Kreatywne wykorzystywanie fantazji to silnie poszukiwana dziś cecha. W domu, w pracy, czy nawet wśród przyjaciół. Warto ją rozwijać od najmłodszych lat przy każdej nadarzającej się okazji. Jedną z nich jest moim zdaniem gra Minecraft – wirtualna przestrzeń, w której możemy tworzyć niezliczone, fantastyczne światy.
Dziś jednak nie będę skupiała się na możliwościach, jakie niesie ze sobą to wirtualne środowisko. Dziś przedstawiam tworzoną z myślą o dzieciach mapę Minecraft, którą można zakwalifikować zarówno do map kreatywnych, jak i map survivalowych.
Kraina Kreatywna to przede wszystkim połączone ze sobą wioski:
- wioska na terenach łąkowych,
- wioska przy kwiatowym lesie,
- wioska na skraju łąk, sawanny i lasu wielkich dębów,
- wioska na skraju lasu i sawanny,
- wioska pustynna.
W pobliżu znajdują się inne wioski, nie połączone siecią dróg.
Cel gry, podobnie jak w podstawowej jej wersji, to przetrwanie. Stąd klasyfikacja jako Survival. Zadaniem gracza jest zbudowanie bazy, odpowiednie jej zaopatrzenie, nawiązanie kontaktów z osadnikami, oraz zniszczenie ostatniego bossa Ender Dragona, czyli Smoka Endu. Dla niewtajemniczonych warto tu dodać, że wykonanie tego ostatniego zadania nie powoduje zamknięcia mapy. Możemy nadal tworzyć własne budowle, korzystać z mikstur i zaklinanych przedmiotów, oraz wdawać się w mniejsze potyczki z szkieletami, czy Creeperami.
Jako dodatkowy aspekt rozgrywki możemy potraktować odblokowywanie kolejnych poziomów Osiągnięć.
Jeśli kogoś naszłaby chęć nagrania filmu z tej mapy, proszę o podanie źródła, czyli tego wpisu, w postaci linku.
Ciekawe budynki:
- baza sięgająca latających wysp,
- kurnik,
- stajnia,
- baza w niepozornym, białym domku,
- wieże obserwacyjne,
- obora,
- stodoła,
- sklepiki,
- stacje kolei podziemnej,
- kolej podziemna,
- willa pustynna,
- Hotel Piaskownica,
- mosty,
- tunele.
Mapa ma dla dzieci również aspekt kreatywny. W wioskach, poza standardowymi budowlami występującymi w grze, dodałam także kilka swoich projektów. Mamy tereny rolnicze, na których dzieci znajdą spore pola uprawne, ale i stajnię z torem dla koni, czy oborę wraz z stodołą, w której można magazynować siano. Schemat tych budynków może posłużyć za inspirację do budowy chlewni, czy owczarni.
W bardziej rozbudowanych wioskach znaleźć można całkiem nieźle wyposażone domki. Mają kuchnię, sypialnie, biblioteczki, tarasy, a niektóre nawet łazienki. Są też małe sklepiki, które można dowolnie zaopatrzyć, a nawet hotel.
Nie można zapomnieć również o kilku bazach. Tych całkiem widocznych z daleka, jak i bardziej ukrytych w stokach górskich. Jest w czym wybierać, a pewnie na tych kilku się nie skończy.
Sednem mapy są jednak istniejące połączenia komunikacyjne pomiędzy wioskami. Młodsze dzieci początkowo mają problem z odnalezieniem się na mapie i korzystaniem ze współrzędnych, czy kierowaniem względem kierunków świata. Po znalezieniu jakiegoś ciekawego miejsca zaczynają eksplorację innych terenów, tracąc z oczu wcześniej odkryte miejsce. Stąd pomysł na połączenie kilku takich miejsc siecią dróg, mostów i torów kolejowych. Nie wiem dlaczego, ale tory kolejowe w podziemnych tunelach najbardziej przypadły do gustu naszym młodym graczom.
Sama mapa powstała na bazie mapy generowanej przez program, choć przy naszych ustawieniach – przy tworzeniu nowego świata wybraliśmy typ: dostosowany. I nieco tu pozmienialiśmy. Spodobały nam się latające wyspy, więc je mamy. Spodobała nam się możliwość wyciągnięcia na powierzchnię niektórych surowców, i też to zrobiliśmy. Dlatego łatwiej jest zdobyć żelazo, węgiel, czy diament, dzięki czemu dzieciaki mogą skupić się na kreatywnej twórczości.
Przy stajni warto wybudować ujeżdżalnię lub krytą halę do ćwiczeń.
Widoczny na ilustracji kurnik zasiedlają kurki z dodatkowego moda Chickens Mod. Fajnie urozmaica grę, ale do uruchomienia wymaga zainstalowania innego moda: Minecraft Forge. Razem z dziećmi korzystamy z kilku dodatków dostępnych tylko przy użyciu Forge’a, dlatego nie przenieśliśmy się jeszcze na Minecraft 1.13. …choć czasem szkoda nam tej wodnej fauny i flory.
W wersji z modami, przy tworzeniu kurnika wykorzystaliśmy również mod Hathery, inaczej Wylęgarnia. Dzięki niemu jajka możemy układać w gniazdkach, a kurki możemy karmić z karmników.
Sam mod Chickens dodaje do rozgrywki sporo nowych kurek znoszących poza jajkami także nietypowe dla kur surowce: deski, piasek, mączkę kostną, a nawet diamenty. Całkiem fajna sprawa.
Mały Biały Domek miał swój pierwowzór, po którym jednak pozostał jedynie ogólny zarys budowli. Zmienił się ogród, zmienił się i rozbudował domek, ale i tak podeślę wam źródło inspiracji. Znajdziecie tam również wiele innych pomysłów na budowle do Waszych światów. Możecie je tworzyć na podstawie znalezionych zdjęć, bądź ściągnąć i 'wkleić’ do swojego świata, tak jak ja to robiłam dla swoich dzieci na innych mapach. Niektóre z zamieszczonych tam map wydają się być całkiem interesujące.
Docelowo na mapie Minecraft Kraina Kreatywna mają znaleźć się jeszcze miasteczko i domki na drzewach. A może i nawet cała wioska na drzewach w dżungli? Zobaczymy.
Od jakiegoś czasu grę traktuję czysto rozrywkowo, jako możliwość twórczego odstresowywania się przy różnych okazjach. Dzieci rozbudowują własne światy, co oznacza, że mapa nie będzie miała wysokiego priorytetu… W miarę jednak zabawy będę