Kraina Lodu – pozbawiona stereotypów Królowa Śniegu

Choć nie należę do zwolenniczek czułych i nieco naiwnych księżniczek Disneya, tym razem oglądałam ich produkcję z czystą przyjemnością. Zresztą, nie tylko ja.

Kraina Lodu jest współczesną animacją inspirowaną baśnią Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”. Całkowicie zmienia jednak oblicze złej królowej. Elsa jest wystraszoną potęgą swej mocy dziewczynką, a z czasem jeszcze bardziej przerażoną młodą kobietą, stającą się jednocześnie władczynią królestwa Arendelle. Ten strach przed ujawnieniem swej odmienności wywołuje w dniu koronacji niekontrolowany wybuch mocy i zimę stulecia.

Całą sytuację próbuje naprawić Anna, młodsza siostra Elsy, która poniekąd przyczyniła się do całej tej sytuacji swoją naiwnością. Pomagają jej w tym zadaniu poznany na szlaku handlarz lodem o imieniu Kristoff, jego renifer Sven, oraz nieposkładany bałwan Olaf.

Już od pierwszej sceny widać jakiej stylizacji możemy się spodziewać. Dopracowane szczegóły animacji i świetnie skomponowane utwory to podstawa. Duża dawka humoru oraz błyskotliwe teksty to kolejna część. Teksty pozbawione są przy tym niepotrzebnych wulgaryzmów, niezbyt trafionych zbitek słownych jak w Minionkach, czy nadmiernej przemocy.

Bajka spodoba się nie tylko dziewczynkom, które będą identyfikować się z silnymi, lecz pełnymi rozterek bohaterkami. Sceny pościgów i ucieczek, wartka akcja oraz ekipa pomagająca Annie, to coś dla chłopców.

Dla nas, dorosłych, też znajdzie się parę gagów. Nie chcę jednak nadmiernie zdradzać szczegółów.

Muszę przyznać, że nie bez znaczenia w tej opowieści jest polski dubbing. Świetnie dobrane głosy odgrywają tu nie mniejszą rolę niż reżyseria i sama animacja. Nie zdziwię się, jeśli piosenki z tego filmu trafią na listy przebojów, i to nie tylko dziecięce. A może i powalczą o jakąś zacną nagrodę?

Myślę, że jeszcze dzisiaj poszukam ścieżki dźwiękowej z Krainy Lodu.

Kraina Lodu Disney
Kraina Lodu

One Thought to “Kraina Lodu – pozbawiona stereotypów Królowa Śniegu”

  1. Babcia

    A babcia czeka na Olafa,i na dalsze streszczenia z filmu w wykonaniu Łucyjki.

Leave a Comment