzegawczość, orientację przestrzenną w małym i dużym formacie (czytanie mapy), logiczne myślenie, koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową… wymieniać można by na prawdę długo. Są też dla młodszych dzieci wstępem do nauki programowania. ... czytaj dalej

Dyktanda graficzne dla dzieci na różnych poziomach trudności

Przerysowywanie pikseli

Dyktanda graficzne dla młodszych dzieci różnią się od tych dla uczniów starszych klas, bardziej wtajemniczonych. Dyktanda dla przedszkolaków mogą opierać się jedynie na odwzorowaniu podanego schematu. W takim wypadku przygotowujemy kartę pracy z rozwiązaniem, oraz pustą planszę podzieloną na pola. Tak właściwie, to może być nawet zeszyt w kratkę. Zadaniem dziecka staje się przerysowanie obrazka.

Nasza córka w okresie zerówkowym posiadała brudnopis w kratkę, w którym pisała sobie różne obliczenia, projektowała swoje własne dyktanda graficzne i (najczęściej) po prostu sobie rysowała.

Kratki, na które przenoszony jest rysunek, nie muszą być tego samego rozmiaru. Mogą być większe, np. w rozmiarze 2x2 cm. Można nawet poszaleć i zaopatrzyć się w matę do kodowania, na której pola mogą mieć rozmiar 10x10 cm, a nawet więcej. Takie wydruki wielkoformatowe dostępne są choćby na allegro. Do odwzorowywania kodu można używać sztywnego brystolu lub pianek kreatywnych.

Dyktanda graficzne z osią symetrii

Dyktanda z osią symetrii urozmaicają zabawę w odkodowywanie obrazka. Okazuje się, przynajmniej na przykładzie zerówkowiczów, że odbicie lustrzane odkrytej połowy obrazka może być nawet trudniejsze niż samo odczytanie współrzędnych. Poza wymienionymi wcześniej zaletami dyktand graficznych, takie rysunki z odbiciem lustrzanym (odbiciem symetrycznym) kształtują w dzieciach świadomość istnienia prawej i lewej strony.

Jeśli dziecko ma wyraźny problem z wyobrażeniem sobie jak powinien wyglądać odbity symetrycznie obrazek, i dysponujecie przenośnym lusterkiem, możecie pomóc maluchowi przykładając lustro do osi symetrii. W ten sposób od razu zobaczycie jak powinien wyglądać gotowy obrazek.

Dyktanda graficzne bez kredek

Zamiast kredek, czy ołówka, do zabawy można wykorzystać kolorowe kwadraciki lub kółka. Skąd je wziąć? Drukujemy rozwiązanie w kolorze i rozcinamy na piksele - to jeden pomysł. Drugi pomysł wymaga kolorowego papieru: tniemy na kwadraty, bądź wycinamy dziurkaczem kółeczka. W zależności od stopnia skomplikowania nasze dyktanda mają rozmiary pól od 0,5 cm do 1,5 cm.

Dyktanda graficzne – piksele