Magiczne kwadraty – dodawanie do 20 [1]

Problemy matematyczne można ćwiczyć na wiele sposobów. Najfajniejsze zazwyczaj są te, które przy okazji intrygują. Dlatego dziś publikuję kwadraty magiczne dla dzieci, ciekawe zadania matematyczne związane z dodawaniem i odejmowaniem, albo dopełnianiem do określonej liczby. Tu pracujemy z dodawaniem i odejmowaniem w zakresie do 20.

Magiczny kwadrat zbudowany jest z liczb ułożonych w taki sposób, że ich suma w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdej przekątnej jest taka sama. Nazywana jest sumą magiczną.

W części kwadratów magicznych podałam wartość sumy magicznej. W jednym natomiast tą sumę trzeba obliczyć, dodając do siebie liczby zapisane w pierwszym wierszu.

Magiczne kwadraty

Te kwadraty magiczne przeznaczone są głównie dla młodszych dzieci. Dlatego postanowiłam wykorzystać w magicznym kwadracie duże pola, oraz linie pomocnicze do pisania. Miejsce na 1 cm czcionkę ułatwia pracę dzieciom z zaburzeniami związanymi z grafomotoryką.

W pliku pdf znajdziecie rozwiązanie magicznych kwadratów.

Zapraszamy do kombinowania.

Jakiś czas temu zdecydowałam się przygotować angielską wersję naszej strony z pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Pod tym adresem znajdziecie karty pracy z matematyki z opisem w języku angielskim.

Some time ago I decided to prepare an English version of our website with teaching aids for kids. At this address you will find printable math worksheets for kids with descriptions in English.

Leave a Comment