Klocki magnetyczne

Całkiem niedawno pisałam o naszych doświadczeniach z klockami magnetycznymi dwóch producentów tych zabawek dla dzieci. Wspomniałam również nieco o możliwościach wykorzystania tych klocków w poszerzaniu wiedzy o świecie. Dziś bardziej ogólnie i konstrukcyjnie, o klockach magnetycznych w ogóle. Co można z nich zbudować…? Sami zobaczcie

Na jakiś czas klocki magnetyczne zawładnęły naszymi dziećmi. Choć mają dopiero 4 i 5 lat, tworzą z nich zwariowane konstrukcje. Szczególnie, jeśli pomoże się im opanować bazę dla kolejnej zabawy, pomagając dzieciom zbudować bramę lub rakietę. Wystarczy chwila, by ten podstawowy kształt nabrał nowego wymiaru.

Klocki magnetyczne dla dzieci jako pomoce dydaktyczne w czasie zabaw edukacyjnych dla dzieci

Brama i zawieszki z klocków magnetycznych Geomag Pro i Xmag2
Takie konstrukcje można wykorzystać podczas nauki fizyki, a dokładniej zgłębiania dynamiki. Zapraszamy do poznania naszych pomysłów na wykorzystanie klocków magnetycznych w nauce
Klocki magnetyczne dla dzieci jako pomoce dydaktyczne w czasie zabaw edukacyjnych dla dzieci

Brama i huśtawka z klocków magnetycznych Geomag Pro i Xmag2

A same z siebie? Daniel tworzy roboty. Przeróżne. Człekokształtne, bądź bazujące na kształtach pojazdów, szczególnie, że w zestawie klocków Xmag2 znalazła się baza do budowania dużego samochodu.
Córka natomiast tworzy fantazyjną biżuterię 😉 Naszyjniki dla siebie i dla mnie. Bransoletki dla chłopców.

Klocki magnetyczne dla dzieci Xmag - pobudzamy kreatywność u dzieci
Samochód nr 1 – Klocki magnetyczne dla dzieci Xmag2 – pobudzamy kreatywność u dzieci

Co jeszcze można zbudować z klocków magnetycznych?

Wszystko zależy od rodzaju klocków, jakie macie do dyspozycji, a tych jest mnogość. My do tej pory mieliśmy do czynienia z dwoma rodzajami klocków Geomag Pro i Xmag2. Przeglądając jednak sieć można trafić także na propozycje Magnastix, Magnetic, Magnetix, Magnext, Supermag, Unimag.

Jeśli chodzi o same klocki, mogą to być podstawowe pałeczki magnetyczne z kulkami, jak nasze klocki magnetyczne Geomag, bądź zestawy zawierające także dodatkowe elementy, jak choćby Xmag2 400 z naszej szafy.

[ceneo-1]

Klocki magnetyczne dla dzieci Xmag - pobudzamy kreatywność u dzieci
Klocki magnetyczne Xmag2 400
Klocki magnetyczne dla dzieci jako pomoce dydaktyczne w czasie zabaw edukacyjnych dla dzieci

Klocki magnetyczne dla dzieci jako pomoce dydaktyczne w czasie zabaw edukacyjnych dla dzieci
Rakieta z klocków magnetycznych Geomag Pro i Xmag2
/196 pałeczek/

Wśród tych dodatków znaleźć można pałeczki magnetyczne w nietypowych kształtach i rozmiarach, np. zakrzywione, krzyżaki, klocki o trzech zakończeniach, klocki magnetyczne dłuższe lub krótsze niż te najczęściej spotykane.

Do tego plastikowe panele. Kolorowe, z wyciętymi wzorami geometrycznymi, bądź panele tematyczne, do budowy zamków i pałaców, bądź pojazdów.

Niektóre zestawy klocków magnetycznych są nawet tak skomponowane, aby udało się z nich zbudować konkretną konstrukcję, choćby łabędzia, czy bolid z Formuły 1.

Nie można zapomnieć o klockach magnetycznych fluorescencyjnych, które świecą w nocy. Dopiero duma musi rozpierać dziecko po stworzeniu takiego dzieła!

Jednak by zabawa się nie nudziła, klocków musi być sporo. W pierwszym podejściu dzieci dostały zestaw 100-elementowy, czyli 60 pałeczek i 40 kulek Geomag. Te jednak szybko się kończyły. Na naszych zdjęciach są to ciemnoniebieskie klocki, które przeważnie wykorzystywane są jako baza dla pozostałej konstrukcji (są najsilniejsze).

Razem z zestawem Xmag2 400 do zabawy wkroczyło kolejne 140 prostych pałeczek magnetycznych, 8 zakrzywionych i 2 krzyżaki. Mamy więc 210 sztuk podstawowego budulca. I to daje już możliwość twórczej zabawy przez długie godziny, dni, tygodnie i miesiące, jeśli nie lata 😉 …

Jest jednak mały problem z łączeniem klocków magnetycznych różnych producentów. Wielu z nas zwraca uwagę na cenę zabawek dla dzieci. Klocki Geomag są najsilniejsze i najlepiej się z nich buduje, są jednak również najdroższe. Pozostali producenci także w swoich produktach stosują magnesy neodymowe, lecz są one słabsze, przez co konstrukcje łatwiej zniszczyć. Ma to kolosalne znaczenie przy prezencie dla dziecka młodszego, które swoje dzieło będzie chciało przenieść, pokazać, czy choćby przebudować. Jest trudniej przy większych wyzwaniach, ale jednak jest to realne.

Klocki mogą się również nieznacznie różnić rozmiarem. Nasze takie właśnie są. Niby są kompatybilne, ale przy próbie zbudowania piramidy w pewnym momencie okazało się, że pałeczce nieco brakuje do kulki i nijak nie dało się ich połączyć. Musiałam podzielić pałeczki i kulki na dwa zestawy. Dobrze, że różnica w rozmiarze jest widoczna gołym okiem. A jeszcze lepiej by było, gdyby jej nie było 😉

Porównanie klocków magnetycznych znajdziecie we wcześniejszych wpisach na temat klocków Geomag Pro i Xmag2 Linki znajdziecie nieco wyżej w tekście.

Klocki magnetyczne dla dzieci jako pomoce dydaktyczne w czasie zabaw edukacyjnych dla dzieci
Wspomniana piramida z klocków magnetycznych Xmag2 i sześcian z klocków Geomag Pro

Czy warto zainwestować w klocki magnetyczne?

Z naszych doświadczeń wynika, że tak. Jak najbardziej. Dzieci są jednak różne. Zawsze można zacząć od małego zestawu i zobaczyć, czy dziecko złapie bakcyla zabawy klockami konstrukcyjnymi w takiej formie.

Ciekawa jestem, jak wyglądają Wasze doświadczenia z klockami magnetycznymi…?
Napiszcie w komentarzach.

One Thought to “Klocki magnetyczne”

  1. Babcia

    Na deszczowe lato,idealne wprost zajęcie,tworzenie konstrukcji,sprawdzanie pola magnetycznego ,magiczne triki z magnesami.No to młodsze dzieci dostały ,teraz czas na starsze,żeby wszyscy w domu mogli się bawić bez kuksańców(argumenty Łucji,szybkie i pewne że zostaną zrozumiane).

Leave a Comment