Nauka pisania cyferek jest jednym z kilku wstępnych etapów, przygotowujących do zabawy w świecie matematyki. Najpierw poznajemy znaczenie liczb, później uczymy się rozpoznawać cyferki, uczymy się je zapisywać, a w międzyczasie uczymy się też nich korzystać: dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić. Dopiero później przychodzi czas na całą resztę.

Skocz do: NOWE matematyczne karty pracy

... czytaj dalej

Pomoce dydaktyczne - cyferki dla dzieci

Nauka pisania cyferek

Dlaczego tak ważne jest czytelne zapisywanie cyfr

Stworzone przez nas karty pracy do nauki pisania cyferek, mogą pomóc dzieciom w opanowaniu umiejętności czytelnego pisania. Znając problemy naszych dzieci podczas wykonywania zadań matematycznych, szczególnie na sprawdzianach, jest to umiejętność bardzo ważna podczas nauki w szkole. Wystarczy jedna źle zapisana i odczytana cyfra, aby wynik całego zadania był błędny. Nawet przy prawidłowym toku myślenia i logicznym wykonywaniu działań, efekt finalny może być po prostu kiepski. Szkoda tych obciętych punktów z tak błahego powodu.

Podobnie jest z zapisywaniem liczb poza szkołą. Źle wpisany numer konta oznacza przelew wykonany do nieodpowiedniej osoby. Źle zapisany numer telefonu uniemożliwia kontakt. Być może rzadziej dziś zapisujemy takie dane ręcznie, ale jednak nadal się to zdarza.

Natomiast obliczanie domowego budżetu, czy wydatków na określony cel, często odbywa się ręcznie na kartce papieru. Stąd tak ważne jest czytelne pismo odręczne.

Karty pracy do nauki pisania cyferek

Zarówno dla swoich dzieci, jak i w konsekwencji dla Was i waszych pociech, przygotowałam różnego rodzaju arkusze z cyferkami do druku. Są to proste arkusze przedstawiające cyfry i ich znaczenie, jak i karty pracy do pisania cyferek po śladzie, oraz samodzielnego ćwiczenia poznanych już cyfr i liczb.

W zależności od umiejętności dzieci, możecie wybierać pomiędzy zestawami wykorzystującymi pismo odręczne, jak i uproszczony zapis. Są ćwiczenia w pisaniu cyfr w dużej liniaturze, zwykłej, jak i ogromne kształty cyferek do śledzenia palcem po śladzie. Znajdziecie tu karty pracy dla przedszkolaków, jak i zadania z matematyki dla klas 1-3.

Zanim zaczniecie pisać

Warto jednak pamiętać, że nauka pisania cyferek powinna zostać wprowadzona dopiero wtedy, gdy dziecko ma już odpowiednio rozwiniętą motorykę małą oraz chwyt pióra, czy kredki, a także koordynację ręka-oko. Jeśli dziecko ma jeszcze problemy z tymi elementami, może zniechęcić się do nauki pisania. Czasem lepiej wrócić do podstaw, cofnąć się o krok, aby uzyskać lepsze rezultaty. Do ćwiczeń możecie wykorzystać zabawy plastyczne lub rysowanie po śladzie obrazków, by po czasie wrócić do nauki pisania cyferek.

Ostatnie darmowe matematyczne karty pracy dla dzieci do druku