Klocki magnetyczne Xmag2 i fantazyjne konstrukcje

Jeśli któregoś pięknego dnia te klocki magnetyczne trafią w ręce Waszych dzieci, prawdopodobnie znajdą one w nich inspirację na wiele godzin zabaw. Tak przynajmniej stało się w przypadku naszych dzieci…

Dzień Dziecka to fajny dzień 😉 W tym roku nasze szkraby dostały od Dziadków ciekawą propozycję konstrukcyjną – klocki magnetyczne Xmag2. Zestaw 400 elementów najróżniejszych kształtów i kolorów w eleganckiej /jak na klocki/ walizeczce, który stanowi dla dzieci rozwinięcie wcześniejszego prezentu, czyli klocków magnetycznych Geomag.

Klocki magnetyczne dla dzieci Xmag - pobudzamy kreatywność u dzieci
Samochód nr 1 – Klocki magnetyczne dla dzieci Xmag2 – pobudzamy kreatywność u dzieci

Od kiedy klocki magnetyczne pojawiły się w naszym domu niemal ich nie chowamy. Dzieci bawią się prawie codziennie, odkrywając co rusz nowe możliwości klocków. A jest ich sporo, gdyż ich składnica to 400 elementów klocków Xmag2 i 100 elementów klocków Geomag. Początkowo były to konstrukcje składające się jedynie z pałeczek magnetycznych i kulek, z którymi radzi sobie tak syn (5 lat), jak i córka (4 lata). Po dwóch tygodniach i naszych podpowiedziach, dzieci chętnie korzystają także z paneli. Łucja jeszcze sobie z nimi nie radzi, ale wszystko przed nią. To dopiero 2 tygodnie. Popracujemy jeszcze nieco nad motoryką i Łucja podciągnie się do poziomu brata.

Największy problem zabawy klockami magnetycznymi? Uciekające kulki. Tworzymy cuda, by przy naszych rozrabiakach klocki nie trafiały pod szafki, łóżka i fotele. Najlepszy jest stolik z rantem, ale nasz jest niezbyt dużych rozmiarów. W dwójkę dzieci się przy nim nie mieszczą. Dookoła stolika musimy układać wały z pościeli i koców. Drugim naszym rozwiązaniem są dwie długie kantówki, które układamy przy ciągach szafek. Ale na podłodze nie może być żadnych innych zabawek.

Klocki magnetyczne w służbie nauki

W najbliższym czasie planujemy wykorzystać klocki magnetyczne do nauki matematyki. Świetnie sprawdzają się przy tworzeniu figur przestrzennych, ale nie tylko. Dodawanie i odejmowanie też można na nich poćwiczyć. Kilka pomysłów znajdziecie w kolejnym wpisie Klocki magnetyczne w służbie nauki

Klocki magnetyczne dla dzieci Xmag - pobudzamy kreatywność u dzieci
Ptaszysko – Klocki magnetyczne dla dzieci Xmag2 400 – pobudzamy kreatywność u dzieci

Klocki magnetyczne Xmag2 400

Zestaw naszych klocków magnetycznych składa się z 400 elementów, które możecie obejrzeć poniżej. Głównym ich elementem są pałeczki magnetyczne wykonane z magnesów neodymowych tworzących silniejsze pole magnetyczne niż tradycyjne magnesy spotykane w zabawkach oraz stalowe, niklowane kulki. Co ciekawe, na opakowaniu klocków zostały wymienione tylko niektóre z nich z dopiskiem '… i inne’. Trudno więc powiedzieć, czy wszystkie zestawy są takie same, czy różnią się między sobą rodzajami dodawanych paneli.

 • 140 – pałeczki magnetyczne
 • 8 – wygięte pałeczki
 • 2 – skrzyżowane pałeczki
 • 75 – stalowe kulki
 • 6 – żelazne pierścienie
 • 1 – podwozie do dużego samochodu
 • 4 – koła do dużego samochodu
 • 4 – nakrętki do dużego samochodu
 • 2 – panele koła
 • 68 – panele trójkąty
 • 12 – panele romby
 • 8 – panele pięciokąty
 • 2 – panele sześciokąty
 • 4 – wysokie okna zakończone trójkątem
 • 4 – wysokie okna zakończone łukiem
 • 4 – panele cegła (dachówka)
 • 2 – kopuły
 • 4 – kolumny
 • 2 – dach
 • 2 – mały daszek
 • 2 – kominy
 • 6 – panele wypukłe kwadraty
 • 6 – panele kwadraty kształt 1
 • 4 – panele kwadraty kształt 2
 • 11 – panele kwadraty – okno 1
 • 6 – panele kwadraty – okno 2
 • 5 – panele kwadraty – okno 3
 • 5 – panele kwadraty – okno 4
 • 2 – samochodziki (korpusy)

Na liście jest 399 elementów, ale dzieci już 2 tygodnie bawią się klockami. Pewnie jakiś kształt znajdzie się pod jakąś szafką.

