W tym tygodniu rozpoczęła się jesień, choć temperatury w ciągu dnia niekoniecznie na to wskazują. Spacery zaowocowały nam jednak w niespodziewany sposób kilkoma zielonymi gałęziami wierzby, które dają tak wiele możliwości aranżacyjnych. Jak dotąd nie korzystałam z tego materiału, ale skoro jest, to dlaczego nie?
Pomysłów miałam kilka, tylko gałązek za mało, bo tylko 5 lub 6. Wystarczyłoby na jeden wianek z gałęzi, lub dwie mniejsze ozdoby. Wybrałam to drugie rozwiązanie, dzięki czemu powstało serce oraz kula z gałęzi wierzby.
Materiały na kule z gałęzi wierzby
Zbieramy materiały potrzebne do naszego zrób to sam. Potrzebne są nam przede wszystkim świeże i giętkie jeszcze gałęzie z wierzby (opcjonalnie gałęzie wikliny, czyli okorowanej wierzby kilku gatunków). Do tego sekator lub nożyce, dzięki którym zetniemy te gałęzie. Przydać się może również sznurek, bez którego trudno będzie zacząć pracę.
Zazwyczaj unikamy z dziećmi niszczenia przyrody dla naszych 'egoistycznych’ 😉 potrzeb, kto zna wierzby z widzenia wie jednak, jak duże mają one przyrosty roczne. Stąd śmiało można pozwolić sobie na przycinanie drzew i wykorzystywanie ich do prac plastycznych.
Gałęzie trzeba pozbawić liści, najdrobniejszych i najgrubszych pędów, które mogą się łatwo łamać. Najłatwiej pracować jedynie z pędem głównym gałązek, ale mi szkoda było wyrzucać tyle dobra 😉 Zostawiłam prawie wszystkie pędy boczne. W końcu to nie koszyczek, tylko splatana kula. Co z tego, że będzie więcej splątań?
Splątanie poplątanie, czyli zaczynamy zabawę w zaplatanie wierzbowej kuli
Trudno zapleść kulę z gałęzi bez wcześniej przygotowanego rusztowania. Wiem to z autopsji. Na początek potrzebne są nam zatem dwa okręgi o podobnej średnicy – większy okrąg zakładamy na mniejszy i związujemy prostopadle. Trzeci okrąg ustabilizuje nam siatkę, zachowując się jak równik dla ziemskich południków.
Pozostałe gałęzie zaplatamy gdzie popadnie, starając się jedynie trafiać w okienka i puste przestrzenie.
Gotowe kule mogą stanowić odrębną dekorację, bądź posłużyć jako baza do przygotowania bardziej rozbudowanej ozdoby świątecznej lub sezonowej. Zastosowanie kul florystycznych i ręcznie robionych kul z gałęzi jest ogromne.
Dobry czas na zrobienie np.:szkieletów do stroików,lub tak jak zrobiła Ola ślicznego abażuru z pędów Glicynii.Abażur był upleciony na szkielecie metalowym.