Kurczak z papieru

Dzisiejsza propozycja zabawy plastycznej dla dziecka to kurczak z papieru, wykonany z kolorowego papieru w formie pisanki wielkanocnej. Takie słodkie kurczaczki świetnie sprawdzą się w roli dekoracji świątecznego stołu, ale my znamy lepsze zastosowanie. Teatrzyk!

Zajęcia plastyczne dla dzieci w przedszkolu - 'Dzień otwartych drzwi - Wiosna' - kurczaki z papieru

Zajęcia plastyczne dla dzieci w przedszkolu – 'Dzień otwartych drzwi – Wiosna 2015′ – kurczaki z papieru
  Materiały i przybory:

 • papier kolorowy,
 • papierowy sznurek,
 • patyczki do szaszłyków,
 • klej,
 • nożyczki.

Te kurczaki przywędrowały do domu z przedszkola. Dzieci wykonały je na wiosennych warsztatach plastycznych. Wszystkim dzieciom kurczaczki świetnie się prezentowały na koniec dnia, warto się zatem pokusić o wykonanie podobnych ozdób w domu.

Wycinamy ciałko kurczaka. Szablon jaja ze skrzydełkami wycinamy podwójnie ze złożonej na pół kolorowej kartki w formacie A4.

Teraz wycinamy drobniejsze elementy. Z czerwonego papieru wycinamy grzebień, tzw. dzwonek, który zostanie przyklejony pod dziobem, oraz łapki. Te ostatnie podwójnie, czyli 4 na jednego kurczaka. Z pomarańczowego papieru wycinamy dziób kurczaka. Jeśli przy zabawie tworzonych jest więcej kurczaków, dziób może powstać z rozciętego na 4 części koła.

Czas na klejenie. Pierwsze przygotowujemy łapki. Odcinamy dwa kawałki papierowego sznurka o długości odpowiadającej wysokości wyciętego wcześniej szablonu. Smarujemy klejem jedną z łapek i przyklejamy do niej kawałek papierowego sznurka. Przykładamy drugą formatkę łapki tworząc całość. Dzięki temu sznurek się nie wysunie zbyt łatwo. W ten sam sposób tworzymy drugą łapkę kurczaka z papieru.

Na stole kładziemy jedną z części ciała kurczaka. W górnej części przyklejamy grzebień, a w dolnej sznurki łapek. Teraz smarujemy klejem całą formatkę kurczaka, przykładamy na środku patyczek do szaszłyków i dociskamy drugą formatką, tworząc ciało kurczaka. Na środku przyklejamy czerwony dzwonek, a na nim pomarańczowy dziób.

Trzeba jeszcze tylko dorysować oczy kurczaka. Mogą też zostać doklejone, np. kółka z dziurkacza biurowego.

Pokazane tutaj kurczaki łącznie z łapkami mierzą około 25 cm, 30 cm. W przedszkolu wisi jednak kilka podobnych dekoracji wielkanocnych w nieco większej skali. Zamiast patyczka do szaszłyków, kurczaki zawisły na kolorowych sznurkach, bawiąc wiele dzieci. A może i także ich rodziców.

3 Thoughts to “Kurczak z papieru”

 1. Babcia

  Świąteczny teatrzyk z kurczętami w rolach głównych.Narrator-Łucja.Brawo za świetny pomysł wykorzystania ozdób świątecznych.

 2. Ewelina

  Szkoda, że nie podano źródła tej inspiracji – magazyn Hobby

  1. Anna Kubczak

   Być może. W naszym wypadku źródłem jest Przedszkole nr 22 we Wrocławiu. Która z Pań zainspirowała dzieci – nie wiem.
   Pomysł jest tak prosty i przyjemny w tej swojej prostocie, że trudno byłoby dziś wskazać jego twórcę. Ja w każdym bądź razie go nie znam.
   Dzieci przynoszą do domu tyle pomysłów z przedszkola…

Leave a Comment