Przygotowanie zielnika dla dziecka to nie tylko nauka, ale też świetna zabawa na świeżym powietrzu. W poszukiwaniu ciekawych okazów można zapuścić się na łąki, pola i do lasów.
Najciekawszą dla dziecka metodą tworzenia zielnika będzie metoda tradycyjna, czyli fizyczne zebranie roślin. Pędów, liści, kwiatów i owoców większych roślin, lub wykopanie mniejszych okazów w całości. Jednak aby zastosować tą metodę, należy sprawdzić, czy rośliny które planujecie zbierać nie są przypadkiem pod ochroną.
Jeśli zaplanujecie stworzenie albumu fotograficznego, możecie pstrykać do woli. Ale pamiętajcie. Zdjęcia powinno robić dziecko. Tylko wtedy jego radość będzie pełna.
1. Pierwsze co musicie zrobić, to wybrać temat, zakres przedstawianych w zielniku roślin. Dla najmłodszych dzieci może to być prosty temat, na przykład rośliny zielne, drzewa owocowe czy rośliny uprawne. Starszym, możecie zaproponować np. rośliny psiankowate (tylko uważajcie na trujące!).
2. Zaopatrzcie się w atlas roślin. Możecie wyszukać rośliny w Internecie, wypożyczyć lub kupić odpowiednią książkę. Starszym dzieciom będzie również potrzebny klucz do oznaczania roślin.
3. Na czas zbiorów przygotujcie sobie karteczki z nazwami wybranych roślin. Dodatkowo karteczka może zawierać pole do wypełnienia: stanowisko, siedlisko i data zbioru. Jeśli rośliny zbiera więcej osób, karteczka powinna także zawierać informację kto zebrał egzemplarz. Jeśli dzieci jest więcej, możecie zbierać kilka egzemplarzy.
Etykieta
Gatunek:
Rodzina:
Stanowisko:
Siedlisko:
Data zbioru:
Zebrał i oznaczył:macierzanka cytrynowa
Thymus citriodorus Schreb.
jasnowate
Lamiaceae
Wrocław
Ogród
25.05.2012
Janek Kowalski
Możecie urozmaicić tworzony zielnik o różnorodne ciekawostki. Możecie notować takie informacje jak dokładny opis siedliska, pokrój rośliny, wysokość, rodzaj podłoża. Możecie napisać, czy roślina ładnie pachnie lub jakie owady na niej żerują.
W dobie dzisiejszej techniki, do zielnika można załączyć zdjęcia z siedliska. Będą doskonałym uzupełnieniem.
4. Sprzęt
Do tworzenia zielnika przyda się kilka rzeczy. Łopatka do wykopywania roślin zielnych, sekator lub nóż do pozyskiwania twardych pędów, teczka z gazetami do zbierania roślin oraz siatki do suszenia.
5. Czas na wycieczkę.
W terenie starajcie się pamiętać o kilku ekologicznych zasadach i dobrych manierach.
Pierwsza i najważniejsza – nie zbierajcie roślin chronionych. Jeśli zdarzy się wpadka, nie umieszczajcie rośliny w zielniku. Możecie natomiast zebrać roślinę pochodzącą z prywatnej hodowli (oznaczcie odpowiednio siedlisko). A najlepiej zastosujcie ilustrację: fotografię lub rysunek.
Po drugie – nie zubażajcie siedlisk. Jeśli w danym stanowisku wykopiecie jedną z ostatnich sztuk, w przyszłym sezonie gatunek może się nie odrodzić. Rzadkie rośliny lepiej sfotografować.
Po trzecie – nie pozostawiajcie po sobie wielkich dziur i „kopców kreta”. Osoby, które przyjdą tam po Was, zapewne też chciałyby napawać się pięknem przyrody.
W czasie wyprawy, nie wrzucajcie znalezionych okazów wszystkich razem do torebki. Najlepiej by było, gdybyście mieli przygotowaną teczkę (mogą być złożone gazety), do których będziecie wrzucać pojedyncze egzemplarze roślin wraz z wcześniej przygotowaną karteczką. W domu możecie mieć problem z odpowiednim oznaczeniem roślin i opisaniem siedliska.
Zwróćcie uwagę, aby zebrać przykłady wszystkich organów danej rośliny: liście, kwiat, korzeń, podziemne bulwy. Po jakimś czasie wróćcie po owoc. Może uda się znaleźć siewkę? Zbierajcie części, które będą przydatne w identyfikacji rośliny.
Wszystkie zebrane elementy muszą być zdrowe, aby zielnik nie spleśniał.
6. Za pomocą klucza do oznaczania roślin upewniamy się, że prawidłowo oznaczyliśmy roślinę w terenie. Klucz działa na zasadzie zawężania wyników. Na przykład dla drzew pierwszym kryterium będzie rodzaj liści. Przechodząc przez kolejne pytania w kluczu otrzymacie prawidłową nazwę zebranej rośliny.
Jeśli dziecko jest małe, możecie zrezygnować z tego punktu.
Podoba mi się artykuł,zwięźle określił zasady ,o których bardzo często zapominamy ucząc się i bawiąc z dziećmi.Dorośli pokazując dziecku metodyczne podejście do robienia zielnika ,przekazują nie tylko wiedzę o roślinach ale też uczą dążenia do wybranego celu.