Kolorowe dyktando graficzne z sową – odkoduj obrazek

Kodowania obrazków ciąg dalszy. Dziś zamieszczam kolejne dyktando graficzne dla dzieci, którego motywem jest sowa.

Okazało się, że dzieci bardzo polubiły odkodowywanie obrazków. Sympatyczna zabawa, zawierająca w sobie niespodziankę – zagadkę. Jej rozwiązanie wymaga chwili skupienia i pobawienia się kolorami. Mało tego, samo tworzenie obrazków do odkodowywania, tych pikselowych, jak i bardziej geometrycznych, również jest całkiem przyjemną zabawą. W sam raz, aby przeczekać zajęcia dodatkowe dzieci, albo chwile zanim przebiorą się w szatni.

W przypadku dyktanda graficznego z sową przygotowałam kilka wersji zadania do rozwiązania dla dzieci. Na różnych poziomach trudności. Znając swoje dzieci sami musicie dokonać wyboru najlepszej karty pracy.

Dyktando graficzne z sową poziom 1 – oznacza, że kod został zapisany piksel po pikselu, kwadracik po kwadraciku. Zaczynając od górnego lewego rogu, a kończąc na prawym dolnym. Podczas rysowania dziecko przesuwa się rząd po rzędzie w dół, tak jak czyta się książkę.

Dyktando graficzne z sową poziom 2 jest całkiem podobne. Tu jednak kod określa całe zakresy kolorowych pikseli. Czasem będzie to jedna kratka, a czasem kilka. Ale kod nadal jest uporządkowany. Rząd po rzędzie w dół.

Sama karta pracy z rozwiązaniem dyktanda graficznego również może stać się częścią zadania dla dzieci. Tablicę z kolorowym rozwiązaniem można pociąć na kwadraciki, które posłużą do układania dyktanda według schematu – takie rozwiązanie bez kredek.

Odkoduj ukryty obrazek – piksele
dyktando graficzne do wydrukowania

Ponieważ sówka jest symetryczna, postanowiłam wykorzystać pionową oś symetrii do kolorowania ukrytego obrazka. Wybierajcie, czy wolicie odbijanie obrazka na prawą stronę, czy na lewą. Zadaniem dziecka jest pokolorowanie kratek na jednej części obrazka według podanego kodu. Drugą część musi pokolorować stosując odbicie lustrzane wcześniej uzupełnionych kratek.

Jest jeszcze możliwość samodzielnego napisania kodu przez dziecko. Tu nie zamieszczam prawidłowego rozwiązania, ponieważ jest ich wiele. Ale to również jest całkiem ciekawe zadanie. Wymagające koncentracji i dokładnego sprawdzenia. Czasem to właśnie ten element ćwiczeń matematycznych okazuje się najtrudniejszy. Samodzielne sprawdzenie, czy poprawnie wykonało się zadanie.

Dyktando graficzne można wykorzystać na różne sposoby:

  • kolorowanie obrazka według podanego kodu – dzieci samodzielnie czytają kod,
  • kolorowanie obrazka według podanego kodu ze słuchu (ćwiczenie pamięci słuchowej) – ktoś czyta dziecku kod,
  • wyklejanie obrazka według podanego wzoru,
  • przerysowanie obrazka z oryginalnego rozwiązania,
  • napisanie kodu na podstawie wydrukowanego wzoru.

Jakiś czas temu zdecydowałam się przygotować angielską wersję naszej strony z pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Pod tym adresem znajdziecie karty pracy z matematyki z opisem w języku angielskim.

Some time ago I decided to prepare an English version of our website with teaching aids for kids. At this address you will find printable math worksheets for kids with descriptions in English.

Leave a Comment