Mała Książka o Kupie. Stalfelt Pernilla


Ocena dla potrzebujących wsparcia w temacie 😉

Jest to niewielka książeczka zawierająca 24 strony obrazków, która pomoże ciekawskim maluchom zrozumieć odpowiedzi na nurtujące je trudne pytania dotyczące potrzeb fizjologicznych.

Dzieci poznają przykłady różnego rodzaju kupy, począwszy od różnych barw, a kończąc na ich zróżnicowanym pochodzeniu. Dowiedzą się, że czasami ludziom zdarzają się zatwardzenia, a bąki są czymś zwyczajnym, co jednak nie dla wszystkich jest zabawne.

Dzieciaki przeczytają, że tylko najmniejsze dzieci potrzebują pieluszek, dlatego że wcześniej nie wiedzą, że będą chciały kupkę, albo nie potrafią o tym powiedzieć. Natomiast starsze dzieci powinny już używać sedesu.


okładka książki Kupa kupa kupa. Stalfelt Pernilla

Mała Książka o Kupie

Stalfelt Pernilla

text i ilustracje

przekład: Iwona Jędrzejewska

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 26
Rok wydania: 2008
Wydawnictwo: Czarna Owca dawniej Jacek Santorski & Co.
Wymiary: 17 x 24 cm
ISBN: 978-83-7554-002-4
Tłumaczenie: Jędrzejewska Iwona


fragment książki Kupa kupa kupa. Stalfelt Pernilla

Mała książka o kupie dokładniej wyjaśni dziecku działanie sedesu. Niektóre maluchy są tak dociekliwe w tym temacie, że nie wystarczy im lakoniczna odpowiedź: kupka wędruje do oczyszczalni ścieków, czy morza. Trzeba im jeszcze wytłumaczyć w jaki sposób to się dzieje.

Dzieci znajdą tu również informacje, że nie wszędzie znajdują się sedesy. Czasem można znaleźć tylko ustęp, tzw. wychodek.

Kupa z tych wszystkich miejsc, od ludzi i zwierząt, jest pożywką dla chorobotwórczych drobnoustrojów oraz roślin, np. kwiatów czy truskawek. A w niektórych miejscach na świecie ludzie budują domy z odchodów. Takim miejscem jest Afryka, ale w naszym klimacie nie udałaby się taka sztuka.


okładka książki Kupa kupa kupa. Stalfelt Pernilla

Niektórzy stwierdzą, że pisanie książki na taki temat to strata czasu, jednak rodzice, których pociechy z jakiegoś powodu powróciły do oddawania części swoich potrzeb fizjologicznych w ukryciu, i to nie za zamkniętymi drzwiami toalety, zapewne pokuszą się o rozwiązanie problemu w oparciu o wszelkie dostępne i edukacyjne metody.

One Thought to “Mała Książka o Kupie. Stalfelt Pernilla”

  1. Zdecydowanie warto na ten temat pisać. Dużo dzieci ma problemy z wypróżnieniem a książek na ten temat jak na lekarstwo.

Leave a Comment