Małe dzieci uwielbiają aktywne zabawy. A jeśli mają coś wspólnego z świeżym powietrzem – tym lepiej!
Rozglądając się wokół myślę, że trzeba z tego korzystać, nim wpadną na dobre w sidła tabletów, smartfonów i gier komputerowych. Niech pokochają ruch teraz. Nim będzie za późno.
Na dobry początek – piłka!
Większość dzieci kształt piłki zna od niemowlęctwa. Nie ważne, czy piłki te są zielone, niebieskie, czy kolorowe, piankowe, gumowe, czy skórzane – byle piłka była w miarę kolista. A jeśli się toczy – trzeba ją gonić!
Z wiekiem jednak dzieci nierzadko 'wyrastają’ z tej pasji. Czy to z niechęci do biegania, czy to na rzecz 'nowoczesnych’ zabawek. Nie ważne. Zawsze jest to wielka szkoda, bo piłka to narzędzie kształtowania postaw społecznych, rozwijania zręczności, koordynacji, pomysłowości i pojmowania zasad.
Czy jest zatem coś, co tak banalny wręcz przedmiot jak skoczna kulka, zastąpi na tak wielu polach?
Sami się zastanówcie nad odpowiedzią. My na razie nie musimy.
Zabawy ruchowe z piłką
Gier i zabaw z piłką jest wiele. Tu ogranicza nas tylko nasza własna fantazja. Ewentualnie, fantazja dzieci 😉
Pierwsze zabawy jakie wprowadzamy w dziecięce życie obejmują zazwyczaj rzucanie i łapanie piłek. Każda z nich uczy dzieci koordynacji wzrokowo ruchowej, by z czasem umożliwić dzieciom wejście na wyższy poziom.
Nasze dzieciaki z prostych rzucanek już wyrosły. Czas więc pomyśleć o innych grach związanych z piłkami.
Piłka nożna od najmłodszych lat
Gra w piłkę nożną nigdy nie była moją pasją. Zawsze wolałam koszykówkę i piłkę ręczną, w których po prostu więcej się dzieje. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy grać w nogę z dziećmi, bo ma ona dla nich wiele do zaoferowania.
Taką małą rozgrywkę zafundowaliśmy sobie wczoraj. Patrząc na dzieci, które nie grały w ten sposób w piłkę od kilku miesięcy, na myśl nasunęło mi się kilka spraw. O ile dzielenie się zabawkami nasze dzieci dawno już opanowały, tak zabawa zespołowa czeka przed nimi jeszcze z pełnym bogactwem wrażeń, jakie może dostarczyć.
W czasie zabawy każde z dzieci wołało tylko 'do mnie! do mnie!’. Gdy tylko udało im się przejąć piłkę, biegli przez boisko prowadząc ją przed sobą. A ile było przypominania, że w czasie gry w piłkę nożną nie możemy używać rąk 😉
Z czasem gra w piłkę nożną może pomóc zatem dzieciom w opanowaniu pewnych zachowań społecznych – w czasie gry piłką trzeba się dzielić, podawać sobie nawzajem, jeśli jesteśmy w jednej drużynie. Samotna gwiazda zazwyczaj niewiele osiągnie stając naprzeciw muru przeciwników. Gra w zespole pomaga dzieciom się integrować i w przyszłości łatwiej się aklimatyzować w nowym otoczeniu.
Ważne staje się również przestrzeganie zasad. Przytrzymywanie piłki rękoma niestety oznacza spory błąd w tej grze i trzeba o tym pamiętać. Gdy dziecko tego się nauczy, łatwiej mu będzie zrozumieć i dopasować się do niektórych zasad obowiązujących w naszym społeczeństwie.
A gdzie bramkarz?
Na zmianę 😉 A na razie głównie kopanie było. Tego też trzeba się nauczyć.
Łucji doping nie jest potrzebny,gra jak rasowa piłkarka nożna.Brat jej wtóruje ,mam nadzieję że wszystkie dzieci wrócą na boiska.