Kolejka drewniana IKEA – ósemka z serii Lillabo

Kolejka drewniana pojawiła się w naszym domu za sprawą Mikołaja i gromadki Elfów. Na dobry początek zebrało się kilka zestawów różnego rodzaju elementów, wśród których podstawę stworzyła kolejka IKEA.

Cały zestaw, jaki udało nam się na dzień dzisiejszy stworzyć, możecie zobaczyć w osobnym wpisie:
Kolejka drewniana – sposób na długie, zimowe wieczory

Kolejka drewniana Ikea - zestaw podjazdów i zjazdów w formie wysokiego mostu
Kolejka drewniana Ikea – Lillabo
fot. IKEA

Zestaw, który tu opisuję, składa się z:

 • lokomotywy
 • trzech wagoników
 • dwóch elementów mostu
 • dwóch długich, prostych elementów torów
 • dwunastu łuków

W sumie jest to 20 elementów, które na dzień dzisiejszy kosztują prawie 50 zł.

Kolejka Ikea
Kolejka drewniana Ikea (Lillabo)

Tory drewniane z IKEA

Tory drewniane wykonane są z litego drzewa bukowego, są zatem dość odporne na różnego rodzaju urazy mechaniczne. Zostały wykonane starannie i bezpiecznie, bez ostrych krawędzi. Pomiędzy poszczególnymi elementami jest nieco luzu, co może i daje wrażenie braku staranności, lecz przy połączeniu kilku zestawów kolejowych w większą konstrukcję okazuje się zaletą. Przy większych odległościach trudno jest dokładnie dobrać ilość potrzebnych elementów, aby dokładnie do siebie pasowały. Dzięki luźniejszemu połączeniu dostajemy nieco większe pole manewru.

Kolejka drewniana a najmłodsze dzieci

Ta drewniana kolejka zasadniczo nie jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci, ponieważ posiada drobne elementy tj. zaczepy torowiska, czy kółka wagoników. Dodatkowo dziecko poniżej 3. roku życia może mieć problem z samodzielnym ułożeniem torów. Nieco czasu trzeba również poświęcić na wytłumaczenie maluchom mechanizmu połączeń wagoników.

Łączenie wagoników za pomocą magnesów jest świetnym rozwiązaniem i trzeba pogratulować temu, kto to wymyślił i wprowadził do użytku. Z doświadczenia jednak wiem, że dziecko w wieku 2,5 lat potrzebuje chwili na zrozumienie, że nie da się połączyć ze sobą dwóch magnesów o tym samym biegunie, ponieważ niestrudzenie będą się od siebie odpychać. Po akceptacji tego zjawiska zabawa jednak zaczyna się na całego.

Kolejka drewniana Tesco i kolejka Ikea
Kolejka Ikea (Lillabo) i kolejka drewniana Tesco (Carousel)

Kolejka IKEA a inni producenci

Pociągi drewniane oferowane przez sieć IKEA można łączyć w zestawy z innymi zestawami. Dotyczy to przede wszystkim torowiska, a dokładniej rozstawu torów i sposobu ich łączenia. Same zaczepy mogą wyglądać nieco inaczej, ale efekt jest świetny – można korzystać z najróżniejszych elementów należących do różnych producentów, w tym Carousel (Tesco), BigJigs, Brio, ELC, Little Steps, Eichhorn, Woodyland.

To co dotyczy torów, nie zawsze ma jednak zastosowanie w stosunku do składu. Poszczególni producenci stworzyli różne modele pociągów. Pociągi drewniane z IKEI są stosunkowo małe, stąd i niskie są wszelkie podwyższenia, mosty i tunele.

Skład wagonowy dzieci zawiera również kilka elementów wyprodukowanych przez Carousel (kolejka drewniana Tesco). Niestety, oryginalnie nie mieszczą się one pod mostami z IKEI, co jednak łatwo rozwiązać podklejając w odpowiednim miejscu podkładki, takie jak przykleja się pod meblami.


Zobacz więcej. Warto zobaczyć bliżej jak wyglądają poszczególne zestawy w dziale kolejki drewniane.

Kolejka drewniana Tesco i kolejka Ikea
Kolejka Ikea (Lillabo) i kolejka drewniana Tesco (Carousel)

2 Thoughts to “Kolejka drewniana IKEA – ósemka z serii Lillabo”

 1. Agnieszka

  Dzień dobry
  Czy nie chciałby Pani może sprzedać te drewniane tory i kolejke Lilabo?

  1. Anna Kubczak

   Nie, Pani Agnieszko. To są zabawki na lata. Dzieciaki to już prawie nastolatkowie, ale nadal kolejka jest w użytku.

Leave a Comment