Przed nami grudniowe szaleństwo. Dzieciaki piszą listy do Świętego Mikołaja i głośno oznajmiają, co w tym roku sprawiłoby im największą radość. Ich „potrzeby” rosną w miarę oglądania bloków reklamowych. Półki sklepowe uginają się od wymyślnych i nowoczesnych zabawek. Ostatecznie decyzja należy jednak do rodziców.
Co kupić by było bezpieczne, ciekawe i po chwili nie wylądowało w kącie. Nie bez powodu coraz częściej zadajemy sobie również pytanie – z czego zabawki są wykonane i jak ten materiał może wpłynąć na zdrowie maluchów. Cenowa walka o klienta ma swoje odzwierciedlenie w jakości produktów, a konsekwencje takich działań niejednokrotnie ponoszą nasze dzieciaki.
Co możesz znaleźć w zabawkach
Im mniejsza cena, tym większe prawdopodobieństwo, że zabawkę wyprodukowano szybko i tanio, nie zważając na skutki uboczne. Ogromna część zabawek dopuszczonych do sprzedaży zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje taki jak flatany, formaldehydy, aromaty, barwniki azotowe lub metale ciężkie. Na ich obecność mogą wskazywać ostry nieprzyjemny zapach, zbyt duża ilość elementów plastikowych czy brak odpowiednich oznaczeń na opakowaniu. Niebezpieczne substancje są rakotwórcze, toksyczne, alergenne i niekorzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną dzieci. A trzeba pamiętać, że skóra małego dziecka jest kilkanaście razy cieńsza niż u dorosłych, dlatego łatwiej wchłania do organizmu substancje, z którymi ma kontakt.
Gwarancja bezpieczeństwa zabawek
Wyższa cena nie bierze się wyłącznie z zachłanności producenta. Aby jego zabawki spełniały niezbędne wymogi, musi on wydać pieniądze na odpowiednie materiały, testy i badania, które pozwolą mu uzyskać ważne certyfikaty dopuszczające produkty do sprzedaży. To właśnie certyfikaty (przyznawane przez niezależne instytucje) dają nam pewność, że produkt jest odpowiedni dla naszej pociechy.
Najczęściej spotykanym certyfikatem jest CE. To jednak oznaczenie nadawane przez producenta, który zapewnia nas, że wyprodukował zabawkę zgodnie z normami. Każda zabawka w Unii Europejskiej musi go posiadać, jednak nie każda spełnia te wymogi.
Kupując zabawki dla dzieci szukajmy oznaczeń, które zapewnią nas, że produkty nie posiadają szkodliwych substancji. Są to najczęściej TUV oraz PEFC. Certyfikat badania typu WE potwierdza z kolei, że zabawka spełnia wymogi prawa unijnego.
Postaw na drewniane zabawki
Ekologiczne produkty to już nie tylko moda, ale świadomy i przemyślany wybór. Kupując zabawki wykonane z naturalnych materiałów, dbamy nie tylko o zdrowie naszych dzieci, ale również o środowisko naturalne, w którym przyjdzie im dorastać.
Najbezpieczniejszym i jednocześnie od lat najlepszym wyborem są zabawki drewniane – od najprostszych klocków, po innowacyjne domki z pełnym wyposażeniem. Rozwijają, uczą, bawią i z pewnością nie szkodzą. Ale uwaga, te także powinny posiadać odpowiednie oznaczenia. Oprócz wcześniej wspomnianych warto poszukać również skrótu FSC, informującego nas, że materiał wykorzystany do produkcji pochodzi z lasów gospodarczych, co przyczynia się do ochrony środowiska.
Dobrym przykładem są zabawki firmy Plan Toys. Wykonane z twardego kauczukowego drewna, malowane są bezpiecznymi barwnikami na bazie wody, scalone nietoksycznym klejem i opakowane w kartony z makulatury zadrukowane tuszem z soi. Już na etapie ich projektowania swój udział mają pedagodzy i psychologowie, dzięki czemu zabawki dostosowane są do każdego etapu rozwoju dziecka. To wszystko przyczynia się do wysokiej jakości produktów firmy Plan Toys (zabawki tej firmy znajdziesz również w sklepie z artykułami dla dzieci bobomio.pl), pod czym podpisuje się największa organizacja non-profit opracowująca wysokie normy jakości – American Society for Testing and Materials (ASTM).
Warto poświęcić więc trochę więcej czasu, by wybrać odpowiedni prezent dla naszej pociechy. Polecamy dokładnie przejrzeć opakowanie, powąchać produkt i potrząsnąć nim, by sprawdzić czy nic nie odpada. Jeśli ma przeważającą liczbę plastikowych elementów, brakuje na nim odpowiednich oznaczeń czy odkleja się etykieta – szukaj dalej, nie ryzykuj zdrowiem dziecka.
Partnerem wpisu jest bobomio.pl.
Z zabawkami trzeba uważać,i tu masz rację ,że zapach pierwszy nas ostrzega przed niebezpieczeństwem,ukrytym w składnikach lotnych.Nasze dzieci rodzą się już z alergiami,więc chrońmy je szczególnie,wybierając zabawki.
Tak. Tanie zabawki potrafią być bombą zegarową z opóźnionym zapłonem. Czasem lepiej kupić mniej, a lepiej.