Dyktando graficzne – zajączek – połącz punkty i odkoduj obrazek

Dzisiejszym dyktandem graficznym dodaję na stronę nową formę odkodowywania obrazków. Tym razem będzie to łączenie punktów na planszy opisanej cyframi i literami.

Przyznam, że próbowałam wprowadzić dzieciom coś bardziej przypominającego układ współrzędnych, ale okazało się, że miały problemy z dostrzeżeniem, gdzie już narysowały linię, a gdzie jeszcze nie. Pozostałam zatem przy formie tak popularnej w Polsce, z kropkami w centrum kratek, które łączymy przy pomocy prostych linii.

Odkoduj ukryty obrazek
dyktando graficzne do wydrukowania

Zadaniem dzieci jest połączenie pary zakodowanych punktów linią prostą. Linie te mogą przebiegać poziomo, pionowo, a także ukośnie, pod różnymi kątami. Kod w tym zadaniu jest nieuporządkowany. Jest to wersja trudniejsza, niż kod uporządkowany, ale i ciekawsza. Dość długo dzieci zastanawiają się, co znajdą na obrazku, wymyślając niesamowite rozwiązania 😉

Trzeba jednak przyznać, że dzisiejsza propozycja ukrytego obrazka nie jest tak niecodzienna, jak by tego czasem chciały dzieciaki. jest natomiast słodziaśna, cokolwiek miałoby to znaczyć 😉 Dziś jest to króliczek, może być zajączek wielkanocny..

W pliku pdf znajdziecie pustą kartę do wypełnienia dla dzieci, oraz kartę z rozwiązaniem w kolorze.

Dyktando graficzne można wykorzystać na różne sposoby:

 • rysowanie obrazka według podanego kodu – czytanie,
 • rysowanie obrazka według podanego kodu ze słuchu,
 • przerysowanie obrazka z oryginalnego rozwiązania,
 • napisanie kodu na podstawie wydrukowanego rozwiązania.

One Thought to “Dyktando graficzne – zajączek – połącz punkty i odkoduj obrazek”

 1. Weronika

  Bardzo nam (mi-mamie, i dzieciom) się podobają materiały 🙂 Dyktando graficzne – świetny pomysł! Próbujemy teraz nawet własne rysunki robić, na bazie siatki zajączka 🙂 Ciekawe doświadczenie – kiedy rodzeństwo tworzy takie dyktanda dla siebie nawzajem 🙂
  A krzyżówki matematyczne pomagają córce utrwalić tabliczkę mnożenia (mnożenie i dzielenie, w obie strony, bardzo pomocne!).
  Dziękujemy! 🙂

Leave a Comment