Jak zrobić duży domek z kartonu do zabawy dla dzieci

Jeśli szukacie tu dokładnej instrukcji jak krok po kroku wykonać samodzielnie domek z kartonu dla dzieci, to nieco Was zawiodę. Pewnie, pokażę jak zrobiliśmy nasz domek, ale myślę, że była to sprawa bardzo indywidualna ze względu na użyte materiały – w naszym wypadku głównie karton po materacu.

Ważna jest idea. Czasem wystarczy nieco się rozejrzeć wokół siebie, by znaleźć wspaniałe materiały do wspólnej zabawy z dziećmi! 😉

DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Domek z kartonu dla dzieci wykonany z materiału, w którym dostarczono materac.

Domek z kartonu, choć nie należy do trwałych zabawek (choć śmiało może aspirować do miana wyposażenia pokoju dziecka), ma pewną przewagę nad wszelkiego rodzaju namiotami dla dzieci. A jest nią właśnie ta nietrwałość, dzięki której nie będzie nam szkoda pozostawić go swemu własnemu losowi i całej gamie kredek, farb i klejów w dziecięcych rączkach.

Jeśli tylko dziecko ma ochotę, na prawdę może wykazać się plastycznie. Ten patent może spodobać się nawet dzieciom, które na co dzień stronią od pędzli i kredek. W końcu można malować po ścianach(!) tworząc swoje niepowtarzalne dzieło.

Nie wyrzucaj! Wykorzystaj! – można by powtórzyć za majsterkującym pieskiem o imieniu Rocky, bohaterem Psiego Patrolu.

Materiały konstrukcyjne

Do wykonania domku wykorzystaliśmy głównie karton z paczki. Sporych rozmiarów, bo służył za opakowanie dla materaca 180 x 200 cm. Pozostały nam jednak ziejące pustką otwory w ściankach bocznych domku. W końcu nasz domek z kartonu ma całkiem niezły rozmiar i mierzy w podstawie 1 x 1,6 m.

DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Domek z kartonu dla dzieci – ekologiczne zabawki z recyklingu

Dla wzmocnienia domku, ścianki przednią i tylną połączyłam za pomocą tekturowej belki. Zwykła tektura poskładana w kwadrat. Do tej belki przykleiłam również boczne ścianki.

Kolejnym wzmocnieniem stały się tekturowe narożniki (także z paczki). Początkowo były przyklejone jedynie w pionie, lecz w momencie, gdy domek miał powędrować do przedszkola, podkleiłam w ten sposób także spód przedniej ścianki.

Wszystko zostało posklejane zwykłym klejem PVA (biały klej do drzewa i papieru), w czym pomogły klamry.

Tylna ścianka została podziurawiona dla lepszego komfortu użytkowania. Okazało się, że trzeba było zadbać o lepszą wentylację w domku, jeśli dzieci miałyby spędzić w domku nockę.

DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Otwory w tylnej ściance domku z kartonu dla poprawienia wentylacji

Zabawa w dom

Co można zrobić z takim domkiem? Wszystko!

Dzieci zaczęły od kredek. Wymalowały całe wnętrze domku, pomijając jedną ściankę, o którą ja poprosiłam. Kredkami wymalowały również front domku, ale przed transportem do przedszkola dostał on nowe życie, aby dzieciaki zyskały więcej przestrzeni dla twórczości własnej. Wystarczy wałek i resztka farby do ścian, by nasza zabawka z kartonu stała się zieloną łąką dla kwiatów z wytłaczanek do jaj i papieru toaletowego. Jeden kwiat został wykonany z bibuły, ten żółty, lecz sposób jego wykonania, moim zdaniem, jest nieco za trudny dla większości przedszkolaków.

DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Świat dinozaurów w domku z kartonu [na zdjęciu domek jest przecięty do transportu]
DIY, czyli jak zrobić duży domek z kartonu dla dzieci - recykling papieru

Morska toń w domku z kartonu [na zdjęciu domek jest przecięty do transportu]

Wiszące w otworach rybki to nic innego jak kolejne wydanie wytłaczanek do jaj, które już wcześniej tu prezentowaliśmy: kolorowe rybki z wytłaczanki do jaj.

W czasie pobytu w domu, ten ekologiczny domek dla dzieci wyposażony został w osobiste oświetlenie. Sznur zielonych lampek choinkowych dodał dziełu klimatu.

One Thought to “Jak zrobić duży domek z kartonu do zabawy dla dzieci”

  1. Mariola

    Domek dla dzieci, właśnie dlatego ja się nie zmieściłam. Wejście było takie malutkie. Dzięki tej króliczej norce, wszystkie Alicje mogą mieć swój piękny świat.

Leave a Comment