Im dokładniej przyglądam się liście elementów w zestawie, tym bardziej wydaje mi się, że jest on przypadkowy. Ilość się zgadza, ale skład mógłby być inny. Dlaczego? W zestawie klocków magnetycznych dzieci mają do dyspozycji 2 panele koła, ale tylko jeden panel pięciokątny z okrągłym otworem. A co z drugim?

Do zestawu klocków magnetycznych dodana została także tablica magnetyczna oraz instrukcja z przykładowymi konstrukcjami. Część z przedstawionych tam prostszych propozycji można przygotować w domu, inne są nierealne. I nie chodzi mi o ilość klocków potrzebnych do wykonania damskich szpilek, motoru, czy ładowarki na gąsienicach. W konstrukcjach tych wykorzystano klocki, których nie ma w zestawie. Chodzi mi o krótsze pałeczki magnetyczne.

Klocki magnetyczne dla dzieci Xmag - pobudzamy kreatywność u dzieci
Klocki magnetyczne Xmag2 400

Zestaw klocków magnetycznych Xmag2 400 wystarczy na zbudowanie np. dużego samochodu (nr1), dwóch małych autek i małego dworku (nr 1). Zostanie nieco paneli, które można wykorzystać w innych konstrukcjach.

Innym pomysłem jest ptaszysko. Tu także zostaną wykorzystane prawie wszystkie pałeczki magnetyczne z zestawu, choć wielkość ptaszyska może i na to nie wskazuje.

Klocki magnetyczne dla dzieci Xmag - pobudzamy kreatywność u dzieci
Dworek nr 1 – Klocki magnetyczne dla dzieci Xmag2 – pobudzamy kreatywność u dzieci

Klocki magnetyczne Xmag2 kontra klocki magnetyczne Geomag Pro

Do tej pory mieliśmy możliwość zabawy i porównania dwóch rodzajów klocków magnetycznych, powyższy zestaw Xmag2 i zestaw klocków Geomag Pro (60 pałeczek i 40 kulek). Możemy zatem podzielić się naszymi uwagami.

Po pierwsze – rozmiary klocków magnetycznych – choć różnice są nieznaczne, są zauważalne gołym okiem.
W przypadku kulek większe są te z zestawu Geomag (12,6 mm Geomag i 11,9 mm Xmag). Pałeczki Geomag są natomiast nieco krótsze i grubsze niż klocki Xmag. Jeśli będziecie sprawdzać dane u dystrybutora klocków Xmag znajdziecie nieco inne wymiary (opis strony www), sugerujące te same rozmiary klocków obu rodzajów, jednak wymiary były mierzone niezależnie przez 2 osoby. Nie zmienia to jednak faktu, że klocki są kompatybilne i dopiero przy połączeniu dłuższych odcinków będą problemy z połączeniem klocków.

Klocki magnetyczne dla dzieci Geomag Pro - pobudzamy kreatywność i ćwiczymy motorykę u dzieci
Piramida z klocków Xmag2

Tak się na przykład stało przy próbie zbudowania piramidy ze zmieszanych elementów. W którymś momencie różnice się tak skumulowały, że pałeczka za nic w świecie nie chciała dosięgnąć kulki. Konstrukcja musiała być rozebrana, klocki podzielone, i dopiero można było stworzyć piramidę.

Po drugie – siła przyciągania / odpychania klocków magnetycznych – tu zdecydowanie górują klocki Geomag. Jeśli pomiędzy pałeczkami Geomag i Xmag zostanie umieszczona kulka, zawsze pierwszy oderwie się klocek Xmag.

Po trzecie – stabilność konstrukcji z klocków magnetycznych – jest ona nierozerwalnie połączona z siłą pola magnetycznego, a co za tym idzie z siłą przyciągania. Podobnie zatem jak w poprzednim punkcie, lepszymi parametrami mogą pochwalić się klocki Geomag. Różnica jest bardzo duża. Przygotowywane konstrukcje są znacznie bardziej stabilne i znacznie łatwiej przygotować konkretną figurę, aby ta nie traciła swojej formy, bądź się nie przewracała.

Po czwarte – cena klocków magnetycznych – tu zdecydowanie bardziej dostępne są klocki Xmag. Klocki Geomag są prawie 4 razy droższe niż Xmag’i.

Rozważając wady i zalety najlepiej połączyć zestawy. Przy trudniejszych konstrukcjach klocki magnetyczne Geomag będą tworzyły stabilne rusztowanie, a Xmag’i pozwolą na większy rozmach i fantazję w projektowaniu.

One Thought to “Klocki magnetyczne Xmag2 i fantazyjne konstrukcje”

 1. Babcia

  Cieszę się że prezent był trafiony.

Leave a Comment